نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
بیانیه انتقاد آمیز روسیه علیه گزارش آمانو


تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۰

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که گزارش تشدید شده آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته‌ای ایران محتوی هیچ اطلاعات جدیدی در این رابطه نیست، بلکه تنها برپایه حقایق از قبل مشخص جمع آوری شده‌ای بنا شده که در واقع با تمایلات سیاسی به بزرگ‌نمایی آنها پرداخته شده است.

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه با انتشار بیانیه جدیدی تاکید کرد: بر اساس ارزیابی اولیه ما در گزارش منتشر شده آژانس در مورد برنامه هسته‌ای به هیچ وجه به اطلاعات جدیدی در این رابطه اشاره نشده است. صحبت تنها بر سر حقایق از قبل مشخص جمع آوری شده‌ای بنا شده است. در حالی که هیچ شواهد متقاعد کننده‌ای در این سند ارائه نشده است، بلکه برعکس در آن به اطلاعات غیرموثق که تنها باعث وخامت اوضاع می‌شود، اشاره شده که هدف سیاسی از آن تحریک این احساس است که برنامه هسته‌ای ایران اهداف نظامی را دنبال می کند. چنین برخوردی را به سختی می‌توان ارزیابی کاملا حرفه‌ای و عاری از تعصب نامید. پیش از این هم تاریخ به یاد دارد که «وجود» تسلیحات هسته‌ای و کشتار جمعی در عراق دوران رژیم صدام حسین تایید شده بود، ولی با گذشت زمان خلاف این مسئله ثابت شد.

مقامات دیپلماتیک روسی تاکید کردند: آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اعلام آمادگی ایران برای همکاری با این سازمان، از جمله امکان دسترسی به تاسیسات هسته‌ای سری این کشور را نادیده گرفته است. ظاهرا بجای اینکه به مقامات تهران این اممکان داده شود تا به سئوالات مطرح برای جامعه بین الملل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران پاسخ دهند، از روی عمد این کشور را «مقصر» جلوه می‌دهند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مشخص نیست که آژانس بین المللی انرژی اتمی دقیقا بر اساس چه اطلاعات محرمانه‌ای بطور یک‌جانبه و دور از ذهنی ایران متهم می‌شود؟ با کمک چه ابزاری اطلاعات بدست آمده در این رابطه مورد تایید قرار گرفته‌اند؟ بجای پاسخ به این سئوالات، کشورهای عضو شورای حکام آژانس تنها باید به «سخنان اثبات نشده» اطمینان کنند.

در این سند اعلام شد است: مقامات مسکو بشدت نگران آن هستند که گزارش اخیر آژانس بطور کلی برای بی‌نتیجه کردن تلاش‌های جامعه بین الملل در جهت حل و فصل دیپلماتیک و سیاسی مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار گیرد. در حالی‌که توسعه آتی اوضاع در این خصوص می‌تواند در مسیر بیار خطرناکی سوق پیدا کند. با توجه به این مسئله ما شاهد تلاش برای ضربه زدن به ابتکارعمل روسیه با هدف کمک به حل و فصل گام به گام مشکلات موجود در این رابطه هستیم.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید شده است که مقامات مسکو مصرانه این موضع گیری را دنبال می‌کند که گزینه سازنده‌ای برای سیاست اعمال فشار و رویارویی نظامی در پیش گرفته از سوی برخی کشورهای غربی بیابد.

روز گذشته "گنادی گاتیلوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که این کشور مخالف اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است و مقامات مسکو بر این عقیده اند که چنین اقداماتی ابزاری برای تغییر رژیم سیاسی در جمهوری اسلامی است.

این مقام بلندپایه وزارت خارجه روسیه یادآور شد که  چنین برخوردی برای این کشور قابل قبول نیست و روسیه قصد ندارد که چنین پیشنهاداتی را در سطح شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار دهد.

به گفته وی، تنها راه حل برای حل و فصل مشکلات، گفت‌وگو است و اقدامات یکجانبه شدیدالحن برای تاثیرگذاری بر ایران کمکی به از سر گیری مذاکرات با این کشور نخواهد کرد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=6987&tab=rooz