نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
استقرار نيروهاي امنيتي تازه نفس سعودي براي سركوب معترضان در شرق عربستان


تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۰

نيروهاي امنيتي عربستان با استقرار در خيابان ها و برپايي پست هاي ايست و بازرسي به سركوب مخالفان در شرق اين كشور پرداختند.
به گزارش شبكه خبري «العالم»، نيروهاي امنيتي و نظاميان سعودي كه از دو هفته پيش تاكنون با استقرار در خيابان هاي شهر «العواميه» به گشت زني و برپايي ايستگاه هاي ايست و بازرسي اقدام كرده اند، با شليك هاي ناگهاني و بازداشت افراد، سياست ارعاب را در پيش گرفته اند.
براساس اين گزارش، نيروهاي سعودي در چارچوب بازداشت هاي خودسرانه خود، روز شنبه يك جوان به نام «هميلي آل هميلي» را در مركز ايست و بازرسي ورودي شهر العواميه بازداشت كردند.
به گفته شاهدان عيني، جوانن بازداشت شده، پيش از آن به صورت لفظي با آنان درگير و نسبت به بازرسي خودروي خود اعتراض كرده بود، اما پس از ضرب و شتم توسط نيروهاي امنيتي بازداشت شد.
نيروهاي سعودي همچنين يك شهروند ديگر به نام «علي عبدالله المناسف» را مقابل منزلش در محله «الزاره» بدون مدرك و دليل خاصي بازداشت كرده و بعد از چند ساعت آزاد كردند.
در همين حال، نيروهاي پليس مستقر در مركز پليس العواميه به سمت دو جوان تيراندازي كردند كه آنها به بيمارستان مركزي القطيف منتقل شدند.
اين اقدامات سركوبگرانه رژيم آل سعود در حالي صورت مي گيرد كه از ماه فوريه و در پي تظاهرات مردمي جو التهاب و ناآرامي منطقه شرق عربستان را فرا گرفته است.
منطقه القطيف نيز شاهد تظاهرات 10 هزار نفري بود كه نيروهاي سعودي با گلوله و گاز اشك آور با آن مقابله كرده و شماري را زخمي كردند.
جنگ قدرت در عربستان
يك فعال سياسي عربستان فاش كرد كه با مرگ وليعهد عربستان، فرزندان و برادران ملك عبدالله براي رسيدن به پست وليعهدي به جان هم افتاده اند.
«علي الاحمد» فعال و تحليلگر عربستاني به شبكه خبري ايران گفت: مرگ «سلطان بن عبدالعزيز» وليعهد عربستان، خلأ بزرگي در هرم قدرت عربستان به وجود آورده است و در واقع با مرگ هر كدام از اعضاي اصلي خاندان حاكم جدال ميان افراد آل سعود بر سر دستيابي به پست هاي كليدي شدت مي گيرد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=6838&tab=rooz