نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
مجلس فروش نفت به اروپا را ممنوع مي‌کند


تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۹۰

نماینده مردم قروه در خانه ملت با تاکید بر اینکه این طرح با قید فوریت در صحن علنی مجلس بررسی می شود، اظهار داشت: ایران راهکارهای مقابله با تصمیات خصمانه برخی از کشورهای غربی را اجرایی می کند.
 
وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی سه کشور یونان، ایتالیا و اسپانیا بخش عمده نفت خام وارداتی خود را از طریق ایران تامین می کنند، اظهار داشت: به عبارت دیگر هم اکنون پالایشگاههای نفت این کشورها با نفت خام صادراتی ایران فعالیت می کند.
 
این عضو کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری اینکه هر گونه تحریم نفت ایران توسط مجلس بدون پاسخ گذاشته نمی شود، بیان کرد: قطعا اگر اروپا نفت ایران را تحریم کند ما هم راهکارهای مقابله با تحریم اروپایی ها را اجرا می کنیم.
 
حسینی در مورد زمان بندی تحریم فروش نفت به کشورهای اروپایی توضیح داد: زمان اجرای این طرح به نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بستگی دارد و پیش بینی می ود تا روز یکشنبه هفته آینده این زمان بندی نهایی شود.
 
به گزارش مهر، اعضای اتحادیه اروپا دیروز در اقدامی خصمانه برای تحریم نفت ایران به توافق رسیدند و مقرر کردند تا ابتدای ژوئیه 2012 میلادی ( تیرماه 91) کشورهای عضو این اتحادیه واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند.
 
این توافق آخرین قدم پیش از تصویب نهایی تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران در نشست رسمی وزیران خارجه این اتحادیه است که طی امروز در بروکسل برگزار خواهد شد.
 
بر این اساس، زمانی که تحریم نفت ایران نهایی می شود و احتمالا در هفته جاری، دولتهای اروپایی از امضای قراردادهای نفتی جدید با ایران خودداری خواهند کرد.
 
البته قراردادهای کنونی این کشورها با ایران به قوت خود باقی می ماند. بسیاری از شرکتهای اروپایی با پیش بینی این تحریم‌ها در ابتدای سال 2012 میلادی به سرعت قراردادهای خرید نفت خود از ایران برای سال 2-12 میلادی را تمدید کرده اند.(مهر)

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7396&tab=rooz