نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
واكنش مراجع تقليد به حوادث اخير منطقه


تاریخ: ۲۶ آذر ۱۳۹۰

آيات عظام صافي گلپايگاني و مكارم شيرازي سكوت سازمان كنفرانس اسلامي در قبال كشتار مسلمانان بحرين و دخالت تركيه در حوادث سوريه را محكوم كردند.
آيت الله لطف الله صافي گلپايگاني از مراجع عظام تقليد، با صدور پيامي سكوت سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب در قبال كشتار مسلمانان در بحرين را اسفناك دانست.
به گزارش مركز خبر حوزه قم، وي در اين پيام افزوده است: جنايات دردناك و وحشي گري هاي گروه معدود و موسوم به آل خليفه با همراهي و مشاركت آل سعود در بحرين، اين نقطه اسلامي و عربي، بر مردم مظلوم و تحت اختناق شديد عليه مردان و زنان، كوچك و بزرگ و حتي كودكان شيرخوار، بيماران، پرستاران و پزشكان بيمارستان ها روزافزون است.
ادامه اين پيام حاكي است: ملت بحرين به جرم مطالبه حقوق اوليه جوامع آزاد و نظام مردمي، سخت ترين فشارها و بدترين كشتارها را تحمل و همچنان در مواضع بحق و با تظاهرات قانوني، سلطه آل خليفه و آل سعود را محكوم مي كنند.
آيت الله صافي گلپايگاني در اين پيام افزوده است: مجامع بين المللي دفاع از حقوق بشر كه در هر كجا كمترين ايرادي به سردمداران اين مجامع وارد شود فرياد بلند مي كنند و قطعنامه صادر مي نمايند، در برابر اين جنايات هولناك براي حفظ منافع غرب مخصوصا آمريكا سكوت كرده اند و به دنيا نشان مي دهند كه اين شعارها و مجامع، همه براي دربند داشتن ملل ضعيف و پايمال كردن حقوق آنهاست.
در پيام آيت الله صافي گلپايگاني افزوده شده است: بدتر و اسفناك تر از آن، سكوت سازمان كنفرانس اسلامي و سازمان اتحاديه عرب و بلكه همراهي نظام هاي دست نشانده غرب با عاملان اين نظام است. وي در بخش ديگر پيام خود يادآور شد: آل سعود كه در داخله خود با ظلم و استبداد، قتل و حبس مي خواهند اعتراض شهروندان عربستاني را سركوب كنند، در بحرين چه مي گويند، به چه حق و به چه قانوني به تظاهرات مردمي بحرين حمله مي كنند و خون بي گناهان را مي ريزند؟!
آيت الله صافي گلپايگاني در بخش ديگر اين پيام آورده است: اي مسلمانان جهان و اي برادران مسلمان عرب! صداي مظلوميت بحرين را بشنويد و به نداي آنها جواب دهيد و اين بي رحمي هاي جانكاه را محكوم كنيد.
اين مرجع تقليد در پايان پيام خود تاكيد كرد: حكومت هاي عربي بدانند كه بيداري اسلامي فراگير مي شود و مثل مصر و تونس و ليبي، ساير كشورهاي مزدور اجانب و مرتبط به اسرائيل غاصب را نيز فرا مي گيرد و بحرين هم به نصرت خداوند در صف مصر و تونس و ليبي قرار خواهد گرفت.
همچنين مرجع تقليد شيعيان با اشاره به حوادث سوريه تاكيد كرد: تركيه آتش بيار معركه و مثلث شوم آمريكا، اسرائيل و يكي از كشورهاي عربي نشود.
به گزارش خبرنگار مهر، آيت الله ناصر مكارم شيرازي قبل از ظهر چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه در مسجد اعظم قم گفت: حوادث سوريه توطئه شوم آمريكا، اسرائيل و يكي از كشورهاي عربي است و تركيه هم آتش بيار اين معركه شده است. وي اظهار داشت: دشمنان نقشه كشيده اند تا محور مقاومت كشورهاي خاورميانه را بشكنند و ابتدا هم سراغ سوريه رفته اند و سراغ لبنان و عراق مي خواهند بروند و اگر موفق شوند سراغ ايران مي آيند.
استاد برجسته حوزه با بيان اين كه دشمنان موفق نخواهند شد تصريح كرد: ما نمي گوئيم سوريه مشكلي ندارد بلكه سوريه بايد مشكلاتش را حل كند و خشونت از اين كشور برچيده شود و مردم دموكراسي را ببينند اما حوادث اين كشور توطئه مثلث شوم اسرائيل، آمريكا و يكي از كشورهاي عربي است. وي با بيان اين كه دولتمردان تركيه در اين وسط آتش بيار معركه شده اند گفت: دولتمردان تركيه مدتي در خط ضدصهيونيستي قرار گرفتند تا محبوبيت به دست آورند اما اين محبوبيت به منفوريت تبديل خواهد شد، چرا اين را نمي فهمند. آيت الله مكارم افزود: ما به دولتمردان تركيه مي گوييم خود را از اين توطئه كنار بكشند زيرا اگر اين مثلث شوم موفق شوند خيلي چيزها در منطقه عوض مي شود.
وي با اشاره به زمزمه هاي اختلاف در كشور كه در آستانه انتخابات شنيده مي شود عنوان كرد: اختلاف در ميان طرفداران نظام مخصوصا در آستانه انتخابات نبايد وجود داشته باشد و علاقه مندان به نظام و اسلام نبايد دچار اين موضوع شوند.
اين مرجع تقليد گفت: امروز روزي نيست كه زمزمه اختلاف در كشور به گوش برسد و دشمن از اين موضوع خيلي استفاده مي كند. وي با اشاره به غنيمت هواپيماي جاسوسي، آن را نعمتي الهي دانست و اظهار داشت: خداوند اين نعمت را به ما داده است تا دشمن را رسوا كند و ما بايد با وحدت و پرهيز از اختلاف قدردان اين نعمت باشيم. وي پرهيز از حرص و داشتن قناعت را از فضايل و مكارم اخلاقي دانست و گفت: اگر قناعت وجود داشته باشد موسسه اي 3 هزار ميليارد تومان اختلاس نمي كند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7176&tab=rooz