نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
جنبش ۹۹ درصدي‌ها به تسخير اجلاس داووس رسيد// سوروس: شرايط غرب شبيه دوران فروپاشي شوروي است
سرویس بین الملل مفیدنیوز :: جنبش ۹۹درصدي‌ها در حالي به تسخير اجلاس داووس رسيد كه سوروس نيز همچون گورباچف رئيس جمهور آخر شوروي اذعان كرد شرايط غرب شبيه دوران فروپاشي شوروي است.

تاریخ: ۵ بهمن ۱۳۹۰

دامنه اعتراض‌ها به نظام سرمايه‌داري همچنان روبه گسترش است چنانكه معترضان به نظام سرمايه داري مصمم هستند در اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس، اعتراض خود را به نظام سرمايه داري نشان دهند. فعالان عضو جنبش تسخير وال استريت که تاکنون موفق به احداث اردوگاه هايي براي به نمايش گذاشتن اعتراضات خود شدند اميدوارند اين بار اجلاس ساليانه مجمع جهاني اقتصاد را که ديروز آغاز به کار كرد مختل کنند. همچنين گروه‌هاي فعال سوئيسي نيز اعلام کردند که قصد دارند، در اعتراض به سياست‌هاي مجمع داووس، در محل برگزاري اجلاس تظاهرات کنند.تظاهرکنندگان در اجلاس داووس سوئيس مي خواهند به سران بخش هاي اقتصادي و مالي و صنعتي دنيا بگويند که ديگر از مسير کنوني نظام سرمايه داري خشنود نيستند. اين معترضان معتقدند درآمدها به صورت يکسان توزيع نمي شوند و ثروتمندان حرص زيادي دارند.كشور سوئيس براي حفظ امنيت اجلاس داووس ۵ هزار سرباز را بسيج کرده است .وزير دفاع سوئيس همچنين دستور داد از روز سه شنبه تا دوشنبه هفته آينده كنترل هوايي نيز در منطقه محل برگزاري اين اجلاس اعمال شود.چهل و دومين مجمع جهاني اقتصاد بيست و پنجم ژانويه در داووس سوئيس آغاز به کار کرد.
در همين حال جورج سوروس، سرمايه‌دار شهير آمريکايي كه وي را مسئول كودتاهاي رنگي مي‌شناسند نيز اظهارات گورباچف آخرين رئيس جمهور شوروي سابق را تكرار و مورد تاكيد قرار داد و ضمن مقايسه شرايط کنوني غرب با شرايط پيش از فروپاشي بلوک شرق، آمريکا را به بروز شورش‌هاي خياباني نويد داد. اين سرمايه‌دار ۸۱ ساله آمريکايي شرايط فعلي اقتصاد جهان و بالاخص اروپا را به شرايط بحران بزرگ دهه ۱۹۳۰ ميلادي تشبيه کرد. سوروس از حاميان بقاي منطقه يورو، ارز واحد اروپايي است.
سوروس تاکيد کرد: "يورو بايد باقي بماند چرا که در غير اين صورت نوعي فروپاشي رخ مي‌دهد که جهان طاقت آن را ندارد."
اين سرمايه‌دار آمريکايي در مصاحبه خود با نيوزويک تصريح کرد که در بهترين حالت مي‌توان گفت که جهان با يک رکود مواجه است. اما بدترين سناريو فروپاشي سيستم مالي جهان است. وي همچنين شرايط اقتصادي غرب را به شرايط فروپاشي شوروي تشبيه کرد و ابراز داشت که مردم غرب به درستي نمي‌دانند که چه در حال اتفاق افتادن است؟!
اين مواضع در حالي مطرح شده كه همزمان با تصويب بسته اصلاحات اقتصادي در ايتاليا، رسانه ها از برگزاري تظاهرات گسترده و اعتصاب در اين کشور در اول فوريه (۱۲ بهمن) خبر مي دهند. همچنين شماري از پرتغالي‌هاي خشمگين در ليسبون در اعتراض به اظهارات اخير هانيبال کاواکو سيلوا رئيس جمهور اين کشور به خيابانها ريختند.
در همين حال در شرايطي "ژان کلود مينيو"، رئيس هيئت فرانسه در کنگره پارلماني شوراي اروپا، به عنوان رئيس جديد اين سازمان انتخاب شد كه اين كشور نيز با بحران شديد اقتصادي همراه است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=758&tab=news