نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
شیخ نعیم قاسم: حزب الله بر اساس تعالیم امام خمینی (ره) الهام بخش موج بیداری اسلامی است


تاریخ: ۲۸ شهريور ۱۳۹۰

شیخ "نعیم قاسم" معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی در مصر را اقدام خودجوش مردمی در راستای آرمان‌های ملت مصر دانسته و تاکید کرد که آنها از رژیم صهیونیستی نفرت دارند و این اتفاق نشان از این رویکرد در میان ملت مصر است.

وی در این گفتگو که در حاشیه نشست مجمع جهانی اهل بیت با عنوان اهل بیت و بیداری اسلامی در ایران صورت گرفت، به موضوع رویکرد تشکیلات خودگردان در اعلام استقلال دولت فلسطین در سازمان ملل متحد اشاره و تاکید کرد که مقاومت اسلامی به آزادسازی تمام فلسطین از زیر اشغال دشمن صهیونیستی عقیده کامل دارد. 

حزب‌الله لبنان ارتباطی با اتفاقات سوریه ندارد

 معاون دبیرکل حزب الله لبنان در مورد برخی شایعات در زمینه دست داشتن حزب‌الله لبنان در آنچه که سرکوب تظاهرات مردمی در سوریه خوانده شده است، گفت: ‌هنگامی که دشمنان در ترویج پروژه‌های خود در منطقه شکست خورده و در عین حال به دنبال تخریب منطقه ما بودند، بار دیگر بر روی حزب‌الله لبنان تمرکز کرده و سعی داشتند اینگونه وانمود کنند که دستانی خارجی وجود دارد که فشارهای زیادی را به این ملت وارد می‌کند، آنها به این صورت سعی کردند تا ناتوانی و بن بست پروژه های خود را در منطقه توجیه کنند.

وی ادامه داد: اما حزب‌الله بارها تکرار کرده که ارتباطی با این مسایل ندارد، نه با مسایل میدانی در سوریه و با مسایل موجود در مصر و تونس و لیبی و یمن و نه در اتفاقاتی که در هر نقطه از کشورهای منطقه روی می‌دهد. هر کشوری برای خود خصوصیات و شرایطی دارد و حزب‌الله نیز تنها به صورت عملی به بررسی اوضاع خود در داخل لبنان می‌پردازد. به این ترتیب هر ادعایی در مورد دخالت داشتن حزب الله در اتفاقات سوریه و غیر از این کشور ادعایی باطل و نادرست است.

 تسخیر سفارت اسرائیل در قاهره ، اقدامی خودجوش بود

نفر دوم حزب‌الله لبنان در مورد تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی در مصر به دست انقلابیون این کشور گفت: ملت مصر ملتی است که اشغالگری اسرائیل را رد می‌کند، با وجود تمام تلاش‌هایی که در سی سال گذشته برای عادی سازی روابط میان مصر و اسرائیل صورت گرفته، اما تمام این تلاشها شکست خورده و هنگامی که فرصتی برای ابراز نفرت مردم مصر بویژه بعد از توهین اسرائیلی‌ها به این ملت و تجاوز به مرزهای مصر به دست ‌آمد، آنها با اقدامی خودجوش تحرک خود را آغاز کرده و سفارت اسرائیل را تصرف کردند.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: حقیقت این است که اتفاقی که در مصر روی داد، ابراز احساسات خودجوش مردمی در قبال اسرائیل بود و افکار عمومی ملت مصر در مقابل اسرائیل را نشان داد، اما در مورد اینکه آیا این اتفاق در کشورهای دیگر نیز روی خواهد داد یا نه، باید بگویم که من نمی دانم، ‌این به ملت‌های منطقه و شرایط آنها و میزان اعتقادشان به دشمنی با اسرائیل بستگی دارد. 

موضع حزب‌الله آزادسازی کامل فلسطین است

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد رویکرد تشکیلات خودگردان فلسطین در اعلام رأی‌گیری برای استقلال دولت فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967 در سازمان ملل گفت: ما به آزادسازی کامل فلسطین اعتقاد داریم، اما این طرح‌ها برای آزادی بخشی از فلسطین اگر بر مبنای اعتقاد ملت فلسطین به یک اقدام در این راستا باشد، گامی در جهت آزادسازی کامل آن خواهد بود، به هر حال این تاکتیکی از سوی آنهاست و ما در این مسأله وارد نمی‌شویم، ما تنها موضع خود را اعلام می‌کنیم که همان آزادی کامل فلسطین است و هر اقدامی که در این مسیر باشد ما از آن استقبال می‌کنیم و هر اقدامی که آزادی کامل فلسطین را از بین ببرد، آن را رد خواهیم کرد. 

مقاومت در کنار دولت از حقوق آبی لبنان دفاع می‌کند 

معاون دبیرکل حزب الله لبنان در پاسخ به سوال دیگری به درگیری لبنان و دشمن صهیونیستی بر سر منابع زیر زمینی مرزی نیز اشاره کرده و گفت که دولت لبنان مرزهای جغرافیایی و آبی خود را به طور مشخص اعلام کرده است، ما اعتقاد داریم که حق لبنان این است که از خود و ثروت‌های طبیعی خود دفاع کند، از این منظر ما منتظر هستیم تا ببینیم در عرصه میدانی چه اتفاقاتی روی خواهد داد، ‌صهیونیست‌ها نیز می‌دانند که بعد از معادله ارتش و ملت و مقاومت نمی‌توانند هیچ ضربه‌ای به لبنان بزنند، البته آنها روی اشغالگری جدید خود در زمینه و دست اندازی به این منابع حساب باز کرده‌اند، به همین علت ما موضع خود را به طور مشخص اعلام  کرده و گفته‌ایم که در کنار دولت خواهیم بود و با تمام راهکارهای ممکن از حقوق آبی خود دفاع خواهیم کرد. 

بسیاری از اقدامات 14 مارس در راستای منافع آمریکا و اسرائیل است 

معاون سید حسن نصرالله در مورد تلاش گروه 14 مارس برای تخریب دولت گفت: گروه 14 مارس از همان ابتدا اعلام کرد که تشکیل دولت به این صورت را نمی‌پذیرد و هنگامی که دولت تشکیل شد، به صراحت اعلام کرد که قبل از اعلام برنامه کاری آن را ساقط خواهد کرد، هنگامی که دولت بیانیه وزارتی خود را نیز به تصویب رساند، آنها گفتند که از هیچ اقدامی در مانع تراشی در روند کاری این دولت فروگذار نخواهد کرد. به این ترتیب ما در برابر گروهی هستیم که می‌خواهد به هر قیمتی که شده حتی اگر به ضرر ملت لبنان باشد، این دولت را ساقط کند، این امر به علت سرخوردگی شدیدی است که در نتیجه عملکرد بد سیاسی آنها به دست آمده است.

شیخ نعیم قاسم ابراز داشت: به هر حال  ما فعالیت‌های خود را در دولت ادامه خواهیم داد و انشاءالله برای خدمت به مردم رو به جلو حرکت خواهیم کرد و در برابر مشکلات ایستاده و حقایق را برای مردم در راستای منافع و دستاوردهای کشور اعلام خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهد اقدامات 14 مارس در این زمینه را توطئه بخواند، گفت: با این حال من به همین مقدار بسنده می‌کنم که آنها دانسته یا ندانسته در بسیاری از اوقات به گونه‌ای رفتار می‌کنند که به نفع پروژه‌های اسرائیل و آمریکا در لبنان است، من امیدوارم که آنها به این عقیده برسند که منافع لبنان در تلاش گروهی است، نه اینکه گروهی بخواهد گروه دیگری را به شکست بکشاند.

مقاومت اسلامی زائیده بیداری اسلامی است که امام خمینی(ره) آغازگر آن است
 
معاون دبیرکل حزب الله لبنان در بخش آخر مصاحبه خود در مورد بیداری اسلامی که در میان کشورهای عربی گسترش پیدا کرده، گفت که مقاومت اسلامی زائیده بیداری اسلامی بود که امام خمینی(ره) آن را آغاز کرد، این نوزاد الان به سن بلوغ رسیده و می‌تواند در تولید بیداری‌های دیگر نقش داشته باشد، قطعا حزب‌الله لبنان نقش زیادی در بیداری اسلامی به صورت عام در منطقه داشته است، چرا که تجربه‌ای را نشان داد که معنای واقعی جهاد را که به حمایت از خاک ، سرزمین ، تعصبات ، کرامت و معنویت کشور می‌انجامد را ثابت کرد، تمام اینها ناشی از بیداری اسلامی است و ما الان در جهان عربی و اسلامی می‌بینیم که تجربه حزب‌الله مانند یک تجربه درخشان و نورانی نمود پیدا می‌کند و نقش زیادی در تمایل گروه‌های مختلف به تأسی از این حزب بر اساس شرایط و واقعیت‌های خودشان داد، ما امیدواریم که این بیداری روز به روز بیشتر شود و واقعیت‌ها نیز نشان می‌دهد که بیداری اسلامی در حال افزایش است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=6347&tab=rooz