نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
بانک صادرات برترین بانک کشور معرفی شد


تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۳۹۰

در بررسی شاخص های عملکرد شرکت ها و موسسات اقتصادی، مالی و صنعتی، سازمان مدیریت صنعتی ایران بر اساس شاخص های ارزیابی بین المللی و به دور از جوسازی ها  و حاشیه سازی های سیاسی و اقتصادی، به ارزیابی عملکرد شرکت ها و موسسات و بانک ها می پردازد و این شاخص ها به قدر کافی سخت گیرانه، پیچیده و مبتنی بر شاخص های روز اقتصاد رقابتی است.

براین اساس، ارزیابان و داوران، تنها به شاخص های ارزیابی های مالی و اقتصادی و صنعتی توجه دارند و فارغ از این که چه جوسازی های خبری و برداشت های درست وغلطی در جامعه وجود  دارد، به نقش و سهم موسسات و شرکت ها وبانک ها می پردازند.

به عبارت دیگر، آن چه شاخص بررسی و ارزیابی عملکرد شرکت های در حال رقابت در اقتصاد است، میزان فروش و اقبال آنها نزد جامعه، گسترش شعبه ها و تعداد کارمندان واشتغال زایی جدید، خدمات جدید و تنوع آنها مبتنی بر نیازهای جدید جامعه، متناسب بودن خدمات وفروش و محصولات با استانداردهای منطقه ای، ملی و جهانی، نحوه مدیریت و کارایی زیر مجموعه ها و چگونگی استفاده از فناوری های جدید و میزان رفاه و خدماتی است که برای مردم ایجاد می کنند.

اگر چه نحوه نظارت و کنترل شبکه بانکی کشور و بهبود شاخص ها برای جلوگیری از اختلاس و کلاهبرداری باید هر روز تقویت شود و متناسب با مسائل روز اقتصاد، شاخص های بدهی و اعتبار مالی نیز باید تغییر کند تا امکان کنترل دائمی و تدریجی و لحظه ای وضعیت حساب ها و بدهکاران و وضعیت عمومی بانک ها فراهم شود اما لازم به ذکر است که سازمان مدیریت صنعتی، شاخص های سخت گیرانه ای دارد  و نباید تصور کنیم که بانک صادرات در شرایط یک رقابت ساده رتبه برتر بانک ها را کسب کرده است.

کارشناسان تاکید دارند که سازمان مدیریت صنعتی در سال های اخیر نیز تحت تاثیر حرف و حدیث ها و حاشیه ها و انتقادها نبوده و اگر چه انتقادهایی نسبت به شرکت های بزرگ و مطرح وجود دارد و شرکت های بزرگ به همان میزان که مورد توجه مردم هستند، طبیعی است که با انتقادهای بیشتر و حاشیه های بیشتری نیز همراه باشند، اما معیار  و ملاک اصلی استانداردهای پذیرفته شده اقتصاد رقابتی در سطح جهان و ایران است و میزان فروش و اقبال عمومی و رضایت مردم و استانداردهای حرفه ای مورد توجه است و براساس تخلف یک عده محدود، عملکرد عمومی موسسات مالی را زیر سوال نمی برند و معیارهای حرفه ای  و سخت گیرانه و استانداردها را در نظر دارند.

به عبارت دیگر، سازمان مدیریت صنعتی تحت تاثیر حواشی سیاسی و اقتصادی قرار ندارد و تنها شاخص های مالی واقتصادی و فنی وحرفه ای را مورد توجه قرار می دهد و با ساده انگاری برخورد نمی کند و اگر شرکت های ایران خودرو و بانک صادرات را برتر معرفی می کند به میزان فروش و رقم ریالی سود وفروش آنها و استانداردها و وضعیت عمومی آنها توجه دارد و اگر چه انتقادها و تخلفات باید در جای خود بررسی شود اما مردم ایران به طور عمومی نسبت به این شرکت ها اعتماد دارند و اقبال داشته اند و میزان فروش آنها نیز بر مبنای این اعتماد عمومی بالاتر از سایر موسسات وشرکت ها بوده است.

لذا سازمان مدیریت صنعتی،  به جای آن که به حاشیه ها توجه کنند، انواع شاخص های فروش وسود، گستردگی خدمات و شعب، در دسترس بودن خدمات، میزان رفاه مردم، رضایت مردم، تناسب با فناوری روز واستفاده از دستاوردهای تکنولوژی روز جهان و.... را در نظر  می گیرد و در شرایط کاملا رقابتی و با در نظر گرفتن انواع استانداردهای سخت گیرانه، استانداردهای ایزو و  اجرا و حاکم کردن بهترین خدمات و استانداردهای روز جهان، به ارزیابی بانک صادرات و سایر شرکت ها پرداخته است

در فضایی که انواع شرکت ها، بانک ها وصنایع و واحدهای تولیدی و خدماتی، در رقابتی فشرده و سخت در حال رقابت هستند تا نظر مردم جامعه و شهروندان و مشتریان را جلب کنند تا از شعبه ها و خدمات و امکانات آنها استفاده می کنند، کسب رتبه برتر و فروش بالاتر و ارائه خدمات و جلب نظر مردم کار سختی است و در شرایطی که علاوه بر بانک های دولتی با سابقه نزدیک به 80 سال خدمت شاهد  ظهور انواع بانک های خصوصی رنگارنگ، هستیم و در سر هر کوچه و خیابانی، شاهد حضور انواع بانک ها هستیم، این که یک بانک مانند بانک صادرات بتواند با تجهیز امکانات و منابع  و نیروی انسانی، بیش از 3 هزار شعبه در سراسر کشور ایجاد کند و 30 هزار پرسنل و کارمند را آموزش بدهد و در خدمت به مردم آماده نگه دارد و قادر باشد در بازاری با جمعیت 75 میلیون نفری ایران و حدود 20 میلیون خانوار، حدود 44 میلیون حساب ایجاد نماید و... نشانه اقبال گسترده مردم در سراسر کشور به بانک صادرات است.

این اقبال گسترده مردم و در نتیجه فروش وسودآوری بیشتر بانک صادرات در مقایسه با سایر بانک ها که در رقابت فشرده و شدید هستند و هر روز نرخ سودهای بالاتر و تنوع در سپرده ها با نرخ های متفاوت و جوایز قرعه کشی و... را ارائه می دهند، نشان می دهد که مردم ایران به دور از اخبار و حاشیه سازی هایی که در مورد اختلاس و عملکرد نامناسب و خطا و تخلف مالی و کاری یک عده محدود وجود دارد، به مجموعه نیروها و شعبه ها و عملکرد مدیریت بانک صادرات نمره خوب داده اند و تحت تاثیر حاشیه سازی ها قرار ندارند وحساب یک عده محدود چند نفری که دچار خطا و تخلف شده اند را از حساب سایر کارمندان و حدود 30 هزار نیروی خادم مردم و شریف بانک صادرات را جدا کرده اند.

 

در دنیای امروز، برای تمام موسسات مالی و بانکی جهان، تا چند درصد خطا پذیرفته شده و برای آن بیمه در نظر گرفته اند و حساب چند نفر خطاکار و اختلاس گر و بدهکار بانکی را از بقیه جدا می کنند و همان طور که در هر نقطه از جهان احتمال خطای مالی و کلاهبرداری و لطمه زدن به منابع بانک ها وسوخت و مطالبات معوق وجود دارد، در اقتصاد ایران نیز مردم ایران و کارشناسان وسرمایه گذاران، این نکته را پذیرفته اند که مجموعه مدیریت و نیروهای بانک صادرات، قابل اعتماد هستند و خدمات متنوع و گسترده و کارآمدی دارند که امکان انجام امور سرمایه گذاری و سپرده گذاری و امور بانکی و مالی را با بهترین کیفیت به مردم داده است و مردم رضایت نسبی و عمومی خود را با 44 میلیون سپرده گذاری نشان داده اند و شرکت های بزرگ و کوچک نیز با افتتاح حساب و گردش مالی بزرگ در شبکه 3 هزار شعبه ای بانک صادرات، اعتماد خود و رضایت خود از خدمات این بانک را نشان داده اند.

سازمان مدیریت صنعتی ایران، بانک صادرات را به عنوان برترین بانک در فهرست 100 شرکت برتر کشور معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، در رتبه بندي يکصد شرکت برتر ايران از نظر ميزان فروش، بانک صادرات با فروشي معادل 69 هزار و 854 ميليارد و 200 ميليون ريال در جايگاه پنجم شرکت‌هاي برتر کشور وبالاتر از تمامي بانکها قرار گرفت.

براساس اين گزارش، بانک صادرات در سال 88 فروشي معادل 48 هزار و 543 ميليارد و 400 ميليون ريال داشته و روي سکوي هفتم ايستاده بود که در رتبه بندي مربوط به سال 89 رتبه خود را دوپله ارتقا داده است.

درعين حال، بانک صادرات در رتبه بندي سازمان مديريت صنعتي ايران، عنوان يکي از 10 بانک پيشرو کشور را نيز از آن خود کرده است.

اين گزارش حاکي است، بانک صادرات ايران از لحاظ بيشترين دارايي هم با داشتن 565 هزار و 451 ميليارد ريال دارايي، در رتبه پنجم يکصد شرکت برتر کشور جاي گرفته است. رتبه پنجم بالاترين ميزان اشتغالزايي با داشتن 29 هزار و 379 نفر پرسنل، از ديگر موفقيت‌هاي بانک صادرات در جمع شرکت‌هاي برتر ايران در رتبه‌بندي سازمان مديريت صنعتي ايران است.

شايان ذکراست بانک صادرات ايران به عنوان بزرگترين بانک خصوصي در بين بانکهاي ايراني وسيع ترين شبکه بانکي را در داخل و خارج از کشور در اختيار داشته و مديريت بيش از 44 ميليون حساب را در بيش از 3 هزار شعبه خود در اقصي نقاط کشور برعهده دارد. اين بانک با ارائه خدمات متنوع به اقشار مختلف جامعه همگام با سياست‌هاي کلان نظام در پي توسعه اقتصادي و رشد آباداني کشور مي‌باشد.

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7581&tab=rooz