نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
عقب‌نشيني محترمانه! روس‌ها؛ اس 300 ها به ونزوئلا و از آنجا به ايران مي‌آيند
پنج فروند سامانه دفاع موشكي اس300 كه رئيس‌جمهور روسيه اخيراً در بخشنامه‌اي قرار داد فروش آن‌ها بهايران را با استناد واهي به قطعنامهي شوراي امنيت ملغي كرد، با عقب‌نشيني بي‌سر و صداي روس‌ها ابتدا به ونزوئلا مي‌رود و از آنجا به ايران مي‌آيد.


پنج فروند سامانه دفاع موشكي اس300 كه رئيس‌جمهور روسيه اخيراً در بخشنامه‌اي قرار داد فروش آن‌ها بهايران را با استناد واهي به قطعنامهي شوراي امنيت ملغي كرد، با عقب‌نشيني بي‌سر و صداي روس‌ها ابتدا به ونزوئلا مي‌رود و از آنجا به ايران مي‌آيد.

به گزارش رجانيوز،ريانووستي به نقل از يکي از کارشناسان تجارت تسليحاتي روسيه خبر داد كه سامانه دفاع موشکي اس 300 روسيه که مسکو از انتقال آن به ايران پس از تصويب قطعنامه جديد شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه جمهوري اسلامي خودداري کرد احتمالا به ونزوئلا فروخته مي شود.

روسيه در سال 2007 قراردادي را با ايران براي فروش پنج سامانه دفاع موشکي اس 300 پي ام يو يک امضا کرد اما فروش اين سامانه را به اين کشور در ماه سپتامبر ممنوع اعلام کرد و گفت اين سامانه ها و تعدادي از سلاح هاي ديگر مشمول تحريم هاي چهارمين قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي شود که در ماه ژوئن عليه برنامه هسته ايران اعمال شد.

اين اظهارنظر در حالي از سوي روسيه مطرح شد كه سامانه اس300 يك سامانه دفاعي است و برخلاف ادعاي مقامات روس، اساساً سامانه دفاعي موشكي مشمول تحريم‌هاي غيرقانوني شوراي امنيت نيست.

در عين حال، ايگور کوروتچنکو رئيس انديشکده تجارت تسليحاتي بين المللي روسيه مستقر در مسکو اعلام کرد روسيه در پي يافتن مشتري براي پنج سامانه اس 300 پي ام يو يک 1 30 است که ايران سفارش داده بود و هشتصد ميليون دلار ارزش دارد، از اين رو ونزوئلا مي تواند خريدار اين سامانه ها باشد.

هوگو چاوز رئيس جمهور ونزوئلا که اکنون در حال بازديد از روسيه است، پيشتر اعلام کرده بود کشورش علاقه‌مند به خريد انواع مختلفي از سامانه هاي دفاع هوايي ساخت روسيه براي ايجاد شبکه دفاع هوايي چند لايه اي در اين کشور است.

ونزوئلا پيشتر 12 سامانه دفاع هوايي تور ام يک 1 تعدادي سلاح هاي ضد هوايي زد يو بيست و سه دو 232 و سامانه دفاع هوايي کوتاه برد قابل حمل ايگلا اس از روسيه خريداري کرده است. سامانه اس سيصد پي ام يو يک مدلي از سامانه اس 300 پي ام يو 30 است که با مجهز شدن به توانمندي موشکي ضد بالستيک محدود برد آن افزايش يافته است. کوروتچنکو گفت اگر قرارداد اس 300 با ونزوئلا امضا شود، کاراکاس بايد به جاي گرفتن وام ديگري از روسيه براي خريد اين سامانه ها پول نقد پرداخت کند.

وي افزود: سامانه اس 300 سلاح بسيار خوبي است و از آنجا که بودجه ونزوئلا اعتبار لازم را براي اجراي اين قرارداد دارد، اين کشور بايد کل مبلغ اين سامانه را نقدي پرداخت کند. مسکو پيشتر چندين وام به کاراکاس براي خريد سلاح هاي ساخت روسيه داده بود که از آن جمله مي توان به وام اخير دو ميليون و 200 هزار دلاري روسيه به ونزوئلا براي خريد 92 دستگاه تانک تي هفتاد و دو ام يک ام سامانه هاي راکتي چند منظوره اسمرچ و تجهيزات نظامي ديگر اشاره کرد.

در عين حال، گزارش‌هاي موثق حاكي است روسيه با فروش اين سامانه به ونزوئلا درصدد است با ارسال موشك‌ها به ايران هم هزينه لغو قرارداد و بي‌اعتماد شدن ساير كشورها و مهم‌تر از آن تيره‌تر شدن روابطش با ايران و در نتيجه تزلزل منافع عمده اقتصادي و سياسي خود را ندهد و هم در روند جديدي كه مدودوف در پيش گرفته و سعي دارد به‌طور بي‌سابقه‌اي وفاداري كاخ كرملين را به سياست‌هاي كاخ سفيد اثبات كند، اخلالي ايجاد نشود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8&tab=bargozide