نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
روايت مسئول دفتر حفاظت منافع ايران از دانشمند ايراني زنداني در آمريكا
مسئول دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران در واشنگتن از دانشمند برجسته شيمي كه به جرم علاقه براي بازگشت به ايران، در آمريكا زنداني شده سخن گفت.


مصطفي رحماني فارغ التحصيل دبيرستان علوي مشهد، داراي مدرك كارشناسي از دانشگاه تهران است و فوق ليسانس و دكتراي خود را در علوم كامپيوتر از دانشگاه دولتي «كنت» در ايالت اوهايو اخذ كرده و به مدت 23 سال نيز به تدريس در دانشگاه مشغول بوده است. وي از حدود 4 سال پيش به عنوان مسئول دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي ايران در واشنگتن مشغول به فعاليت است.
وي در گفت‌وگويي با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، به تشريح فعاليت‌هاي اين دفتر، ديدارش با اميرحسين اردبيلي بازرگان ايراني بازداشت شده در آمريكا، ايرانيان مقيم آمريكا، وضعيت اعدام‌ها در آمريكا، سخنراني محمود احمدي‌نژاد در شصت و پنجمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل و ... پرداخت.
در اين دفتر كه به گفته رحماني بزرگ‌ترين نمايندگي جمهوري اسلامي در خارج از كشور است، 45 كارمند فعاليت مي‌كنند و سالانه حدود 3 هزار و 500 تا 3 هزار و 800 ويزا براي اتباع خارجي و همچنين 37 هزار گذرنامه براي ايرانيان صادر مي‌شود.
رحماني در اين گفت‌وگو اظهار داشت: در آمريكا دو نهاد وابسته به جمهوري اسلامي وجود دارد، يكي نمايندگي ايران در نيويورك كه امور مربوط به سازمان ملل را عهده‌دار مي‌باشد و ديگري دفتر حفاظت منافع كه مسئول امور كنسولي است و در اين دفتر امور كنسولي مربوط به ايرانيان از تولد تا مرگ و حتي ارسال جنازه به ايران در سريع‌ترين زمان انجام مي‌شود كه هر يك از اين فعاليت‌ها تعرفه‌اي دارد و درآمدهاي حاصله، هزينه‌هاي اين دفتر را تامين مي‌كند.
وي جمعيت ايرانيان مقيم آمريكا را حدود يك ميليون و 400 هزار نفر عنوان كرد و در عين حال يادآور شد: برخي اين تعداد را يك ميليون و 800 هزار نفر نيز عنوان كرده‌اند و اين در حالي است كه تعداد ايرانياني كه در كشورهاي اروپايي زندگي مي‌كنند حدود 900 هزار نفر مي‌باشد.
مسئول دفتر حفاظت منافع ايران در واشنگتن با بيان اينكه بيشتر ايرانيان در كاليفرنيا و لس‌آنجلس (حدود 500 هزار نفر) حضور دارند، خاطرنشان كرد: در واشنگتن و حومه نيز بالغ بر 200 هزار ايراني و در نيويورك، هيوستون، اوهايو و شيكاگو نيز ايرانيان حضور دارند و كمترين جمعيت ايراني در آمريكا (هفت خانوار) در ايالت «مين» در شمال شرقي آمريكا زندگي مي‌كنند.
به گفته رحماني 80 درصد ايرانياني كه در آمريكا زندگي مي‌كنند داراي تحصيلات عالي هستند.

* دو ماه پيش در زندان با اردبيلي ملاقات كردم

رحماني در تشريح فعاليت‌هاي دفتر حفاظت منافع با يادآوري اين نكته كه اين دفتر ماهيانه مبلغ جزيي حدود 150 تا 200 دلار براي تعدادي از زندانيان ايراني در زندان‌هاي آمريكا ارسال مي‌كند، افزود: ما مرتب با آنها در تماس هستيم و مكاتبه كرده و در تلاشيم به نيازهاي آنها رسيدگي كنيم.
وي با بيان اينكه من خودم گاهي اوقات به زندان‌ها مي‌روم و به زندانيان ايراني سر مي‌زنم، ادامه داد: در حدود دو ماه پيش به همراه معاون حقوقي اداره، به مينياپوليس (Minneapolis) در ايالت مينسوتا رفتم و با اميرحسين اردبيلي (بازرگان ايراني) به مدت سه ساعت ملاقات كردم كه ملاقات خوبي بود و بعد از برگشت امكاناتي را فراهم كرديم تا همسرش نيز با او ملاقاتي داشته باشد.
رحماني يادآور شد: زماني كه اردبيلي را در گرجستان بازداشت مي‌كنند بيشتر از 2 هزار دلار در جيبش نبوده و نكته جالب اين است كه با 2 هزار دلار، چقدر مي‌توان اسلحه خريد!
وي ادامه داد: آن گونه كه اردبيلي مي‌گفت هم سلولي‌اش يك نفر اسرائيلي بوده كه گزارشات زيادي عليه وي داده و وضعيت را به نحوي تغيير داده كه آمريكايي‌ها قرارداد استرداد مجرمان را كه تا قبل از آن با گرجستان امضا نكرده بودند، امضا و بلافاصله بعد از امضاي اين قرارداد، اردبيلي را با هواپيماي نظامي به آمريكا منتقل مي‌كنند و بدون داشتن وكيل، وي را محكوم كرده و زنداني مي‌كنند.
مسئول دفتر حفاظت منافع ايران همچنين به ديدارش با يك زنداني ايراني در اين زندان بدون ذكر نامش، اشاره كرد و گفت: اين فرد را به جرم حمل يك كيلوگرم مواد مخدر زنداني كرده بودند. در ملاقاتي كه با او داشتم اين اتهام را رد كرد.
به گفته رحماني اين فرد از شدت ناراحتي با وسيله‌اي دستش را تكه‌ تكه كرده بود.

* متخصص برجسته شيمي كه به جرم علاقه براي بازگشت به ايران به زندان افتاد

رحماني همچنين به دكتر «علي اميرنظمي افشار» كه بيش از 30 سال است در آمريكا سكونت دارد و از متخصصان برجسته رشته شيمي است اشاره كرد و گفت: آمريكا اين فرد را بدون هيچ جرمي و تنها به خاطر اينكه گفته بود مي‌خواهم به ايران بروم تا صنعت شيمي را متحول كنم و به بهانه‌ واهي ماليات به پنج سال زندان محكوم كرده است.
وي يادآور شد: البته اين دانشمند ايراني بعد از پايان پنج سال دوران محكوميت، بايد پنج سال هم تحت نظر باشد كه با توجه به سن بالاي وي، ممكن است اين فرصت را پيدا نكند كه زنده به ايران باز گردد.
مسئول دفتر حفاظت منافع ايران همچنين گفت كه كمك‌هاي اين دفتر تنها به زندانيان ايراني اختصاص ندارد و افزود: چندي پيش يك زنداني آمريكايي در نامه‌اي براي تهيه غذاي حلال در ماه رمضان از ما درخواست كمك كرد كه به او كمك كرديم.

* 7 هزار و 713 اعدام در طول 30 سال در آمريكا

رحماني در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در خصوص آمار اعدام‌هاي انجام شده در آمريكا، اظهار داشت: از سال 1979 تا 2009 در آمريكا 7 هزار و 713 نفر به وسيله صندلي الكترونيكي يا تزريق سم اعدام شده‌اند. يعني به طور متوسط ظرف اين مدت ساليانه 257 نفر اعدام شده‌اند.
مسئول دفتر حفاظت منافع جمهوري اسلامي در واشنگتن با بيان اينكه اكثر اعدام‌ها در آمريكا به وسيله صندلي الكترونيكي و تزريق سم انجام مي‌شود، يادآور شد: البته نبايد اعدام‌هاي دسته جمعي كه توسط هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي در نقاط مختلف جهان صورت مي‌گيرد را از قلم انداخت.
وي به فهرست 53 نفره زنان محكوم به اعدام و در انتظار مرگ در آمريكا اشاره كرد و گفت: هيچ كس حتي ديده‌بان حقوق بشر از اين 53 نفر سخني به ميان نمي‌آورد.

* حضور بي رنگ اوباما در مقابل احمدي‌نژاد

رحماني در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در خصوص سخنان احمدي‌نژاد در شصت و پنجمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل با بيان اينكه من در هفت سفري كه آقاي احمدي‌نژاد در سازمان ملل به ايراد سخنراني پرداخت حضور داشتم، گفت: همه سخنراني‌هاي ايشان بر محور حق، عدالت، ظلم ستيزي و پشتيباني از مستضعفان جهان بود. هر سالي كه ايشان مي‌آيند افراد زيادي براي شنيدن سخنانش حضور مي‌يابند و البته چند كشوري نيز هستند كه در حين سخنراني جلسه را ترك مي‌كنند.
رحماني ادامه داد: شايد بتوانم به جرات بگويم كه حضور اوباما در اين جلسات در مقايسه با آقاي احمدي‌نژاد بي‌رنگ است. اگر روزنامه‌ها را بررسي كنيد مي‌بينيد كه كسي راجع به آمدن و رفتن اوباما صحبتي به ميان نمي‌آورد، ولي همه رسانه‌ها به دنبال اين هستند كه احمدي‌نژاد كجاست و نظراتش چيست.
وي با اشاره به مقالات منتشر شده در برخي روزنامه‌هاي آمريكايي كه حمايت‌هاي اين كشور از رژيم صهيونيستي را مورد انتقاد قرار مي‌دهند، افزود: اظهارات آقاي احمدي‌نژاد در اين چند سال اين جرأت را به جهان و حتي آمريكايي‌ها داده كه يك مقدار به خودشان بيايند و به منافع خود و نه رژيم صهيونيستي توجه كنند.

* در دولت احمدي‌نژاد از هرگونه حمله مصون شديم

خبرنگار فارس درباره عملياتي شدن پيشنهادات احمدي‌نژاد مبني بر تشكيل كميته حقيقت ياب براي بررسي حادثه 11 سپتامبر و نامگذاري سال 2011 به عنوان سال خلع سلاح سؤال كرد كه رحماني در اظهاراتي به عنوان يك شخص حقيقي و نه حقوقي، اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران به حمدالله از لحاظ موقعيت سوق الجيشي، نظامي، اقتصادي و علمي به حدي رسيده كه نه آمريكا نه رژيم صهيونيستي و نه هيچ كشوري نمي‌تواند به آن تعدي كند و ما در اين دولت از هر گونه حمله و زورگويي مصون شديم و بايد خدا را شكر كرد.

* در مقابل منطق احمدي‌نژاد كم مي‌آورند‌

وي با اشاره به مصاحبه‌هاي احمدي‌نژاد با رسانه‌هاي آمريكايي، اظهار داشت: آنها در مقابل منطق و صحبت‌هاي كوبنده آقاي احمدي‌نژاد كم مي‌آورند و در اغلب مصاحبه‌ها تسليم مي‌شوند و حرفي ندارند كه بيان كنند، چرا كه رئيس جمهور با ايمان، قلب و روحش صحبت مي‌كند و آنها طوطي وار سؤالاتي را كه به آنها ديكته كرده‌اند مي‌پرسند.

* تجمعات بي رونق منافقين

رحماني در خصوص تجمع گروهك منافقين همزمان با حضور احمدي‌نژاد در نيويورك، با بيان اينكه شما هيچ كشور اروپايي را پيدا نمي‌كنيد كه 27 تلويزيون مخالف دولت در آمريكا داشته باشد، گفت: متاسفانه تنها كساني كه از بودجه‌هاي هنگفت سيا و اف‌بي‌آي و يا سازمان‌هاي جاسوسي و صهيونيستي استفاده و اقدام به راه‌اندازي تلويزيون‌هاي مخالف دولت مي‌كنند، ايراني‌ها هستند. آنچه مسلم است اقدامات آنها نمي‌تواند به نظام مقدس جمهوري اسلامي خدشه‌اي وارد كند.
وي افزود: تعداد كساني كه امسال تجمع كردند شايد 200 نفر بيشتر نبود و البته تجمعات امسال بي‌رونق بود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7&tab=bargozide