نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آیت‌ الله نوری همدانی: مخالفان ولایت فقیه ابوجهل‌های زمان هستند


تاریخ: ۷ خرداد ۱۳۹۱

حضرت آیت‌الله نوری همدانی ولایت فقیه را استمرار ولایت پیامبران الهی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه مخالفان ولایت فقیه ابوجهل‌های زمانه هستند، گفت: ویژگی های دشمنان ولایت فقیه و پیامبر(ص) بسیار مشابه است.

 


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، ظهر امروز در دیدار دانشجویان فعال در عرصه اردوهای جهادی کشور، در تبیین مساله ولایت فقیه بیان داشت: دامنه این مبحث بسیار گسترده است و با علوم کلامی، قرآنی، روایی و تاریخی قابل اثبات است و ازهر زاویه ای که به این موضوع نگاه کنیم، اهمیت وجود ولی فقیه در جامعه اسلامی برای ما از آفتاب روشن ترخواهد بود.

وی با تاکید بر این‌که بحث ولایت فقیه در قانون اساسی ما مانند سایر قوانین از قرآن و اهل بیت نشأت گرفته است، گفت: ادله قرآنی و روایی فراوانی برای فرمان‌بری از پیشوای اسلامی وجود دارد، بارزترین آنها در آیه 59 سوره نساء آمده که اطاعت از أولی الأمر را در کنار اطاعت خدا و رسول آورده است و همچنین پیامبر(ص) در حدیث ثقلین اهمیت این موضوع را بیان فرموده اند.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که امام خمینی(ره) ولایت فقیه را همانند ولایت رسول الله(ص) می‌دانست، اظهار داشت: با تفکر در عمق این جمله به مطالب بسیاری در اهمیت این موضوع پی خواهیم برد؛ خصوصیات دشمنان پیامبر(ص) و ولایت فقیه مشابه است، همانطور که می بینید امروز ابوجهل های زمانه به مخالفت با ولایت فقیه برمی خیزند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در اثبات کلامی ولایت فقیه، تصریح کرد: همان گونه که قوانین تکوینی خداوند در نظام آفریش بدون نقص است در قوانین تشریعی خدا هم هیچ گونه خللی وجود ندارد؛ خداوند برای سعادت بشر قوانین خود را در همه ابعاد زندگی مطرح فرموده و برای ابلاغ آنها، پیامبران و امامان را فرستاده است و بعد از ایشان نیز باید کسانی این قوانین تشریعی را تبیین کنند.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) رجوع مردم در مسائل مختلف در غیاب امامان را تنها برای کسانی که مورد تأیید امام هستند مشروع دانست و گفت: در زمان آن امام عده‌ای برای حل اختلافات و مشکلات شرعی و حقوقی خود به حکام بنی عباس مراجعه کرده بودند و حضرت این اتفاق را رجوع به طاغوت نامیدند و فرمودند از نظر ما تنها کسانی که عارف و عامل به احکام الهی هستند، می توانند بر مردم حکمرانی کنند.

این استاد برجسته درس خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان داستان حشام بن حکم و نظرات ابن سینا در کتاب شفا، خاطرنشان کرد: ایشان در اثبات وجود رهبر برای جامعه بشری گفته‌اند آن خدایی که دستگاه‌های مختلف بدن انسان را با آن همه ظرافت تحت کنترل عقل قرار داده تا از خطاها مصون بماند، قطعا برای هدایت و راهنمایی بشر در مسیر زندگی نیز اشخاصی را معین کرده است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8521&tab=rooz