نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
یازدهمین برنامه ثریا به کیفیت تدریس اساتید پرداخت!


تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۳۹۱

در برنامه ثريا مطرح شد:

 

ما با تخصص هيچ مخالفتى نداريم و آن چيزى كه ما با آن مخالفيم وابستگى مغزهاى جوانهاى ما به خارج، شرق و غرب است. دانشگاههاى ما الّا عده معدودى، يا در صدد نبودند كه اين وابستگى را بردارند يا در صدد بودند كه وابسته كنند اين مغزها را به خارج. ما مى‏خواهيم كه اگر بيمارى پيدا [شد] اين‏طور نباشد كه بگويند كه بايد حتماً برويد به انگلستان، حتماً برويد به امريكا. ما مى‏خواهيم كه همانطورى كه يك امريكايى اگر مريض شد به ايران نمى‏آيد و يك انگليسى اگر مريض شد به ايران نمى‏آيد، يك ايرانى هم اگر مريض شد، جاى ديگر نرود. ما يك همچو تخصصى مى‏خواهيم كه جورى بار بياورد كشور را و جوانهايى كه در رأس امور كشور هستند كه اينها مغزهايشان وابسته نباشد و فكرى جز اسلام و ايران در سرشان نباشد.

 

 امام خمینی ره / 4 خرداد 1360

 

 

نياز به تغييرات جدي در روشهاي تدريس اساتيد،

ايجاد كنسرسيوم مهم از چند دانشگاه بزرگ كشور براي ارتقاي ارتباط صنعت و دانشگاه

 

يازدهمين قسمت از برنامه ثريا با موضوع كيفيت نظام آموزشي دانشگاهها و شيوه هاي تدريس اساتيد چهارشنبه شب اين هفته به روي آنتن رفت. در اين برنامه مطرح شد كه آموزش دانشجويان و تدريس اساتيد در دانشگاهها به سمت حل مسائل كشور نيست و دانشجو نمي­داند رشته اي را كه تحصيل مي كند چه فايده اي براي كشورش دارد و يكي از دلايل خروج برخي دانشجويان از كشور نيز همين موضوع است.

 

تصویر درون برنامه‌ای 1

 ميهمان اين برنامه دكتر روستا آزاد رييس دانشگاه صنعتي شريف بود. وي با اشاره به اينكه بايد براي هر دانشگاه برنامه و هدف خاصي در نظر گرفته شود و بر اساس آن از دانشگاهها مطالبه كرد گفت كه به علت نبود سند بالادستي و هدف گذاري براي دانشگاهها هر دانشگاه براي خودش راهبردي را مشخص كرده است . دانشگاه صنعتي شريف نيز شاكله اش و برنامه راهبردي­اش اين گونه نبوده است كه دانشجو را براي بازار كار بعد از 4سال تحصيل تربيت كند  و برنامه تا به حال بيشتر حول اين محور بوده كه دانشجو چنان قوي بنيه باشد كه بعد از 4سال بتواند وارد مقطع كارشناسي ارشد و بعد دكترا شود و يك فرد توانمدي در مقطع دكترا تربيت شده باشد. البته در راهبرد جديد دانشگاه كه پيش نويسش نيز تهيه شده است ديگر صرفا اين گونه نيست كه پذيرش و ورود به دانشگاه براي اين باشد كه دانشجو بتواند تا انتهاي دكترا برود با اينكه اين موضوع جزو برنامه هاي اصلي­مان هم خواهد بود. وي با بيان اينكه  دانشگاه شريف هر سال حدود 1200 دانشجوي كارشناسي مي­گيرد و سال گذشته 1500 دانشجوي ارشد، گرفتيم و حدود 200 نفر هم دكترا، كه اين نشان مي دهد ورودي ما به صورت معمول هرمي نيست و الان با تغيير برخي رويكردها، بخشي از آموزش ما رويكردش اين است كه بازار كار نيز جدي باشد و آموزش­ها مبتني بر بازار كار هم باشد.


تصویر درون برنامه‌ای 2


تفاهم نامه كنسرسيوم دانشگاه هاي بزرگ، ارتقاي ارتباط صنعت و دانشگاه

روستا آزاد در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت با بيان اينكه دو روز گذشته تفاهم نامه اي ميان چندين دانشگاه بزرگ امضا شد براي ايجاد كنسرسيومي جهت ارتقا ارتباط صنعت و دانشگاه . در اساسنامه اين كنسرسيوم دو وزير علوم و نفت  عضو هيات امنا هستند و مشخص شده است كه در گام اول  دانشگاههاي بزرگ كشور بيايند و پشتوانه اي براي صنعت ايجاد كنند و در گام بعدي ساير دانشگاههاي كشور در اين زمينه همراه شوند كه به نظر ما برنامه هاي  همين كنسرسيوم اگر عملياتي شود در اكثر دانشگاههاي كشور مي توانيم ارتقاي ارتباط با صنعت را مشاهده كنيم.

 

تصویر درون برنامه‌ای 3

 

 

وي در خصوص ارتباط با صنعت در دانشگاه صنعتي شريف نيز گفت كه اين دانشگاه طلايه دار ارتباط صنعت با دانشگاه است و حجم قراردادهاي بالايي نيز در اين خصوص دارد و ساير دانشگاهها كشور با فاصله زيادي از اين دانشگاه قرار دارد و در حدود شش سال گذشته اين ارتباط از 10 درصد به 35 درصد رسيده و اين وعده را مي دهم كه تا پايان برنامه پنجم به 70 تا 80 درصد نيز برسد .

روستا آزاد با بيان اينكه رشد ناموزون كمي در آموزش عالي و دانشگاهها يكي از علل افت كيفيت در برخي دانشگاهها است گفت البته اين موضوع قابل پيش بيني بوده است .

 

پمپاژ نا اميدي توسط برخي اساتيد

همچنين روستا آزد در خصوص اين سوال مجري كه بعضا برخي اساتيد عادت كردند با پمپاژ ياس و نا اميدي دانشجويان را نااميد كنند و دائما اظهار مي دارند كه در مملكت نمي شود كاركرد و كشور هاي ديگر موقعيت عالي است  و كمك مي شود به اين طريق به خروج برخي دانشجويان از كشور گفت  كه در اين مورد بايد مديريت دانشگاه فعال و زنده در ارتباط خوب و موثر با اساتيد و دانشجو  باشد تا اين مسائل پيش نيايد .

 

 

 

تصویر درون برنامه‌ای 4

 تدريس متن باز راهي براي به روز بودن تدريس اساتيد

دكتر روستا آزاد در پاسخ به اين انتقاد كه ديده شده جزوات برخي اساتيد حتي در زمان پدر آن دانشجو هم تدريس مي شود گفت يكي از برنامه هايي كه در وزارت علوم  شروع شده آموزش متن باز است كه يك تجربه بين المللي است كه دانشگاههاي خوب دنيا آغاز كردند. به اين معني كه شاكله درس هر استاد را بايستي هر كسي از هر گوشه دنيا بتواند ببيند كه اين خودش شفاف مي كند محتواي تدريس استاد را كه يك استادي در 30 جلسه در ترم به تفكيك هر جلسه چه چيزي را با چه اسلوب و روشي تدريس مي كند با چه تمرين­هايي و با چه آزمايشاتي. و همين كمك مي كند به  به روز شدن جزوات. علاوه بر اينكه وقتي اين تدريس ها روي صفحات اينترنت  قرار داشته باشند  باز كمك بيشتري به به روز شدنشان  مي شود.

 

تصویر درون برنامه‌ای 5

 

در اين برنامه همچنين دكتر منصور كبكانيان عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رييس  با بيان اينكه ما اساتيدمان اكثرا متخصصان رشته خودشان هستند اما كافي نيست و انتقال اين معلومات تبحر خاصي مي­خواهد كه قابل آموزش نيز هست. ما آموزشي براي اساتيد در خصوص روش تدريس و روانشناسي تدريس و نداريم كه ه اين قضيه خيلي خوب در حوزه آموزش نقشه جامع علمي پرداخته شده اما از لحاظ اجرايي بايد كارهاي جدي بشود.

وي در خصوص اينكه با وجود گذشت 14 ماه از تصويب و ابلاغ نقشه جامع علمي كه ده در صد زمان اجراي اين نقشه است چه پيشرفتي در شاخصها به وجود آمده گفت ايجاد ستاد راهبري نقشه جامع علمي كشور اولين گام بوده است با حضور خيلي از نهاد ها و كميسيونهاي مجلس كه در سالهاي آينده تضمين براي اجراي نقشه باشد كه سليقه اي اجرا نشود همچنين در حوزه خلاقيت به خصوص در آموزش و پرورش و حمايت مناسب از دانشجويان دكترا و ساير مسائل نيز از جمله كار هاست

 

تصویر درون برنامه‌ای 6

 

همچنين در اين برنامه دكتر ايرانمنش رييس مركز هيات هاي امنا و  مميزه وزارت علوم تحقيقات فناوري در گفتگوي تلفني به سوالات مطرح در حوزه فرم ارزيابي اساتيد پاسخ داد

تصویر درون برنامه‌ای 7

 

در برنامه اين هفته ثريا گزارشي از دانشجويان دانشگاه شريف و گلايه ها و پيشنهادات آنان در مورد تدريس اساتيد نيز مطرح شد. همچنين مستندي از دكتر بنيسي استاد معدن دانشگاه شهيد باهنر كرمان ي از اساتيد موفق در حوزه روش تدريس و ارتباط با دانشجويان پخش شد كه توانسته بود با ايجاد ارتباط موثر دانشجو و صنعت در حوزه معادن سطح استان اقدامات خوبي را انجام دهند

 

تصویر درون برنامه‌ای 8

 

 

انيميشن طنز و انتقادي اين برنامه نيز اختصاص به شيوه­هاي ناكارآمد تدريس در دانشگاهها و بهره وري و بازدهي پايين كلاس­هاي درس اختصاص داشت.

 

تصویر درون برنامه‌ای 9

گفتني است برنامه تلويزيوني ثريا كاري از گروه دانش و اقتصاد شبكه يك سيما است كه چهارشنبه شب ها حدود ساعت يازده شب از اين شبكه به صورت زنده پخش مي گردد. پايگاه اطلاع رساني اين برنامه sorayatv.ir  است كه اخبار و مستندهاي پخش شده برنامه در اين سايت قابل مشاهده است.

تصویر درون برنامه‌ای 10

همچنین ادامه این برنامه با همین موضوع در هفته آینده پخش خواهد شد که از مسئولین وزارت علوم تحقیقات فناوری برای حضور در این برنامه نیز دعوت شده است.

 

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8546&tab=rooz