نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
فعالیت 1800 گروه جهادی دانشجویی در مناطق محروم


تاریخ: ۸ اسفند ۱۳۹۰

سردار مجید خراسانی مسئول بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی کشور در دومین نشست هم‌اندیشی اندیشه‌ورزان جهادی در منطقه قلعه گنج در جنوب استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: بسیج سازندگی در سال 79 به فرمان رهبر معظم انقلاب تشکیل شد که پایه تشکیل  مجموعه گروه‌های جهادی است که دانشجو را شامل می‌شدند.

*فعالیت هزار و 800 گروه جهادی دانشجویی در مناطق محروم کل کشور

وی ادامه داد: امروز بحمدالله تعداد گروه‌های جهادی به هزار و 800 گروه رسیده که شامل دانشجویان، طلاب، دانش‌آموزان، محلات و مساجد بوده و این مجموعه در حال توسعه است.

سردار خراسانی بیان داشت: ماهیت بسیج سازندگی یک کار جهادی و متکی به تفکر بسیجی است و با توجه به اینکه بسیج سازندگی یکی دو ماه قبل از انحلال جهاد سازندگی تشکیل و جایگزین آن شده، هدایت این حرکت‌های جهادی با حضور اقشار مختلف مدیریت می‌شود.

وی تصریح کرد: گروه‌های طلاب نقش‌های مختلفی در زمینه آموزش‌های علمی و فرهنگی دارند و قشر دانش‌آموز نیز حرکت‌های خوبی داشته که سال آینده سال جهش حضور دانش‌آموزان در حرکت‌های جهادی خواهد بود.

مسئول گروه‌های جهادی کشور خاطرنشان کرد: 11 سال پیش ما تنها 30 گروه جهادی در مناطق محروم داشتیم که عمدتاً خدمات عمرانی و فرهنگی انجام می‌دادند که با برگزاری رسم هجرت سالانه تجربیات مبادله و آسیب‌شناسی صورت گرفت که این کار حالا در قالب گروه‌های دانشجویی 30 تا 60 نفره در زمینه‌های کارهای عمرانی، بهداشتی، علمی و آموزشی، مشاوره خانوادگی، ورزشی، فنی و حرفه‌ای، کاردستی و نقاشی در قالب یک بسته جامع ارائه می‌شود.

وی افزود: همچنین این گروه‌ها با رفتن به مناطق محروم از ماه‌های قبل منطقه را شناسایی و احصاء می‌کنند و سازمان‌ خود را براساس نیازمندی‌ها تنظیم می‌کنند. بیش از 64 روستا در کشور وجود دارد که ما براساس بانک اطلاعات مناطق محروم سعی کرده‌ایم از هر استان تعدادی از روستاهای آن را از نظر محرومیت در اولویت قرار داده و محروم‌ترین روستاها را انتخاب کنیم.

*اتفاق مبارکی که در سال‌های اخیر صورت گرفته، تولید فرهنگ جهادی است

سردار خراسانی بیان داشت: اتفاق مبارکی که در سال‌های اخیر صورت گرفته، تولید فرهنگ جهادی است. برای نمونه جهادگران واژه «کلنگ‌زنی» را کنار زده و به جای آن فرهنگ «افتتاح شد» را جایگزین کرده است و اطلاع‌رسانی بعد از انجام کارها صورت می‌گیرد و ادبیات «خواهد شد» را حذف و ادبیات «انجام شد» را به عنوان یک کلیدواژه جهادی در محیط کشور جا بیندازند و ما علاقه‌مند هستیم آن را به بدنه دولت انتقال دهیم.

مسئول گروه‌های جهادی کشور اظهار داشت: بحث هم‌اندیشی به جای برگزاری همایش‌ها نیز کار جدیدی است که در آن، افکار افراد نخبه مبادله می‌شود و دلیل انتخاب مکان برگزاری هم‌اندیشی در قلعه گنج کرمان این بود که هشت کارگروه این سفر به هشت نقطه جنوب کرمان عزیمت می‌کنند و این کارگروه‌ها زیر کپرهای منطقه برگزار می‌شود تا با شرایط محیطی و منطقه‌ای اینجا از نزدیک آشنا شده و آن را لمس کنند.

سردار خراسانی گفت: سال گذشته مقام معظم رهبری بعد از 10 سال از تشکیل حرکت‌های جهادی اظهار رضایت کردند و فرمودند اینها آیه‌های تجسم قرآن هستند. بعد از این دیدار و در اسفند سال 89 اولین هم‌اندیشی اندیشه‌ورزان جهادی به مدت سه روز با حضور 313 نفر از نخبگان استان هرمزگان برگزار شد که دو دستاورد مهم داشت.

وی افزود: یکی از این دستاوردها راه‌اندازی مرکز حرکت‌های جهادی زیرنظر بسیج سازندگی و با حضور دانشجویان، طلاب و دانش‌آموزان بود و دومی همایش هم‌اندیشی‌ است که در قلعه گنج استان کرمان با حضور 110 نفر از جهادگران نخبه و پیشکسوت از سراسر کشور برگزار ‌شد و مهم‌ترین دستاورد این هم‌اندیشی ارائه چشم‌انداز ده ساله حرکت‌های جهادی است که امروز جزئیات آن ارائه خواهد شد.

سردار خراسانی اظهار داشت: برای توسعه کمی و کیفی حرکت‌های جهادی، موج دوم حرکت‌های جهادی از دانشگاه‌ها به سمت مساجد، محلات و مدارس سطح کشور تسری می‌یابد و آسیب‌شناسی‌هایی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: کارگروه‌های خاصی نیز تشکیل می‌شود که در 8 عنوان نقد کلیات نقشه راه حرکت‌های جهادی، نوآوری در حرکت‌های جهادی، تربیت مدیران توانمند در حرکت‌های جهادی، نظام ساختاری حرکت‌های جهادی، تأثیر حرکت‌های جهادی در مناطق کم‌برخوردار، نظام برنامه‌ای حرکت‌های جهادی، ‌آینده فرهنگی کشور در حرکت‌های جهادی و ایمان، بصیرت‌دهی و توانمندسازی نیروهای انسانی در حرکت‌های جهادی را شامل می‌شود.

مسئول گروه‌های جهادی کشور خاطرنشان کرد: متأسفانه در دولت اصلاحات، فضای سیاسی با شعار توسعه سیاسی، گفتمان دولت شده بود، اما 30 گروه جهادی با این شرایط پرچم جهادی را حفظ کردند تا در سال 84 در دیدار مسئولین بسیج با مقام معظم رهبری ایشان تأکید کردند که این حرکت باید حمایت شود.

وی افزود: بعد از استقرار دولت نهم و مدیریتی که اقشار بسیج به ویژه دانشجویی و دانش‌آموزی و سازندگی داشتند، امسال شاهد فعالیت بیش از 2 هزار گروه جهادی در کشور بودیم که می‌توان گفت در این پنج ساله پس از فرمایشات مقام معظم رهبری شاهد یک حرکت جهشی بوده است.

سردار خراسانی اظهار داشت: محوریت این حرکت‌های جهادی، خودجوش و کاملاً جوانگرا است، یعنی محور در تأمین منابع آن جوانی است که گروه خودش را در دانشگاه، محله، مدارس و مساجد انتخاب می‌کند و از خیرین، بسیج و دستگاه‌های دولتی مطالبه می‌کند و بسیج سازندگی به عنوان حامی حرکت‌ها و هدایتگر راهبردی آن با کمک بسیج دانشجویی سعی کرده است این حمایت‌ها را سازماندهی کند.

وی ادامه داد: دولت نهم به ویژه حمایت خاصی براساس قانون و آیین‌نامه‌های تصویب شده پشتیبانی کرده است و دهیاری‌‌های، بخشداری‌ها، فرمانداری‌ها، دانشگاه‌ها، کمیته امداد حضرت امام(ره)، بنیاد برکت و دستگاه‌های دولتی و سازمان بسیج هم در این حرکت نقش فعال دارند.

سردار خراسانی اظهار داشت: قانون حرکت‌های جهادی در سال 85 در مجلس هفتم به خوبی تصویب شد و آیین‌نامه‌های اردوهای هجرت و حرکت‌های جهادی مورد تصویب دولت نیز قرار گرفت و تصریح شد شورای قانون هجرت برای پشتیبانی از حرکت‌های جهادی تشکیل شود و استانداران نیز مسئول پشتیبانی از این حرکت‌های جهادی شدند که اینها پایه‌های وجودی این حرکت است که در این زمینه مطالبه‌گر اصلی سازمان بسیج سازندگی و پیگیری از جانب گروه‌های جهادی است.

* 400 هزار دانش‌آموز در حرکت‌‌های جهادی حضور داشته‌اند

وی گفت:‌ در سال جاری 70 هزار نفر از دانشگاه‌های کشور به مناطق محروم اعزام شده‌اند و 400 هزار نفر از دانش‌آموزان نیز در حرکت‌های جهادی حضور داشته‌اند.

وی درباره «جمعیت اندیشه‌ورزان جوان گروه‌های جهادی» گفت: بخشی از افراد در حرکت‌های جهادی پیشکسوتان و نخبگان و افراد مؤثر در این زمینه هستند که ما آنها را به شکل حضوری و غیرحضوری شناسایی کرده و با آنها مشورت کرده‌ایم و در این سفر که دومین هم‌اندیشی اندیشه‌ورزان است، ما شورای اندیشه‌ورزان استانی را تشکیل خواهیم داد.

 مسئول گروه‌های جهادی کشور با تشریح برنامه‌های این گروه گفت: کسانی که از استان‌های مختلف کشور در اینجا حضور دارند پس از بازگشت به استان‌های خود نخبگان جهادی استان را شناسایی می‌کنند و از آنها به عنوان شورای اندیشه‌ورزان جهادی استان برای توسعه کمی و کیفی بهره‌وری‌های لازم را انجام می‌دهند.

سردار خراسانی تصریح کرد: امروز با نشست‌های سالانه استانی و ملی تجربیات منتقل شده و در شناسایی روستاها با سازمان برنامه استان‌ها، بخشداری محل و اهالی روستاها مشورت لازم را انجام می‌دهیم و اسنادی در حوزه مطالعاتی کشور و وضعیت فنی روستاها داریم که نشان می‌دهد و همچنین از دفتر مناطق محروم اطلاعات لازم را درباره روستاها کسب می‌کنیم و در کنار همه اینها خود جهادگران نیز مطالعاتی از مناطق مورد نظر انجام می‌دهند و امروز بنده با قاطعیت اعلام می‌کنم کل خدماتی از قبیل خدماتی که عمرانی، فنی، آموزشی، پزشکی که در یک منطقه محروم اداره می‌شود از یک عقبه علمی و فنی برخودار است.

وی گفت:‌ بعضی از این اعضای جهادی از مهندسین مجرب و تعدادی از پزشکان با تخصص‌های مختلف هستند که برای نمونه در استان‌هایی مثل خوزستان، گروه‌های پزشکی ده‌ها جراحی پلاستیک که هزینه‌های بالایی برای افراد دارد را در روستاها انجام داده‌اند و حتی تحقیقات ژنتیک برای روستائیان صورت گرفته است و ما این کارها را به صورت مشترک بین بسیج مهندسین، بسیج جامعه پزشکان، بسیج خواهران با بسیج سازندگی در مناطق محروم انجام می‌دهیم.

مسئول گروه‌های جهادی درباره مرکز حرکت‌های جهادی نیز افزود: در ده سال گذشته بنا بر تدبیر مقام معظم رهبری مأموریت‌های متنوعی برای بسیج سازندگی طراحی شده که یکی از کارهای اصلی از سوی ما تربیت نیروهای کارآمد برای نظام است که در سال گذشته مرکز حرکت‌های جهادی را در دو بخش مطالعات راهبردی در حوزه‌های جهادی و هدایت حرکت‌های جهادی در راستای چشم‌انداز 1404 راه‌اندازی کردیم تا کار را به صورت حرفه‌ای دنبال کنیم.

*اکثر مدیران مرکز حرکت‌های جهادی از جوانان هستند

وی همچنین تصریح کرد: اکثر مدیران مرکز حرکت‌های جهادی از جوانان هستند و ما بعد از سال 84 هر شش ماه یکبار یک گزارش خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌کنیم و ایشان در دیدار سال گذشته با جوانان گروه‌های جهادی به صورت شفاف و صریح فرمودند که مسیری که رفته‌اید درست بوده است و خواسته ایشان گم نشدن چشم‌انداز حرکت‌های جهادی و رسیدن به اهداف عالی و قله‌های انقلاب است.

سردار خراسانی اظهار داشت: کار مشترکی که در حوزه راهیان نور بنا به پیشنهاد مدیران این سازمان شد این بود که ما در ایام عید نوروز مناطق محرومی که مورد بازدید زائرین راهیان نور قرار می‌گیرد، در آن مناطق کارهای عمرانی و بهداشتی داشته باشیم که در سال اخیر در بازدید از مناطق مرزی و جنگی بازدیدکنندگان شاهد خدمات‌رسانی جهادگران خواهیم بود و همزمان با بازدید گروهی در روستاهای مورد بازدید خدماتی ارائه می‌شود.

مسئول مرکز حرکت‌های جهادی درباره موج دوم حرکت‌های جهادی افزود: در 5 سال گذشته کار الگوسازی در دانشگاه‌ها انجام شد اما موج دوم این حرکت پس از دانشگاه‌ها به حوزه‌های علمیه، مدارس سراسر کشور، محلات و مساجد به صورت یک الگو انتقال یافت که مورد استقبال فراوانی قرار گرفت و در سال 91 در سطح دانش‌آموزان این طرح را به صورت فراگیر توسعه خواهیم داد.

*آموزش 70 جهادگر کشورهای همسایه در بوشهر

وی درباره حرکت‌های جهادی در خارج از کشور نیز بیان داشت: کیفیت بر کمیت در خارج از کشور ارجحیت دارد و ارائه الگو بر کار فراگیر در کشورهایی مانند عراق، سومالی و پاکستان انجام می‌گیرد. این کار براساس الگوسازی و نه یک کار صرفاً فراگیر انجام می‌شود؛ یعنی از طریق برنامه‌های آموزشی و آشنا کردن طلاب و دانشجویان خارجی با حرکت‌های جهادی است.

مسئول مرکز حرکت‌های جهادی خاطرنشان کرد: اخیراً 70 نفر در ماه گذشته از چند کشور در استان بوشهر اردوی جهادی داشته‌اند و در آنجا از صنایع کشور نیز بازدید کردند.

سردار خراسانی اظهار داشت: برنامه‌های سال 91 تقویت اردوهای کوتاه ‌مدت در مساجد و محلات است که این اردوها یک روزه و محله‌محور است که با استفاده از ظرفیت‌های محلی مانند خیرین در نزدیک‌ترین نقطه محروم محل برگزار می‌شود.

*فعالیت‌های جهادی مدارس در سال 91 توسعه می‌یابد

وی ادامه داد: کار ویژه ما در سال 91 توسعه حرکت‌های جهادی در مدارس کشور است تا از قشر جوان دختر و پسر دبیرستانی با سازماندهی مناسب چه در حین تحصیل و چه ایام نوروز و تابستان استفاده شود.

سردار خراسانی گفت: همچنین جشنواره‌ای به نام هجرت در سال جاری به صورت ملی برگزار کردیم که در زمینه‌های فیلم، خاطر و شعر بود که با استقبال زیادی روبه‌رو شد؛ لذا قصد داریم سال 91 را سال «جشنواره‌ها» نامگذاری کنیم و در 15 استان کشور جشنواره‌های جهادی در زمینه شعر، فیلم مستند، عکس، خاطره و طنز برگزار شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حرکت‌های جهادی قبلاً فقط در تابستان و عید نوروز برگزار می‌شد که امسال خوشبختانه با حضور بسیاری از طلاب در ماه‌های محرم، صفر و رمضان نیز در مناطق محروم کشور شاهد اقدامات خوبی بودیم.

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7717&tab=rooz