نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
راي شوراي حقوق بشر سازمان ملل عليه رژيم صهيونيستي


تاریخ: ۸ مهر ۱۳۸۹

به گزارش فارس به نقل از شبكه خبري "پرس‌تي‌وي "، اين قطعنامه كه پيش از اين مورد پذيرش و حمايت سازمان كنفرانس اسلامي قرار گرفته، روز چهارشنبه (7 مهر) با وجود مخالفت آمريكا و حمايت هميشگي آن از رژيم صهيونيستي، به تاييد رسمي شوراي حقوق بشر رسيد.
"سيهاساك فونگتگو " رئيس شوراي حقوق بشر سازمان ملل، ضمن اعلام اين خبر گفت كه حمايت قطعنامه با 33 نظر موافق، يك راي مخالف و 15 راي ممتنع به تصويب رسيده است.
كميته‌اي از كارشناسان مستقل كه از سوي شوراي حقوق بشر سازمان ملل براي بررسي تحقيق اسرائيل درباره حمله به كاروان كمك‌ها تعيين شده بود، اعلام كرد كه تل‌آويو در تحقيق خود تنها از نظاميان رده پايين شركت كننده در حمله بازجويي كرده و به همين دليل اين تحقيق فقدان استاندارد و بي‌طرفي لازم است.
شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام كرد نتايج بررسي انجام شده در باره حمله به كاروان آزادي شواهد واضحي را ارئه مي دهد كه بر مبناي آن مي توان عليه اسرائيل اعلام جرم كرد.
كماندوهاي اسرائيلي دهم خرداد (31 ماه مه) در آب‌هاي بين‌المللي به كاروان كمك‌هاي بشردوستانه آزادي كه قصد داشت محاصره غزه را بشكند، حمله كردند و با تيراندازي به همراهان آن، 9 فعال ترك‌تبار را كشته و ده‌ها نفر را زخمي كردند.
اين حمله از سوي بسياري از كشورهاي جهان و مجامع بين‌المللي محكوم شد و شوراي امنيت خواستار انجام تحقيقي مستقل و بي‌طرفانه درباره آن شد.
اسرائيل با پافشاري بر درستي حمله خود، با انجام اين بررسي مخالفت كرد و اعلام كرد خود با تشكيل گروهي ويژه اين حادثه را بررسي خواهد كرد.
به دنبال رد اعتبار تحقيق اسرائيل از سوي مجامع بين المللي و حمايت شوراي حقوق بشر سازمان ملل از انجام فوري بررسي مستقل، اوغوز دميرالپ نماينده تركيه در سازمان ملل با اشاره غير مستقيم به رژيم اسرائيل گفت كه قطعنامه مصوب در اين باره نشان دهنده وفاق عمومي عليه كساني است كه با وجود همه اقدامات غيرقانوني خود با بي‌اعتنايي به شوراي حقوق بشر، انتظار معافيت از مجازات دارند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=847&tab=rooz