نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
سومین رشد پی در پی شاخص بورس با 118 واحد


تاریخ: ۱۳ تير ۱۳۹۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس،خبر داغ وزیر اقتصاد منتفی شدن افزایش قیمت حامل‌های انرژی، برگزاری جلسه های متعدد مسئولان بازار سرمایه در سطح رئیس جمهور و وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، اظهار نظرهای مقامات و حمایت های عملی نهادهای مالی در کنار ارزنده بودن سهام اکثر شرکت ها از یک طرف و عدم رشد هیجانی ارز و سکه در روز های اخیر از سوی دیگر موجب شد وضعیت بورس بهتر از هفته های گذشته باشد.

براساس این گزارش، درحالی میانگین بازدهی سرمایه گذاری در بورس به دنبال سیر نزولی بهای هرسهم شرکت های بزرگ به منفی 3 درصد رسیده بود و شاخص بورس هم در آستانه نزول به کانال 24 هزار واحدی ایستاده بود که اثر تحرکات متولیان بازار سرمایه در روزهای گذشته ، امروز بیشتر نمایان شد و طی آن وضعیت عرضه و تقاضا و قیمت هر سهم اغلب شرکت ها بهبود یافت.

در جریان معاملات امروز بازار سهام به جز دو شرکت مخابرات و لیزینگ رایان سایپا که با کاهش قیمت هرسهم اثر منفی 6 و 4 واحدی بر شاخص بورس گذاشتند، رشد قیمت سهام و نقش مثبت 24 تا حدود 5 واحدی بانک ملت، مپنا، پالایشگاه بندرعباس،نفت و گاز پارسیان، فولادمبارکه،سرمایه گذاری های غدیر و صندوق بازنشستگی و بانک تجارت، موجب افزایش 118 واحدی شاخص بورس و ثبت عدد 25 هزار و 345 واحدی این متغیر مهم شدند.

به این ترتیب بود که طی سه روز اخیر ، شاخص بورس با 291 واحد رشد ، بیست و پنجمین روز مثبت خود در 67 روز کاری بازار سهام را به ثبت رساند.

از جانب دیگر امار معاملات هم نشان می دهد امروز گروه های حقوقی و حقیقی بیشتری اقدام به خرید سهام کردند تا بیش از 300 میلیون سهم به ارزش 68.8 میلیارد تومان داد و ستد شود و ارزش روز بازار سهام هم از مرز 120 هزار میلیارد تومان عبور کند.

این در حالی است که به باور اکثر کارگزاران،روند شاخص بورس و آمار معاملات در روزهای اخیر مطلوب بوده و با پرهیز حرکت های هیجانی این دو متغیر می توان در روزهای بعد منتظر افزایش اعتماد فعالان به تداوم سیر صعودی اما آرام متغیرهای اصلی معاملات و همچنین اقدام به خرید بیشتر سرمایه گذاران و ورود سرمایه گذاران جدید بود،البته به شرطی که دولت همچنان به کنترل بازارهای رقیب ادامه داده و اخبار منفی و موثری در روزهای آینده منتشر نشود.

به هر حال در شرایطی فصل مجامع شرکت های بورسی و فرابورسی درتیرماه رو به اتمام است که با در نظر گرفتن قیمت مناسب سهام اکثر شرکت ها و وجود نقدینگی سرگردان جامعه و در صورتی که حمایت عملی از بازار سرمایه ادامه داشته باشد و مهمتر از همه خبری از عدم اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها نباشد، تداوم افزایش قیمت ها و شاخص بورس در هفته بعد هم قابل پیش بینی است.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8732&tab=rooz