نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
پيام رهبري فصل‌الخطاب درباره مساجد است


تاریخ: ۲۸ تير ۱۳۹۰
معاون آموزشي پژوهشي ستاد عالي مساجد كشور گفت: پيام مقام معظم رهبري به نوزدهمين اجلاس نماز حاوي نكات ارزشمند و فصل‌الخطاب درباره مساجد است و به ويژه يك منشور براي اصحاب مسجدي است.
به گزارش مشرق، محمدرضا جعفري در حاشيه دوره دوم چهارمين همايش انديشه‌هاي آسماني در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: مسجد در صدر اسلام نقش اصلي در امور فرهنگي، اجتماعي، سياسي داشت و درس زندگي را به همه مي‌آموخت و امروز بايد مساجد به همان منوال احيا شود و جوانان از مساجد بايد درس چگونه زيستن را بياموزند.
وي در ادامه به شرح پيام مقام معظم رهبري اشاره و تشريح كرد: رهبر معظم انقلاب در بخشي از پيامشان به مساجد صدر اسلام به ويژه مسجد قبا اشاره كردند و مسجد را يكي از پر مغزترين و زيباترين ابتكارهاي اسلام در آغاز تشكيل جامعه اسلامي دانستند از اين جمله مي‌توان نتيجه گرفت كه مسجد مامني براي عموم مردم و مركزي براي تصميم‌گيري جامعه نوپاي اسلام بوده است.
جعفري با بيان اينكه بايد بجاي قرائت نماز، در مساجد نماز اقامه شود، تصريح كرد: اقامه نماز است كه تاثير گذار است و تاثير زيادي در پرورش انسان دارد و از پليدي‌ها انسان را پاك مي‌كند همچنين اكنون زمان آن رسيده است كه تعريفي جامع از مساجد شود.
جعفري اضافه كرد: مساجد جامع بايد مساجد محلي را حمايت كنند و وجود كتابخانه براي مساجد يك ضرورت است و متوليان مساجد براي ايجاد كتابخانه بايد تلاش بيشتري داشته باشند.
معاون آموزشي پژوهشي ستاد عالي مساجد كشور به كاركردهاي مساجد اشاره و تصريح كرد: مساجد بايد كاركردهاي عبادي، تربيتي، آموزشي، سياسي، اجتماعي، نظامي و فرهنگي داشته باشد به دليل آنكه تاثير گذاري كه مسجد دارد در هيچ كجاي ديگري نيست و همين طور كه در طول تاريخ ديده شده است كساني كه در مسجد انديشه‌هاي خود را ابراز داشته‌اند، انديشه‌هايشان مانند حضرت امام خميني(ره) ماندگار شده است.
جعفري با اشاره به اينكه نقش آموزشي و تربيتي در مساجد مقداري محروم مانده و بايد نگاه جدي‌تري به اين مساله شود، خاطرنشان كرد: متوليان امر بايد يك نظام آموزشي را در مساجد ايجاد كنند البته بر مبناي توصيه‌هاي قرآني، همچنين در نقش فرهنگي مساجد، امروز نياز به آن است كه در بخش جنگ نرم مساجد فعاليت بيشتري داشته باشند.
وي در نقش سياسي مساجد تاكيد كرد: مسجد جايگاه سياست و ديانت است البته سياسي‌بازي نبايد در آن انجام شود بلكه سياست به طور واقعي بايد در مسجد به مردم معرفي شود و همچنين در نقش اجتماعي مساجد، نيازمندان واقعي بايد بتوانند به اين مكان مراجعه كرده و نياز خود را بر طرف سازند البته باد در اين مساله سامندهي در مساجد صورت گيرد.
وي با اشاره به اينكه مساجد مامني براي رفع نيازهاي اجتماعي است، اضافه كرد: در مساجد بايد تمام مشاوره‌ها و روش‌هاي مختلف زندگي انجام و آموزش داده شود اين در حالي است كه يك سري از اين فعاليت‌ها انجام مي‌شود ولي حتي در بحث انتخاب شغل و انتخاب رشته تحصيلي نيز جوانان بايد از مساجد الگو بگيرند و با برنامه‌ريزي مشكلات اجتماعي جامعه را در مساجد بايد حل شود.
معاون آموزشي پژوهشي ستاد عالي مساجد كشور با اشاره به اينكه مساجد بايد جايگاه استفاده معنوي افراد باشد و بايد با افراط و تفريط مقابله كند، تصريح كرد: بايد مساجد متعادل باشد و انديشه‌هاي خدايي در آن رواج پيدا كند و بايد اولويت‌هاي كاري مساجد شناخته شود و وظيفه مسئولان فرهنگي مساجد اين است كه فعاليت‌هاي پژوهشي، فكري، فرهنگي و... در مساجد بسط و گسترش داده شود.
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=5403&tab=rooz