نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
افشاي حمايت آل سعود از احمد شفيق خشم مردم مصر را برانگيخت


تاریخ: ۹ خرداد ۱۳۹۱

افشاي نامه محرمانه وزارت خارجه عربستان براي جلوگيري از پيروزي اسلامگرايان، از دخالت آل سعود در انتخابات رياست جمهوري مصر پرده برداشت.
به گزارش شبكه خبري «العالم»، شاهزاده «سعودالفيصل» وزير امور خارجه عربستان در اين نامه خطاب به سفير سعودي در قاهره، از وي خواسته است تا به هر طريق ممكن، جلو پيروزي اسلامگرايان به ويژه نامزد حزب آزادي و عدالت وابسته به جماعت اخوان المسلمين را بگيرد.
براساس اين گزارش، شبكه خبري العالم كه توانسته است يك نسخه بسيار محرمانه از نامه وزير امور خارجه عربستان را به دست آورد، از تلاش و اقدامات مداخله گرايانه مقام هاي سعودي براي جلوگيري از روي كار آمدن اسلامگرايان در مصر پرده برداشت.
در اين نامه محرمانه كه به امضاي سعود الفيصل (وزير خارجه) عربستان رسيده و مهر وزارت خارجه بر روي آن قرار دارد، آمده است: در صورت پيروزي اسلامگرايان در مصر، ما جايگاه خود را در رهبري جهان عرب و اسلام از دست خواهيم داد و بر همين اساس بايد از همه ابزارها براي تحقق هدفمان كمك بگيريم.
اين در حالي است كه پيش از برگزاري انتخابات و همچنين پس از راهيابي احمد شفيق (آخرين نخست وزير مبارك) به مرحله دوم، بسياري از فعالان سياسي و مردم مصر نسبت به دخالت مالي و سياسي عربستان در انتخابات رياست جمهوري و حمايت از يك نامزد خاص هشدار داده بودند.
از سوي ديگر دادگستري مصر يك قاضي را مامور تحقيق درباره شكايت هايي كه احمد شفيق را به فساد مالي و سياسي متهم مي كند، كرده است.
از سوي ديگر صدها تن از فعالان سياسي مصر با برپايي تظاهرات در قاهره، خواستار طرد بقاياي رژيم مبارك از صحنه سياسي كشور شدند. براساس اين گزارش تظاهركنندگان شعارهايي را بر ضد ژنرال احمد شفيق سر دادند و از نامزد اسلامگرايان حمايت كردند.
اين در حالي است كه راهيابي ژنرال احمد شفيق نخست وزير سابق مبارك و نامزد مورد حمايت نظاميان حاكم بر مصر به مرحله دوم انتخابات، با اعتراض احزاب، گروه ها و مردم اين كشور روبه رو شده است و در همين حال شوراي حاكم نظامي بر مصر كه رياست بر اين كشور را به عهده دارد، از اعلام نتايج رسمي انتخابات اجتناب كرده و همين موضوع از احتمال دخالت آن در انتخابات خبر مي دهد.
همچنين بي بي سي به نقل از منابع مطلع در مصر از ريخته شدن 900 هزار راي به نفع احمد شفيق در انتخابات اخير مصر خبر داد و اعلام كرد: اگرچه نظاميان حق شركت در انتخابات را ندارند، اما بيش از 900 هزار راي با شناسنامه هاي جعلي به نفع احمد شفيق به صندوق هاي راي انداخته شده است.
همزمان با تظاهرات عليه ژنرال احمد شفيق مردم در مصاحبه با خبرگزاري ها اعلام كرده اند اجازه نخواهند داد كه خون شهدا پايمال شود. يكي از مصاحبه شوندگان گفته است، ژنرال احمد شفيق از مهره هاي سوخته رژيم مبارك است و نبايد اجازه داد كه او دو مرتبه بالاترين پست دولتي را در مصر انقلابي اشغال كند.به گفته اين مصاحبه شونده چنانچه ژنرال شفيق رئيس جمهور شود تمام دستاوردهاي انقلاب مصر زير سؤال خواهد رفت و او راه را براي ورود دوباره عوامل حسني مبارك به قدرت هموار خواهد ساخت.
دور دوم انتخابات رياست جمهوري مصر قرار است، بيست و هفتم و بيست و هشتم خرداد ماه برگزار مي شود كه در آن محمد مرسي نامزد اسلامگرايان و احمد شفيق با يكديگر رقابت خواهند كرد.
به عقيده كارشناسان سياسي منطقه، رژيم سعودي نگران سرايت بيداري اسلامي به عربستان است و به همين خاطر با كمك هاي مالي خود مي كوشد از پيروزي اسلامگرايان در مصر جلوگيري كند.
تبليغات عليه كانديداهاي اسلامگرا و هزينه به سود نامزدهاي مورد علاقه خود از جمله دخالت هاي عربستان در نخستين انتخابات پس از انقلاب 25 ژانويه است.
به گفته آگاهان سياسي از آنجايي كه پيروزي انقلاب مردمي مصر نه تنها توازن قوا را در منطقه بلكه در جهان عرب نيز به هم زده است، عربستان را واداشته است تا در كنار آمريكا و اسرائيل با استفاده از حربه كمك هاي اقتصادي در انتخابات رئيس جمهور آينده مصر دخالت كند.
در اين راستا، دولت سعودي مبلغ چهار ميليارد دلار به عنوان كمك مالي به شوراي نظامي حاكم بر مصر ارائه كرد. اما در واقع اين مبلغ رشوه اي به نظاميان براي جهت دهي سياسي مسير آينده مصر به شمار مي رود.
همچنين در همين راستا رياض پيش از انتخابات رياست جمهوري، تهديد به اخراج بيش از 5/1 كارگر مصري شاغل در عربستان كرد تا با اين حربه مانع از تصميم گيري آزاد مردم
در انتخابات سرنوشت ساز رياست جمهوري شود.
اين در حالي است كه نامزد جماعت اخوان المسلمين به عنوان فردي اسلامگرا در سخنان خود بر عزت و كرامت مصر در جهان اسلام و عرب در صورت پيروزي در انتخابات سخن به ميان آورده و اين موضوع ترس و وحشت آل سعود را در پي داشته است.
البته اين مواضع ضد مردمي عربستان بي پاسخ نبوده است و مردم مصر با برگزاري تظاهرات در مقابل سفارت عربستان اعتراض خود را به دخالت آل سعود در مسائل داخلي كشورشان اعلام كرده اند.

    

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8533&tab=rooz