نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
«اتحادیه عرب» منحل خواهد شد


تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۳۹۰

تابناک: دو روز پیش نشست اخیر اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر برگزار شد تا نمایندگان کشورهای مختلف عربی عضو این اتحادیه که اخیرا کمیته ای تحت عنوان "کمیته حل بحران سوریه" تشکیل داده اند، راهی بیابند تا بتوانند حکومت سوریه را بیش از پیش زیر فشار قرار دهند. 

نشست اتحادیه عرب در حالی برگزار شد که پیش از آن نیز نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گرد هم آمدند و تصمیماتی علیه سوریه اتخاذ کردند. طبق تصمیم گرفته شده در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که به ریاست شاهزاده «سعود الفیصل» وزیر امور خارجه عربستان سعودی برگزار شد، مقرر گردید که تلاش شود پرونده سوریه یک بار دیگر به شورای امنیت سازمان ملل متحد برده شود تا قطعنامه ای علیه حکومت سوریه صادر شود.

سران جهان عرب بجای اینکه در نشست خود به فکر اتخاذ موضعی جدی علیه رژیم صهیونیستی و دفاع از مسجد الأقصی باشند، تلاش می کنند که راهی برای افزایش بحران سوریه بیابند و کشورهای غربی را راضی کنند که مانند حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، به سوریه نیز لشکرکشی کند.

در همین راستا گفته می شود در نشست اخیر اتحادیه عرب مشاجره لفظی میان شاهزاده «حمد بن جاسم» نخست وزیر قطر از یک سو با «مراد مدلسی» وزیر امور خارجه الجزایر و «عدنان منصور» وزیر خارجه لبنان از سوی دیگر رخ داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده درباره این مشاجره، گفته می شود وزیر خارجه الجزایر با خشم خطاب به نخست وزیر قطر که ریاست فعلی اتحادیه عرب را بر عهده دارد، گفت: شما با این کارهای بد و منفی خود اتحادیه عرب را نابود خواهید کرد و موجب انحلال آن می شود. ما با اقدامات و موضع گیری های شما مخالفیم.

گفته می شود در همین هنگام وزیر خارجه مصر نیز زبان گشود و گفت: ملت سوریه باید خودشان سرنوشت خود را انتخاب کنند و برای آینده خود و کشورشان تصمیم بگیرند.

قابل ذکر است شاهزاده «حمد بن جاسم» نخست وزیر قطر در این نشست خواسته بود که کشورهای مختلف عربی مخالفین حکومت سوریه که اخیرا در استانبول ترکیه کنفرانسی برگزار کرند رابه رسمیت بشناسند.

گفتنی است این نشست اتحادیه عرب و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در حالی برگزار شد که رژیم صهیونیستی اکنون اجرای طرح در نزدیکی مسجد الأقصی را آغاز کرده که طبق پیش بینی کارشناسان، در آینده ای این مکان مقدس که قبله اول مسلمانان جهان به شمار می رود، به شدت آسیب خواهد دید. 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7606&tab=rooz