نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
فرمانده انتظامي تهران بزرگ: كاهش نزاع و درگيري تهراني‌ ها در 10 سال گذشته


تاریخ: ۱ مرداد ۱۳۹۰

به گزارش خبرنگار انتظامي خبرگزاري فارس، سردار حسين ساجدي‌نيا، فرمانده انتظامي تهران بزرگ شامگاه امشب با حضور در برنامه تهران 20 در رابطه با موضوع خشونت‌هاي اجتماعي كه در چند ماهه اخير باعث ايجاد جو ناامني در شهر تهران شده، گفت: براي فتح باب و ورود به موضوع برنامه بايد ابتدا آمار و اطلاعاتي را به شهروندان ارائه كنم.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ ادامه داد: در طول 10 سال گذشته آمار حاكي از آن است كه نزاع و درگيري كه به عنوان يكي از دغدغه‌هاي مردم و رتبه اول تماس شهروندان با پليس 110 را به خود اختصاص داده، روند رو به كاهشي را شاهد بوده است.

وي افزود: از سال 80 اين روند آغاز شد و در يك برهه تا سال 84 و در برهه دوم از سال 84 تا پايان سال 89 اين روند كاهش بيشتري داشته است.

مازيار ناظمي مجري اين برنامه به ميان صحبت ساجدي‌نيا فرمانده انتظامي تهران بزرگ وارد شد و گفت: آمار پزشكي قانوني حاكي از آن است كه در سال 88 ، 987 نفر در كل كشور به قتل رسيده‌اند و اين آمار در سال 89 به هزار و 76 نفر رسيده است و اين در حالي است كه در سال 89 ، 631 هزار و 381 پرونده نزاع در سراسر كشور تشكيل شده است.

حسين ساجدي‌نيا عنوان كرد: آماري كه شما به نقل از پزشكي قانوني ارائه مي‌دهيد صحيح است، اما من اينجا به عنوان فرمانده انتظامي تهران بزرگ حضور دارم و آماري كه از روند كاهش نزاع و درگيري ارائه مي‌دهم درباره شهر تهران است، در حالي كه آمار پزشكي قانوني مربوط به كل كشور است.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ با اشاره به اين مطلب كه در طول 4 ماه اول سال جديد نسبت به سال 89 شاهد كاهش 18 درصدي نزاع و درگيري در شهر تهران بوده‌ايم، گفت: اين نتيجه اجراي چندين مرحله طرح برخورد با اراذل و اوباش بوده است.

وي افزود: در سال قبل 3مرحله برخورد با افرادي كه حاملان سلاح سرد بوده‌اند داشتيم و اين در حالي بود كه براي اولين بار در طول 50 سال گذشته در اول شهريور سال گذشته با حاملان سلاح سرد برخورد كرده و 700نفر را در آن برهه دستگير كرديم.

حسين ساجدي‌نيا به موضوع كمبود قانون در بحث مبارزه با حاملان سلاح سرد اشاره كرد و گفت: سال گذشته اين موضوع توسط فرمانده پليس كل كشور پيگيري شد اما متأسفانه هنوز چيزي از سوي مجلس به پليس ابلاغ نشده، در حالي كه مطمئن هستيم اگر ابلاغ شود تأثير خود را در برخوردهاي پليس خواهد گذاشت.

* مرحله چهارم برخورد با اراذل و اوباش و حاملان سلاح سرد به زودي اجرا مي‌شود

فرمانده انتظامي تهران بزرگ با اشاره به اين مطلب كه در طي چند روز آتي مرحله چهارم برخورد با اراذل و اوباش به اجرا درخواهد آمد، گفت: اميدواريم اين طرح نيز تأثيرات مثبت خود را بگذارد.

وي همچنين در پاسخ به سؤال مجري برنامه مبني بر اينكه آيا مجرمان را پس از بازگشت به جامعه رصد كرده‌ايد و آماري از ميزان بازگشت آنها به كارهاي شرارت‌بار در دست داريد، يا خير؟ گفت: از 4 سال گذشته مجرمان و دستگيرشدگان را رصد كرده‌ايم و به جرأت مي‌توانيم بگوييم بيش از 70درصد از افرادي كه دستگير شده‌اند پس از آزادي به زندگي عادي بازگشته‌اند و سراغ كارهاي شرارت‌بار نرفته‌اند.

ساجدي‌نيا با اشاره به اين مطلب كه بيش از 100 نفر از اراذل و اوباش درجه يك در طول چند ماه اخير توسط نيروي انتظامي دستگير شده‌اند، گفت: ما در اجراي برخي از فعاليت‌هاي خود نظير گرداندن مجرمان در سطح شهر با قوه قضائيه هماهنگي لازم را داريم و آنهايي كه شرارت‌هاي بسيار زيادي در پرونده خود دارند، مزاحمت نواميس داشته و كسي را مضروب كرده باشند جزء اين گروه قرار مي‌گيرند.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ با اشاره به اين مطلب كه برخي از اتفاقاتي كه در چند ماه اخير در سطح تهران اتفاق افتاده و باعث ناامني شده از دايره افراد داراي پرونده و سابقه خارج بوده است، گفت: براي مثال در پرونده قتل در پل مديريت يك فرد تحصيل‌كرده كه جزء اشرار نبوده به واسطه يك جواب منفي و پايين بودن آستانه صبر و تحمل چنين اتفاقي را رقم زده است.

وي افزود: در بحث مجروح شدن يك طلبه نيز آمار و ارقام نشان مي‌دهد ميانگين سني ضاربان و مضروب جمعا 20 سال هم نمي‌شود و بايد بگوييم كساني كه تنها با يك سال از فارغ‌التحصيل شدن از دبيرستان فاصله داشته‌اند و جزء سارقان و سابقه‌داران نبودند دست به اين جرايم زده‌اند.

* احساس امنيت مهم‌تر از ايجاد امنيت است

حسين ساجدي‌نيا در پاسخ به مجري برنامه درباره اينكه پيش از اين عنوان كرده بوديد احساس امنيت مهمتر از ايجاد امنيت است، آيا هنوز هم اين عقيده را داريد يا خير، گفت: قطعا اين موضوع صحت دارد زيرا اگر مردم احساس امنيت داشته باشند كار پليس بسيار راحت‌تر است و يكي از مجموعه‌هايي كه مي‌تواند در افزايش احساس امنيت نقش بسزايي داشته باشد رسانه‌ها هستند و بايد ميزان تعامل آنها با پليس براي افزايش سطح امنيت سنجيده شود.

وي با گلايه از برخي از رسانه‌ها و عدم پوشش رسانه‌اي برخي از فعاليت‌هاي مفيد پليس در شهر تهران گفت: براي مثال در طول هفته‌هاي گذشته 450 مواد فروش خرد در شهر تهران دستگير شدند و خودتان مي‌دانيد كه دستگيري اين تعداد موادفروش چه تأثيري در كمتر در دسترس بودن مواد مخدر دارد در حالي كه رسانه‌هاي اندكي به اين موضوع پرداختند.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ همچنين به دستگيري بيش از 20نفر از اراذل و اوباشي كه قصد داشتند تا با تجمع خود تشنجي به سطح شهر القاء كنند اشاره كرد و گفت: اين افراد فرداي همان روز با هماهنگي ميان دستگاه قضايي در همان محل دستگيري‌شان گردانده شدند در حالي كه اطلاع‌رساني در مورد اين موضوع بسيار ضعيف بود.

ساجدي‌نيا در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع پيشگيري بهتر از درمان اشاره كرد و گفت: در هيچ جاي دنيا پليس نمي‌تواند در همه نقاط حضور داشته باشد و اصل بر اين است كه پليس با اجراي برخي از طرح‌ها از وقوع برخي جرائم پيشگيري كند.

وي همچنين به موضوع كشف بيش از 95 درصد از پرونده‌هاي قتل در مجموعه پليس آگاهي اشاره كرد و گفت: اين در حالي است كه در موضوع آدم‌ربايي نيز خوشبختانه در سال گذشته هيچ كدام از ربايش‌شده‌ها به قتل نرسيدند و صد در صد پرونده‌ها و ربايندگان كشف و دستگير شدند.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ در خاتمه به طرح پليس محله محور و اجراي آن در 370 محله شهر تهران اشاره كرد و گفت: خوشبختانه اين طرح يكي از طرح‌هاي بسيار تأثيرگذار بوده است به گونه‌اي كه بسياري از شهروندان از طريق مركز 197 از پليس به واسطه اجراي آن تشكر كرده‌اند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=5461&tab=rooz