نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
شورای نگهبان وارد مسیر واقعی خود شده‌


تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۰
مشرق: عباس سليمي نمين با اشاره به عملكرد شوراي نگهبان در بررسي صلاحيت داوطلبين نهمين دوره از انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: برای اولین بار است که شورای نگهبان حساسیت‌هایش را در مسائل مالی و لغزش‌های کاندیداها بسیار جدی کرده است و هرگز این حساسیت‌ها ذیل عنوان‌ها کمرنگ نشده است. در گذشته برخی گرایشات در افراد، باعث می‌شد که شورای نگهبان این تخلفات را نادیده بگیرد.
 رییس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با اظهار خوشحالي از جسارت و ايستادگي شوراي نگهبان در برابر اين موضوع اظهار داشت: بنده خوشحالم از اینکه در این دوره از انتخابات شورای محترم نگهبان روی مفاسد و مطالبی که به زیان ملت هست حساسیت نشان داد و نگاه نکرد که این افراد متعلق به کدام جریان هستند. چه ادعا می‌کند. ادعاهایش جاذب است یا جاذب نیست. خب این پدیده بسیار ارزشمندی است که برای اولین بار نایب‌رئیس مجلس ردصلاحیت شده است. نایب رئیسي که خود را اصولگرا جا زده بود و ایستادگی در این زمینه یک ارزش جدی است و این را باید پاس داشت.
 
وي در ادامه افزود:شورای نگهبان در واقع دارد وارد مسیر واقعی خود می‌شود و امیدوارم این روند قوت بگیرد و در آینده هم کسی نتواند خود را زیر شعارهای جاذب پنهان کند و به تخلف بپردازد. این روند را باید میمون و مبارک دانست و سپاسگذاری کرد از شورای نگهبان و آرزو کرد که این مسئله تقویت بشود.

سليمي نمين حساسیت‌های شوراي نگهبان در مسايل سیاسی در سال‌های قبل را بسیار پررنگ‌تر از مسائل اقتصادی دانست و خاطرنشان كرد: گرایش‌های سیاسی اشکالی ندارد. حتماً اگر کسانی به لحاظ سیاسی دارای اعوجاجاتی باشند، اگر فساد اقتصادی نداشته باشند، باید برای نظام قابل تحمل باشد. ما باید به فساد اقتصادی حساسیت بیشتری نشان بدهیم. چرا که فساد اقتصادی است که می‌تواند در واقع مسائل زیادی برای کشور ایجاد کند و دارندگان اعوجاج‌های سیاسی را در خدمت خودش قرار بگیرد. مگر وقتي می‌گوییم در کشور ما آزادی هست منظور اين است كه آنها که اعوجاج فکری دارند هم باید بتوانند آزادانه فعالیت کنند.
 
وي افزود: دقت شورای نگهبان می‌تواند به ما آرامش بدهد که این اعوجاجات سیاسی پشتوانه رشد اقتصادی در کانال ناسالم نشود. خوشبختانه الان حساسیت‌های شورای نگهبان بیشتر از مسائل سیاسی متوجه مسائل اقتصادی می‌شود و این روند را باید مبارک دانست و اگر این روند تقویت بشود ما هم چند صدایی را در جامعه خواهیم داشت و هم جلوی اعترافات گرفته خواهد شد و افراد فکر نخواهند کرد که اگر در ذیل جریان‌های سیاسی پنهان بشوند می‌توانند هر فسادی را انجام بدهند.

سليمي نمين با اشاره پيوند برخي افراد فرصت طلب اقتصادي با گروههاي سياسي ادامه داد: بعضی از افراد آگاهانه بدون اینکه هیچ قرابتی با گروههاي مختلف سياسي داشته باشند، در ذیل آن گروه سیاسی قرار می‌گرفتند که هیچ حساسیت سیاسی را برنمی‌انگیخت و خب این پیام شوراي نگهبان برای آنها، یک پیام هشدار دهنده جدی است که اگر به نایب رئیسي مجلس هم برسند؛ اما  مشکلاتی در اقتصاد و فرهنگ داشته باشند، اینها موجب نخواهد شد که بتوانند به راحتی به کار خودشان ادامه بدهند. لذا من فکر می‌کنم این تحول در شورای نگهبان، باید مورد تقدیر قرار بگیرد و این برای همه جریانات سیاسی فرخنده و مبارک است. چون باعث می‌شود، افراد ناسالم را از میان آنها دور كند. جناح‌های سیاسی ما نباید مأمن آدم‌های ناسالم نباشند.

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=7772&tab=rooz