نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
سفره‌های افطار دولتی‌ها و دعوت ازنمایندگان


تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۰
نمایندگان مجلس معتقدند که برگزاری مراسم افطاری از سوی وزارتخانه ها و مراکز دولتی و هزینه بیت المال در آن خلاف شرع و قانون است و نمایندگان نباید در اینگونه مراسم ها شرکت کنند.

به گزارش مشرق به نقل از الف، یکی از سنت های بد در ماه مبارک رمضان دادن افطاری و انداختن سفرهای رنگین از سوی وزارتخانه ها، مراکز و نهادهای  دولتی و حیف و میل بیت المال از سوی آنهاست که در این مراسم ها از مسئولین، نمایندگان مجلس و مقامات هم دعوت می شود.

خبرنگار با طرح این سوال که آیا برگزاری مراسم افطاری از سوی وزارتخانه ها و نهادهای دولتی درست است یا نه؟ و آیا نمایندگان مجلس باید در اینگونه مراسم ها شرکت کنند یا نه؟ به سراغ چند نماینده روحانی و غیر روحانی مجلس رفت.

 حسین ابراهیمی چهره شاخص اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه هر گونه برگزاری مراسم افطاری از سوی وزارتخانه ها، مراکز و نهادهای دولتی چه با سفره های رنگین و چه غیر رنگین، خلاف شرع و قانون است، گفت: هیچ مقام دولتی اجازه این کار را ندارد و اصلا حق ندارد تا با استفاده از بیت المال مراسم افطاری برگزار کند.

وی تاکید کرد: دستگاههای دولتی حتی حق ندارند سفره های ساده دولتی بیاندازند تا چه برسد سفره های رنگین.

رئیس هیئت داوری فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه مسئولین باید از انجام کارهای خلاف شرع در ماه رمضان بپرهیزند، افزود: در این ماه همانطور که کارهای مثبت و خوب پاداش و ارزش مضاعف دارد، کارهای بد نیز عقاب مضاعف خواهد داشت.

ابراهیمی با اشاره به دعوت این نهادها و مراکز دولتی از نمایندگان برای حضور در مراسم افطاری آنها گفت: معتقدم رفتن به اینگونه مراسم ها خلاف شرع است نمایندگان نباید در این مراسم ها شرکت کنند و باید شان مجلس و خود را حفظ کنند.

فاطمه رهبر نماینده تهران در مجلس نیز در این باره معتقد است که باید از اسراف و هزینه های بیخودی از سوی مراکز دولتی پرهیز شود و نباید بیت المال را به بهانه دادن افطاری هدر داد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه بجای اسراف در ماه رمضان می توان این هزینه های را برای ایتام و مستمندان اختصاص داد، گفت: دادن افطار با هزینه های نامعلوم دارای اشکال قانونی و شرعی است و نباید در اینگونه مراسم ها حضور یافت.

سید علی میرخلیلی نماینده میناب و جاسک در مجلس نیز با انتقاد از سفره های رنگین سازمانها و مراکز دولتی در مراسم افطاری  گفت: اگر فردی با هزینه خودش افطاری دهد، ایرادی ندارد اما اینکه بخواهند از بیت المال هزینه کنند و در واقع از کیسه خلیفه ببخشند، هم درست نیست و اشکال شرعی دارد.

وی با تاکید بر پرهیز از تجمل گرایی بخصوص در ماه مبارک رمضان، افزود: باید از انداختن سفرهای رنگین در ماه مبارک رمضان پرهیز شود بخصوص اگر این سفره ها از سوی مراکز و نهادهای دولتی باشد.

عضو مجمع نمایندگان روحانی مجلس با اشاره به حضور خود در مراسم افطاری مقام معظم رهبری تصریح کرد: سفره های افطاری ایشان همیشه ساده است و ما باید از این سادگی درس بگیریم چرا که اصلا اسراف نمی شود و در نهایت سادگی مراسم افطار برگزار می شود.

میرخلیلی اضافه کرد: اگر نهادها و سازمانهای دولتی در مراسم افطاری به سمت تجملات رفتند این تجملات گرایی بین آنها رقابتی می شود در نتیجه بیت المال بیشتری حیف و میل می شود.

وی گفت: نظام ما جمهوری اسلامی است و باید در برگزاری اینگونه مراسم ها الگو باشیم و اصولا شیوه ائمه معصومین (ع) همین بود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=5781&tab=rooz