نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آل سعود در يمن حمام خون به راه انداخت


تاریخ: ۲۹ شهريور ۱۳۹۰

مزدوران رژيم حاكم در يمن با حمايت پادشاه عربستان با حمله به انقلابيون در صنعا، تعز و ديگر شهرهاي اين كشور صدها غيرنظامي را به خاك و خون كشيدند.
به گزارش کیهان، نيروهاي علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن روز گذشته با حمله به تظاهركنندگان در ميدان التغيير صنعا پايتخت يمن دست كم 50 تن را كشته و 700 تن را مجروح كردند.
نيروهاي دولتي با استفاده از گلوله هاي جنگي و آرپي جي به انقلابيوني كه در اعتراض به وضعيت حاكم و نيز براي كناره گيري عبدالله صالح به خيابان ها آمده بودند حمله كردند.
در شهر تعز نيز نيروهاي علي عبدالله صالح تظاهركنندگان در ميدان الحريه را بمباران كردند و بسياري از آنان را به خاك و خون كشيدند.
حملات توپخانه اي در ميدان الحريه و ساختمان هاي اطراف كه تظاهركنندگان به آنها پناه برده بودند به حدي شديد بود كه امكان جمع آوري كشته ها و مجروحان و انتقال آنها به بيمارستان ها وجود نداشت.
خبرنگار الجزيره با گزارش اين يورش وحشيانه اظهار داشت كه هيچ دليلي براي اين حمله توپخانه اي وجود نداشت زيرا جوانان تحصن كننده يا انقلابيون مسلح دست به هيچ اقدام تحريك آميزي نزده بودند.
منابع پزشكي يمن اظهار داشتند كه وضعيت اغلب زخمي هاي تظاهرات روز گذشته بسيار خطرناك است زيرا نيروهاي امنيتي از ناحيه سر و سينه اين افراد را هدف قرار داده اند و اجساد اغلب كشته شدگان به دليل استفاده از سلاح هاي سنگين از هم متلاشي شده است.
اين منابع افزودند، تعداد كشته ها در حال افزايش است چرا كه حال برخي از مجروحان وخيم است. در ميان زخمي ها دو عضو شوراي انتقالي ملي يمن نيز ديده مي شوند.
نيروهاي علي عبدالله صالح از طريق زمين و هوا بارها محل استقرار شيخ صادق احمر رهبر قبيله حاشد را مورد هدف قرار دادند.
شوراي انتقالي ملي يمن كشتار صنعا، تعز و ديگر شهرها را جنايت جنگي خواند و طي بيانيه اي از سازمان ملل و جامعه بين المللي خواست تا با دخالت به موقع به جنايت دست نشانده ها و باقي مانده هاي رژيم صالح در يمن پايان دهد.
جوانان انقلابي يمن نيز بار ديگر تاكيد كردند كه به انقلاب مسالمت آميز خود ادامه خواهند داد و اعتراض ها را وارد فاز مقابله نظامي نخواهند كرد.
جوانان از مردم يمن خواستند به تظاهرات خود تا سرنگوني رژيم علي عبدالله صالح ادامه دهند.
انقلابيون يمني همچنين تاكيد كردند كه جنايات مزدوران علي عبدالله صالح بي پاسخ نخواهد ماند و آنها محاكمه خواهند شد.
از سوي ديگر، معاون علي عبدالله صالح اعلام كرد كه عبدالله صالح هيچ گاه از مقام خود كناره گيري نخواهد كرد و فقط از طريق انتخابات رياست جمهوري امكان كناره گيري وي وجود دارد.
احمد صوفي با اشاره به انتقال برخي از اختيارات عبدالله صالح به معاونش اعلام كرد كه اين تفويض قدرت تنها از طريق گفت وگو با احزاب القاء المشترك و امضاي توافق نامه طرح شوراي خليج فارس امكان پذير است.
وي با اشاره به اينكه آغاز مذاكرات در حال حاضر ممكن نيست، اعلام كرد كه به دليل سرپيچي احزاب القاء المشترك در مورد برخي موارد مورد اختلاف، امضاي طرح شوراي خليج فارس و نيز آغاز مذاكرات ممكن نيست.
صوفي اعلام كرد كه هم اكنون طرف هاي آمريكايي و اروپايي مذاكرات فشرده اي را با احزاب القاء المشترك انجام مي دهند تا آنها را راضي كنند طرح شوراي خليج فارس را براي خروج از بحران كنوني امضا كنند.
كارشناسان سياسي يمن مي گويند كه طرح كشتار غيرنظاميان در يمن در رياض تهيه شده و پادشاه عربستان نيز طرح كشتار انقلابيون يمن حمايت مي كند.
پرسش كارشناسان اين است كه آيا كشتار غيرنظاميان مي تواند علي عبدالله صالح را براي هميشه بر تخت قدرت نگه دارد؟
ناظران سياسي منطقه مي گويند اين جنايت مشترك آل سعود و علي عبدالله صالح نمي تواند بدون چراغ سبز آمريكا انجام شده باشد.
علي عبدالله صالح اكنون براي درمان در رياض به سر مي برد و هماهنگي با پادشاه عربستان براي كشتار غيرنظاميان را در عربستان انجام مي دهد. اين ناظران معتقدند، سفرهاي پي درپي مقامات آمريكايي در رياض در همين راستا قابل ارزيابي است. در همين حال به گزارش فارس يك كارشناس فاش كرد مردم يمن با سلاح هاي دو زمانه اي كشته شده اند كه ساخت اسرائيل است و رژيم سعودي پس از خريداري اين سلاح ها را در اختيار رژيم يمن قرار داده است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=6360&tab=rooz