نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
پای زلیخا در کفش های انجلینا جولی
هندوانه سرباز


اینجا موگادیشو پایتخت سومالی است  صدای یک هواپیما سکوت غم ناک آسمان را می شکند . هواپیما فرود می آید . می گویند که بازیگری مشهور برای هم دردی با مردم قحطی زده به  سومالی آمده . پله های پلکان را یکی یکی پایین می آید . ناخواسته تصویر آنجلینا جولی  که برای کمک به سیل زدگان مردم پاکستان آستین بالا زده است جلوی چشمانم تصویر می شود .ولی ناگاه  خیالم بهم می ریزد چون کسی که در مقابلم ظاهر گردیده  زلخیا است که پا در کفش آنجلینا جولی کرده .

کتایون ریاحی که با نقش زلخیا  خوش درخشیده  و بعد  از آن از  دنیای بازیگری فاصله گرفته بود  بر حسب اخلاق انسان دوستانه   به این سرزمین خشک آمده  تا  با هم دردی  با عده بسیاری که از سوء تغذیه  حاد زنج می برند  بتواند کمکی هر چند اندک را به  این مردم مسلمان اهدا  کند . عکس ها خود بیانگر  بسیاری از حرف هاست ولی این بار نمی خواهم دست به نتیجه گیری بزنم ولی  این نکات به ذهنم آمد که دیدم بد نیست در آخر متن بیان شود :
1- در تمام دنیا  رسم است  که بازیگران مشهور کار های عام المنفعه می کنند  ولی  این شکل حرکت ها به جای نفع رساندن به مردم بیشتر  عملی تبلیغاتی و  رسانه ای است تا کمک رسانی به مردم  .

2- این حرکت خوب است ولی  بسیارند کسانی که در عین شهرت خیلی کارهای هم نوع دوستانه انجام می دهند و کسی متوجه نمی شود و هیچ ژست و عکسی هم منتشر نمی گردد.

3- مردم سومالی در سخت ترین شرایط حجاب خود را به خوبی و تمام و کمال حفظ می کنند واین باید سبب شود تا اشخاص محجبه دیگر که وقتی وارد  سومالی می شوند  برای احترام به فرهنگ آنان حجاب بهتری داشته باشند  در ضمن وقتی که از طرف کشوری همچون ایران اسلامی می آیند  این تکلیف دو چندان می شود .

4- به تن کردن لباس های محلی گرفتن عکس یادگاری و این چنین کار های تبلیغاتی خیلی وقت است که از مد افتاده  بهتر است برای مطرح کردن خود در سایت ها و خبر گزاری های مختلف راه های نویی انتخاب شود تا  انقدر تقلید کورکورانه و گاه مضحکانه اتفاق نیوفتد .

http://rezaforoozesh.blogfa.com

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=519&tab=weblog