نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
مردم مصر: آمديم تا احمد شفيق را تنبيه كنيم


تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري مصر، تحت تدابير شديد امنيتي در 13هزار مركز راي گيري در 27 استان اين كشور برگزار شد.
به گزارش كيهان، در دومين مرحله انتخابات رياست جمهوري كه حدود 50 ميليون مصري واجدشرايط راي به پاي صندوق ها رفتند، قرار است از بين «محمد مرسي» (نامزد اسلامگرايان) و احمد شفيق (نامزد غربگرايان) يك نفر را به عنوان رئيس جمهور آينده مصر انتخاب كنند.
براساس اين گزارش، نظاميان حاكم بر مصر به منظور تشويق شهروندان به شركت در انتخابات روزهاي 16 و 17 ژوئن (27 و 28 خرداد) را تعطيل رسمي در كشور اعلام كردند.
همچنين از ساعات اوليه آغاز راي گيري، صف هاي طولاني راي دهندگان در مقابل حوزه هاي انتخاباتي تشكيل شد تا مردم مصر براي نخستين بار پس از سرنگوني رژيم مبارك و پيروزي انقلاب 25 ژانويه رئيس جمهور مورد علاقه خود را انتخاب كنند.
به گفته كميته عالي قضايي ناظر بر انتخابات، راي گيري در همه مراكز به مدت دو روز ادامه داشت و نتايج نهايي در تاريخ 21 ژوئن (اول تير) به صورت رسمي اعلام خواهد شد.
نظاميان حاكم بر مصر و دولت وابسته به آنها قول داده است كه شمارش آرا در پايان روز دوم راي گيري با حضور نمايندگان سازمان هاي جامعه مدني، نمايندگان مطبوعات، رسانه ها و نمايندگان دو نامزد انتخابات صورت بگيرد.
اين گزارش مي افزايد: شوراي عالي نيروهاي مسلح مصري، تدابير شديدا امنيتي را در 13 هزار حوزه راي گيري 27 استان اين كشور در روزهاي شنبه و يكشنبه اتخاذ كرد و علاوه بر پليس و نيروهاي امنيتي نزديك به 400 هزار پرسنل نيروي دريايي امنيت مراكز راي گيري را به دست داشتند.
اگرچه گزارش هاي اوليه، خبر از استقبال گسترده و پرشور مردم مصر در دور دوم انتخابات در روزهاي شنبه و يكشنبه داشت، اما در برخي شعب اخذ راي، درگيري و مشاجراتي رخ داد و در اين ميان شايعه تقلب گسترده به نفع «احمد شفيق» نامزد مورد حمايت نظاميان بر سر زبان ها افتاده است.
به گزارش ايرنا، برخي راي دهندگان گفتند كه قضات ناظر بر شعب اخذ راي به ويژه در مراكزي كه محمد مرسي محبوبيت زيادي دارد، آنها را مجبور كرده اند تا از قلم هاي مخصوصي براي دادن راي استفاده كنند، كه براساس شايعات، پس از چند دقيقه، جوهر آن محو و راي داده شده، ابطال مي شود. همچنين گزارش هاي دريافتي حكايت از آن دارد كه از ورود نمايندگان مرسي به تعداد زيادي از شعب در منطقه «حلوان» جلوگيري شده كه همين امر موجب درگيري و مشاجره بين برخي طرفداران مرسي و نيروهاي پليس گرديده است.
اين در حالي است كه نيروهاي پليس و ارتش به عناصر حزب ملي منحله براي ادامه تبليغات گسترده به نفع احمد شفيق اجازه داده اند ولي حاميان مرسي را تهديد به بازداشت كرده اند.
از سوي ديگر، بسياري از راي دهندگان مصري در گفت وگو با خبرنگاران تاكيد كردند كه در مقابل تلاش براي بازگرداندن رژيم سابق و اقداماتي كه در چند روز گذشته انجام شد، ساكت نخواهند نشست و پس از اعلام نتايج انتخابات در هفته آينده يا براي پيروزي و يا براي براندازي بقاياي رژيم مبارك به خيابان ها خواهند آمد.
دور دوم انتخابات در حالي در مصر آغاز شد كه نظاميان و دادگاه قانون اساسي با ابطال آراي يك سوم نمايندگان، موجب انحلال پارلمان منتخب مردم شد و با لغو قانون عزل سياسي، مقدمات حضور احمد شفيق و احتمال پيروزي او را فراهم كردند.
اين در حالي است كه هزاران مصري با برپايي تظاهرات در ميدان التحرير، اسكندريه، الغربيه و چند شهر بزرگ اين كشور با محكوم كردن حكم دادگاه قانون اساسي، خواستار عزل شفيق شدند و عليه نظاميان شعار دادند.
ناظران سياسي منطقه مي گويند مردم مصر با حضور پرشور در دور دوم انتخابات احمد شفيق را تنبيه خواهند كرد.
    
    
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8645&tab=rooz