نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
روایتی از شركت رهبر انقلاب در سرشماری عمومی نفوس و مسكن


تاریخ: ۲ آبان ۱۳۹۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، ساعت نزدیك 11 است و مدیران مركز آمار ایران در اتاق جلسات در انتظار رهبر انقلاب جمع شده‌اند؛ 25 آقا و 7 خانم. دكتر عادل‌آذر، رئیس مركز آمار هم پشت میكروفون نشسته و از تمركز كردنش می‌توان حدس زد كه دارد حرف‌هایش را توی ذهن مرور می‌كند. سكوت محض بر اتاق حاكم است. چند دقیقه از 11 گذشته كه با ورود صاحبخانه به اتاق، عادل‌آذر از طرف جمع به استقبال می‌رود. بعد از سلام و علیك ابتدایی، همه می‌نشینند و جلسه با سؤال آقا شروع می‌شود: «این لباس مخصوص آمارگیرهاست؟» اشاره رهبر به لباس فرمی است كه بیشتر آقایان حاضر در جلسه بر تن كرده‌اند. رئیس مركز آمار جواب مثبت می‌دهد و صحبت‌هایش را شروع می‌كند.

ابتدای صحبت‌های رئیس مركز آمار ایران، دو تشكر است؛ یكی بابت این كه رهبر انقلاب همه مردم و مسئولین را به آمار رسمی ارائه شده توسط مركز آمار ارجاع می‌دهند و دومی بابت سفر ایشان به كرمانشاه. معلوم می‌شود خود عادل‌آذر هم اهل خطه‌ی غربی كشور است.

جلسه، نماد دیگری هم از كرمانشاه دارد؛ تابلوی خطاطی شده روبه‌روی صندلی آقا و زیر عكس امام خمینی(ره)، كه دست‌خط مرحوم آیت‌الله نجومی است و آقا در دیدار با روحانیون كرمانشاه ماجرای آن تابلو و نوشته‌اش را بیان كرده بودند. حالا دیگر نوشته‌اش بیشتر جلب توجه می‌كند: روی تابلو نوشته شده بود «مَن نَصَبَ نَفسَهُ لِلنّاسِ اِماما فَلیَبدَأ بِتَعلیمِ نَفسِهِ قَبلَ تَعلیمِ غَیرِهِ وَلیَكُن تَدیبُهُ بِسیرَتِهِ قَبلَ تَدیبِهِ بِلِسانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفسِهِ وَ مُؤَدِّبُها اَحَقُّ بِالجلالِ مِن مُعَلِّمِ النّاسِ ومُؤَدِّبِهِم» (نهج‌البلاغه، خطبه‌ى 73)

دكتر عادل‌آذر صحبت‌هایش را با گله از بعضی رسانه‌ها و سیاسیون ادامه می‌دهد كه حتی علیه آمار رسمی هم موضع می‌گیرند و بعد می‌رود سراغ طرح بزرگی كه از امروز آغاز شده و خودش اصرار دارد كه نام آن را یك «رویداد ملی» بگذارد: «طرح سرشماری عمومی نفوس و مسكن.»

قرار است 54 هزار مأمور سرشماری در 21 روز، آمار 21میلیون خانوار كشور را با روش «چهره به چهره» ثبت و ضبط كنند. آن هم با فرم‌های تفصیلی ویژه‌ای كه قبلا فقط برای 10 درصد مردم و به‌عنوان نمونه آمار به كار رفته است. در بخش‌هایی از تهران هم از كامپیوترهای دستی برای تكمیل فرم استفاده می‌شود تا این روش برای توسعه به كل كشور در دوره بعدی سرشماری بكار رود.

رئیس مركز آمار از توجه ویژه به موضوعاتی مثل زلزله‌خیزی كشور و فقرزدایی از مناطق محروم در این دوره از سرشماری می‌گوید و ادعا می‌كند كه امروز مركز آمار ایران از پیشرفته‌ترین تجهیزات جمع‌آوری و پردازش و كنترل داده‌ها برخوردار است.  بعد هم از امنیت داده‌ها در مركز می‌گوید و این كه: «تا امروز حتی یك شكایت از مركز، بابت درز اطلاعات مردم به بیرون نداشته‌ایم.»

حرف‌های دكتر عادل‌آذر، با یك درخواست به پایان می‌رسد: «به مردم توصیه كنید با ما همكاری كنند و به صداوسیما بگویید اهمیت كار و نیاز به آن را برای مردم تشریح كند.»

رهبر صحبت‌هایشان را با بیان اهمیت آمار شروع می‌كنند: «آمار، ستون فقرات برنامه‌ریزی است؛ چه سیاسی، چه اقتصادی، چه فرهنگی و حتی دیپلماسی.» بعد هم از مردم می‌خواهند كه همكاری كامل را با مأموران سرشماری داشته باشند و البته توصیه‌ای هم به این مأموران دارند: «با حوصله تمام كار كنید و اخلاق اسلامی را در برخورد با مردم رعایت كنید.»

در میان صحبت‌ها هم گریزی می‌زنند به وظیفه مركز آمار: «گزارش‌های سازمان، در هر سطحی از طبقه‌بندی اطلاعاتی، باید دقیق، علمی و بی‌طرفانه باشد و هیچ انگیزه‌ای بر آن اثر نگذارد. این كار اعتماد كامل مردم را هم به دنبال خواهد داشت.»

صحبت‌های آقا كه تمام می‌شود، رئیس مركز آمار اجازه می‌گیرد تا فرم سرشماری مربوط به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را پر كند. رهبر هم از او می‌پرسند: «كارت شناسایی هم كه آوردید؟» و با خنده حضار و پاسخ مثبت عادل‌آذر، سرشماری آغاز می‌شود. اولین سوال: نام و نام خانوادگی؟

- سید علی حسینی خامنه‌ای.

جمعیت صلوات می‌فرستد. سوال دوم، تاریخ تولد است.

- تیر ماه 1318. البته این در شناسنامه است. ظاهرا تاریخ صحیح باید فروردین‌ماه باشد.

جمعیت مجدد صلوات می‌فرستد. قبل از این كه عادل‌آذر به سؤال بعدی برسد، آقا می‌گوید: «نمی‌شود كه با هر سؤال یك صلوات بفرستید.»

عادل‌آذر از نحوه تصرف منزل می‌پرسد: «ملكی؟ استیجاری؟ در برابر خدمت؟»

- منزل ما سازمانی است.

گوش همه تیز شده كه از سایر اطلاعات رهبر هم با خبر شوند كه مأمور سرشماری می‌گوید بقیه سوال‌ها باشد برای بعد، چون باید اعضای خانوار فهرست شوند. اما انگار آقا خیالشان از همه اطلاعاتی كه می‌خواهند بدهند، راحت است: «ما اعضایی نداریم. فقط 2 نفریم. كارت ملی خودم را هم آورده‌ام.» لبخند روی لب میهمانان می‌نشیند و همه مجدد آماده ضبط اطلاعات نفوس و مسكن رهبر می‌شوند. اما مأمور سرشماری می‌گوید این كار حدود 20 دقیقه وقت می‌گیرد و كار را به بعد موكول می‌كند؛ گویا مأمور آمار در حفظ اسرار مردم عزمی جدی دارد.

جلسه تمام می‌شود و قرار می‌شود خود رئیس مركز آمار ایران برای تكمیل فرم اطلاعات آیت‌الله «سیدعلی حسینی خامنه‌ای» اقدام كند. كاری كه برای سران قوا و چند نفر دیگر از مسئولین درجه اول هم انجام خواهد داد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=6855&tab=rooz