نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
واکنش ولایتی به خبر همراهی با لاریجانی و خرازی/ پشت‌صحنه جبهه پایداری نیستم


تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۰

علی اکبر ولایتی در گفت وگو با هفته نامه "شما"(ارگان حزب موتلفه اسلامی) مواضع خود را درباره رویدادهای سیاسی و انتخاباتی روز بیان کرد. وی گفته است: 

* کمیته۷+۸نتیجه یک سال تلاش است که به اینجا رسیده است. خاطرم نمی‌آید که بعد از انقلاب، مجموعه متدینین و پیشکسوتان مبارزین مسلمان و بزرگان روحانیت این‌ مقدار و این‌طور منسجم به میدان آمده باشند، اینکه حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنی قبول کردند پرچم این وحدت را در دست داشته باشند و بزرگانی مثل آیت‌الله جنتی به‌طور غیرمستقیم و آیت‌الله یزدی به‌طور مستقیم حمایت کردند و بعداً این ساز و کار با مقبولیت اکثریت اصولگرایان ـ‌نمی‌گویم همه‌ـ تشکیل شد، امر بی‌سابقه یا کم‌سابقه‌ای است.

* وجود آیت‌الله مهدوی‌کنی یک ذخیره الهی برای این زمان بودند که برای اولین بار در خبرگان شرکت کردند و بعد هم رئیس خبرگان شدند. حالا هم معذلک با وجود مشکلات جسمی به دلیل سنشان که قوت سابق را ندارند، هنگام تکلیف پرچم را به دست گرفتند و به میدان آمدند که ما چنین چیزی را در گذشته نداشتیم.

* تا به حال همه گروه‌های اصولگرا که در این مجموعه جمع شده‌اند یا به این مجموعه اعلام اعتماد کرده‌اند، همگی اظهار امیدواری کرده اند و اخبار واصله از نقاط مختلف کشور حکایت از این دارد که این امر موجب خشنودی و امیدواری اصولگرایان شده است.

* هدایت اصلی کارکمیته به عهده آیت الله مهدوی کنی و آیت الله یزدی است، یعنی گروه هشت نفری کار اجرایی را انجام می‌دهند، گروه هفت نفری هم کار نظارت را دارد و نهایت این می‌شود که یا نتیجه کار این مجموعه به اطلاع آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مهدوی‌کنی خواهد رسید یا در جلسه شرکت خواهند کرد و تأیید نهایی آنها در باره تصمیمات اساسی موجب نهایی شدن مصوبات می‌شود. ضمن اینکه ضرورتی ندارد در جزئیات مربوط به اجرا دخالتی کنند و شأن آنها اجازه این امر را نمی‌دهد، ولی هدایت اصلی به عهده آنهاست.

*تاآنجایی که من اطلاع دارم، ترکیب ۸+۷ قطعی است. اینکه بعضی می‌گویند ما کجا هستیم، اصلاً این مجموعه که تشکیل شد، این‌طور نیست که به نمایندگی از تک‌تک گروه‌های اصولگرا انتخاب شده‌ و آمده‌اند. در گروه داوری یک نمونه از آنها بنده هستم که بنده نماینده هیچ گروهی نیستم.

* اگر قرار باشد همه گروه‌های اصولگرا، بعضی کوچک‌تر و بعضی بزرگ‌تر و افراد شاخص اصولگرا نماینده داشته باشند، اصلاً این عدد نهایت ندارد، یعنی دائماً اشخاصی مدعی خواهند شد نماینده ما کیست و کجاست؟ اگر قرار بر این باشد هر فرد شاخص یا گروهی از اصولگرایان در آنجا نماینده داشته باشد، وارد یک دور معیوبی می‌شویم که امکان خلاصی از آن نیست و حضور بزرگانی چون آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله یزدی در این جمع، برای این است که نظارت کنند در داخل اصولگرایان گروه‌گرایی نشود.

*نظر برخی از بزرگان این بود که افرادی که به دلیل شخصیت حقوقی‌شان نفوذی در بین اصولگرایان دارند و نفوذشان هم بالاست، نادیده گرفته نشوند. آقای دکتر لاریجانی، رئیس مجلس و آقای دکتر قالیباف، شهردار در بین اصولگرایان نفوذ بالایی دارند . هیچ کدام از اینها گروه نیستند و یک نفرند و همین نشان می‌دهد که بزرگانی که این مورد را پیشنهاد کردند به این موضوع عنایت داشتند که فقط اضلاع و گروهها نیستند که در اینجا هستند و به هر حال رئیس مجلس رأی بالای ۲۰۰ نفر را بین نمایندگان مجلس دارد که این میزان نفوذ و محبوبیت را می‌رساند. همین‌طور هم در مورد آقای قالیباف. اتفاقاً حضور این دو نماینده به جامع بودن کار کمک می‌کند .

*در روزهای اخیر خبری منتشر شده است که آقای لاریجانی، بنده و آقای کمال خرازی راه افتادیم بین اصولگرایانی که اختلاف جدی با هم دارند، التیامی بدهیم و اصلاح کنیم و سعی کنیم اختلافات برطرف شود و این شکاف‌ها را ترمیم کنیم، ولی موفق نشدیم. این خبر از اساس دروغ است. اصلاً چنین چیزی تشکیل نشده و طبیعتاً چنین تلاشی هم صورت نگرفته است.

* مطلبی راجع به آقای محصولی نوشته بودند که ایشان به عنوان مشاور اقتصادی جبهه پایداری فعالیت می‌کند. اصلاً جبهه پایداری مشاور اقتصادی ندارد. بعد رفته و با آقای رئیس جمهور صحبت کرده است. این هم از اساس دروغ بود که آنها هم تکذیب کردند.

* اگر بین خودمان انسجام وجود داشته باشد و کار را پیش ببریم، نباید به این گفته‌ها، شایعه پراکنی‌ها، نشر اکاذیب و جنگ روانی که داخل و خارج راه می‌اندازند، توجه کنیم. اینها ما را از کارمان منصرف نکند، ضمن اینکه با هوشیاری پیش برویم و مراقب باشیم که دشمن یا رقیب می‌خواهد چه کار کند. چرا گفتم رقیب؟ چون همه کسانی که این چیزها را می‌نویسند دشمن نیستند، خیلی‌ها در داخل هستند که نظام را قبول دارند، اما در رقابت انتخاباتی رقیب اصولگرایان‌اند. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم دشمن‌اند. اینها به این راه‌ها از جمله کار مطبوعاتی و روانی متوسل می‌شوند. ضمن اینکه باید هوشیار، حساس و مراقب باشیم و اگر چیزی را نسبت دادند به موقع تکذیب کنیم تا آن شایعه بی‌پایه جا نیفتد، در عین حال این نوع حرکات نباید ما را از مسیر اصلی باز بدارد.

*بنده اخیرا در مجموعه‌ای از بزرگان مؤتلفه سخنرانی کردم. ممکن است بعد از اینکه این سخنرانی پخش شود عده‌ای بگویند که فلانی سمپات مؤتلفه است. یک موقعی جامعه مهندسین مرا دعوت کرده بود که رفتم و در آنجا سخنرانی کردم. یک بار به شورای مرکزی ایثارگران رفتم و سخنرانی کردم. اینکه فردی جایی سخنرانی کند یا با کسی از مجموعه اصولگرایان که هر کدام به سلیقه‌ای متصل هستند، ارتباط داشته باشد، به این معنی نیست که با آنها ارتباط تشکیلاتی داشته باشد. بنده ارتباط تشکیلاتی با هیچ گروهی ندارم. نه با مؤتلفه، نه جبهه پایداری و نه با ایثارگران، ولی همه اینها را اصولگرا می‌دانم. آن شایعه ای هم که گفته شده بود آقای دکتر صدر، آقای مهندس محصولی و بنده داریم پشت صحنه جبهه پایداری کارهایی می‌کنیم. درست نیست.

*اصل جبهه پایداری را قبول دارم، چرا نداشته باشم؟ همان‌طور که بقیه هم برای خودشان گروه درست کرده‌اند، چه ایرادی دارد؟ اینها هم یک گروه اصولگرا هستند و در شرایط بسیار سختی که داشتند، مواضع ولایی خود را حفظ کرده‌اند و پایبندی‌شان را به نظام نشان دادند. این بزرگان و دوستان مجموعه‌ای از افراد سابقه‌دار در انقلاب، مبارزه و دفاع مقدس و همه عرصه‌هایی که این نظام بدان‌ها نیاز داشته است، هستند.

* قصد نامزدی در انتخابات را ندارم

*بعضی‌ها نظرشان این بوده است که اعضای ۱۵ نفره نامزد نباشند اما ما محدودیتی برای این کار نمی‌گذاریم و بعضی از اشخاص مثل آقای مهندس باهنر هستند که الان نایب رئیس مجلس هستند، حالا به ایشان بگوییم که شما حق ندارید کاندیدا شوید. چرا نباید بشود؟

*اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات بعدی شرکت می‌کنند یا نمی‌کنند به خودشان مربوط است. شورای نگهبان هر کسی، تحت هر عنوان یا تحت نام هر گروهی کاری کرده که حکایت از بی‌اعتقادی او به نظام جمهوری اسلامی است و یا حرکتی ضد جمهوری اسلامی دارد، حتماً صلاحیت او را برای مجلس تأیید نمی‌کند، حالا از هر جا و هر گروهی که می‌خواهد باشد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=5814&tab=rooz