نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
فیچ رتبه اعتباری ایتالیا و اسپانیا را کاهش داد


تاریخ: ۹ بهمن ۱۳۹۰

 به گزارش فارس به نقل از فرانس پرس موسسه فیچ در این گزارش علاوه بر ایتالیا و اسپانیا رتبه اعتباری سه کشور دیگر منطقه یورو را نیز کاهش داده است . تشدید بحران بدهی و ناکافی بودن اقدامات این کشورها برای مقابله با این بحران علت اصلی کاهش رتبه اعتباری کشورهای منطقه یورو اعلام شده است. کاهش رتبه اعتباری ایتالیا و اسپانیا در حالی است که موسسه استاندارد پورز نیز اخیرا رتبه اعتباری نه کشور منطقه یورو از جمله فرانسه را کاهش داده است .

بر اساس این گزارش موسسه فیچ رتبه اعتباری ایتالیا سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو را با دو رتبه کاهش از ای مثبت به ای منفی تنزل داده است. رتبه اعتباری اسپانیا نیز از سوی این موسسه با دو رتبه کاهش از ای به ای ای منفی کاهش یافته است . این موسسه همچنین رتبه اعتباری کشورهای بلژیک اسلونی و قبرس را نیز کاهش داده است. رتبه اعتباری ایرلند نیز بدون تغییر مانده است . کاهش رتبه اعتباری کشورهای منطقه یورو در حالی است که مقامهای یونان همچنان سرگرم مذاکره با طلبکاران بخش خصوصی برای بخشش و یا کاهش بدهی های سنگین این کشور هستند. یونان 350 میلیارد یورو بدهی دارد .

بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که خروج یونان از منطقه یورو بهترین راهکار برای حل بحران مالی این کشور است . تیموتی گیتنر وزیر دارایی آمریکا نیز در نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس به رهبران اروپایی هشدار داد تا زمانی که کشورهای منطقه یورو برای حل بحران بدهی خود گام اساسی بر ندارند آمریکا هیچ تمایلی برای کمک به این کشورها نخواهد داشت . وی افزود رهبران اروپایی باید به تعهدات پیشین خود عمل کنند .

قرار است رهبران اروپایی بار دیگر 30 ژانویه در بروکسل گرد هم آیند . موسسه فیچ در گزارش دسامبر خود نسبت به کاهش رتبه اعتباری برخی کشورهای منطقه یورو هشدار داده بود . کاهش رتبه اعتباری کشورهای اروپایی از سوی موسسات رتبه بندی انتقاد شدید رهبران اروپا نسبت به عملکرد این موسسات را در پی داشته است. رهبران اروپایی خواستار تاسیس موسسات رتبه بندی اروپایی تا اواسط سال جاری میلادی هستند.

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7417&tab=rooz