نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
هشدار نيويورك تايمز: هيولاي ويروس ضد ايراني به جان خود آمريكا مي افتد


تاریخ: ۶ تير ۱۳۹۱

يك روزنامه آمريكايي با اشاره به پيامدهاي مخرب ويروس هاي رايانه اي آمريكا عليه ايران، نوشت: به نفع آمريكا است كه قبل از آنكه هيولايي كه خود آن را آزاد كرده و گسترش داده، گريبان اين كشور را بگيرد، آن را مهار كند.
به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز، تصميم آمريكا و اسرائيل براي ايجاد و استفاده از ويروس رايانه اي«استاكس نت» در تأسيسات هسته اي ايران كه در اواخر دوره رياست جمهوري «جرج بوش» صورت گرفت يك نقطه عطف خطرناك و چشمگير در نظامي كردن تدريجي اينترنت بود.
واشنگتن از حد خود فراتر رفته است و اگر اين كار را ادامه دهد، با حركت ما به سمت قلمرو پرخطر و نامعلوم، (ماهيت) جنگ معاصر به طور اساسي تغيير مي كند.
براساس اين گزارش با اشاره به استعمال ويروس رايانه اي توسط كشور آمريكا و همپيمان صهيونيستي آن، نوشتن ويروس و نگهداشتن آن به صورت سالم براي استفاده در آينده يك مسئله است و گسترش و استفاده از آن در زمان صلح يك مسئله ديگر است.
نيويورك تايمز افزود: «استاكس نت» به طرز مؤثري گلوله آغازين رقابت جديد تسليحاتي را شليك كرد كه به احتمال بسيار زياد به گسترش جنگ افزارهاي سايبري مشابه و بسيار قدرتمند در سراسر اينترنت منتهي مي شود و كشورها به جاي گسترش تسليحات هسته اي يا شيميايي به گسترش تسليحات سايبري در خارج از هرگونه چارچوب منظم مي پردازند.
براساس اين گزارش، هيچ توافقنامه يا معاهده بين المللي براي محدود كردن استفاده از جنگ افزارهاي سايبري وجود ندارد كه اين جنگ افزارها مي تواند هر كاري از كنترل يك لپ تاپ شخصي گرفته تا اختلال در ارتباطات حياتي و مهم كل يك كشور يا زيرساخت هاي بانكي را انجام دهد.
نيويورك تايمز با اشاره به پيامدهاي مخرب اين ويروس رايانه اي ادامه داد كه به نفع آمريكا است كه قبل از آنكه هيولايي كه خود آن را آزاد كرده و گسترش داده، گريبان اين كشور را بگيرد، آن را مهار كند.
براساس اين گزارش، استاكس نت، در ابتدا با هدف اصلي و خاص آلوده كردن تأسيسات غني سازي اورانيوم نطنز در ايران مورد استفاده قرار گرفت اما در نهايت اين ويروس به صدها هزار سيستم جهاني آسيب وارد كرد و اين يكي از خطرات هولناك اين رقابت تسليحاتي غيرقابل كنترل در فضاي سايبري است.
نيويورك تايمز ادامه داد به وجود آورندگان ويروس، زماني كه آن را انتشار دادند، كنترل آن از دستشان خارج مي شود و اين ويروس ها مي توانند شبكه هاي ديگري را كه مورد نظر آنها نبوده را نيز هدف گيرد و بعلاوه تمامي كشورهايي كه داراي قابليت تهاجمي سايبري هستند در شرايطي كه اولين حمله سايبري صورت گرفته، تمايل دارند تا از اين قابليت تهاجم سايبري خود استفاده كنند.
اخيراً ويروس رايانه اي جديدي به نام «شعله» بروز كرده است كه كارشناسان بر اين باورند كه ارتباط مستقيمي ميان سازندگان اين ويروس با ويروس استاكس نت وجود دارد.
نيويورك تايمز در گزارش خود ادامه داد گرچه آمريكا قابليت بسيار زيادي در مبارزه با بدافزارها دارد اما با معرفي ويروس هاي استاكس نت و شعله، آمريكا به شدت اعتبار سياسي و اخلاقي خود را خراب كرده است.
براساس اين گزارش، ويروس شعله به مدت 4 سال در دنياي وب در حال توزيع شدن بوده است و آنتي ويروس هاي بزرگي چون «مك كافي»، «سيمانتك»، «كاسپراسكاي لبز» و «اف سكيور» نتوانستند آن را شناسايي كنند و هم اكنون چهره هاي ارشد صنعتي در خصوص گسترش قدرتمندترين بدافزارها با پشتيباني دولت ها، ابراز نگراني كرده اند.
نيويورك تايمز با اشاره به عدم تمايل آمريكا در مهار اين گونه ويروس ها نوشت، آمريكا تاكنون حاضر به بحث در خصوص وضع قوانين اينترنتي در خصوص اينگونه ويروس هاي رايانه اي با روسيه و چين نشده است. واشنگتن معتقد است كه هرگونه اقدامي در جهت انعقاد چنين معاهده اي مي تواند برتري پيش فرض آمريكا در زمينه جنگ افزارهاي سايبري و رباتيك را از بين ببرد.
اين روزنامه آمريكايي سپس ادامه داد كه آمريكا بايد در خصوص ورود به مذاكرات در اين باره تأمل كند و با قدرت هاي جهان درباره قواعدي كه بر فضاي اينترنت به عنوان يك قلمرو نظامي حكمراني مي كند، وارد بحث شود.
نيويورك تايمز در پايان گزارش خود تأكيد كرد كه هرگونه توافق در اين زمينه بايد تنها استفاده هاي نظامي از اينترنت را تحت كنترل قرار دهد و به طور واضح و خاص از هرگونه عبارتي كه مي تواند به استفاده خصوصي يا تجاري از وب منتهي شود، دوري كنند. هيچ كس نمي تواند هجوم جهاني براي ايجاد جنگ افزارهاي سايبري را متوقف كند اما انعقاد يك معاهده مي تواند استفاده از اين جنگ افزارها در هنگام صلح را ممنوع كرده و كشورها يا سازمان هايي كه اين قوانين را نقض مي كنند، تنبيه كند.
 
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8699&tab=rooz