نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
خطيب جمعه تهران : مسئولان از گراني باخبرند دنبال حل آن هستند


تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۱

خطيب نمازجمعه تهران با بيان اينكه آمريكا مي خواهد با شكست ايران در مسائل اقتصادي سلطه خودش را بازگرداند گفت: ما بايد با اين ديد نگاه كنيم تا متوجه شويم تكليفمان چيست؟
به گزارش فارس، آيت الله احمد جنتي، خطيب نمازجمعه اين هفته تهران در خطبه دوم با اشاره به گراني ها و بحران اقتصادي، اظهار داشت: بحران اقتصادي هم اكنون دنيا را فرا گرفته است و كشورهاي ديگر نيز با اين موضوع درگير هستند.
وي با بيان اينكه موضوع گراني ها و بحران اقتصادي مشكل جدي و ويژه اي است، گفت: بحران اقتصادي در واقع جنگي است كه دشمن با توجه به شكست هايي كه در جنگ هاي قبلي متحمل شده، عليه ايران در پيش گرفته است، بايد دانست اين يك موضوع عادي نيست كه بتوانيم از كنار آن بگذريم و فرد فرد جامعه و آحاد ملت و همه قواي كشور و مسئولان بايد درگير اين مسئله باشند، زمان جنگ تحميلي همه ملت بسيج شده بودند و حتي زن ها در پشت جبهه كمك مي كردند.
خطيب موقت نمازجمعه تهران با ذكر اين نكته كه بايد واقعيات را ببينيم، گفت: اينطور نيست كه اگر آرمان ها، عدالت، استقلال، فضائل و ارزش ها را خواستيم نبايد واقعيات را بپذيريم، در 33 سال گذشته از عمر انقلاب، هم آرمان ها و اهداف انقلاب حفظ شده و هم واقعيات را ديديم و مشكلات را تحمل كرديم.
وي ادامه داد: گراني هاي اخير يك بحران مقطعي است، البته در هر دوره اي مشكلاتي پيش مي آيد و زندگي انسان از اين موضوعات اجتناب ناپذير است، اما بايد موج را بشكنيم و تسليم و غرق نشويم و اين هم شدني است.
آيت الله جنتي بر همين اساس يادآور شد: براي بنده مانند خورشيد روشن است كه با همان همت ها، اخلاص ها و جهادهاي گذشته صددرصد مي توانيم بر اين بحران اقتصادي مسلط شويم.
وي با تاكيد بر اينكه گراني هاي اخير نه تنها يك بحران اقتصادي بلكه يك بحران سياسي است، بايد اين موضوع را در نظر داشته باشيم كه مسئله اصلي آمريكا است و مسئله اين است كه آمريكا مي خواهد با شكست ايران در مسائل اقتصادي، سلطه خودش را بازگرداند، ما بايد با اين ديد نگاه كنيم تا متوجه شويم كه تكليفمان چيست؟
دبير شوراي نگهبان در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد: شرايط امروز كشور، مسئله مهم سرنوشت ساز مملكت است، مسئولين اثرگذار كشور نيز از گراني هاي اخير و بحران اقتصادي مطلع اند و بيكار نيستند و تشكيل جلسه مي دهند و بايد بدانيد كه همه قوا درگير اين موضوع هستند و در راس آنان نيز مقام معظم رهبري قرار دارد، بنابراين تصور نكنيد كه مسئولين به فكر شما مردم نيستند.
«همه ما بايد بدانيم كه اين موج گذراست و فقط يك مقاومت اقتصادي مي خواهد، البته توكل بر خدا را نبايد فراموش كنيم، چرا كه همه كارها جنبه توحيدي دارد و بايد دانست كه بالاخره مدير و مدبر اين دنيا خداست؛ بايد توجهات و توسلاتمان به پروردگار الهي را فراموش نكنيم.»
وي صرفه جويي در شرايط فعلي را مورد تاكيد قرار داد و تصريح كرد: ما هنوز باورمان نشده كه در شرايط جدي قرار داريم و اگر صرفه جويي در آب، برق، غذا، مهماني ها و جشن ها داشته باشيم، بخش زيادي از مشكلات فعلي حل مي شود، چه كسي گفته بايد 3 نوع ميوه، 3 نوع شيريني و 3 نوع شربت در سفره هاي ما وجود داشته باشد؟! در شرايط امروزي بايد محدوديت ها در نظر گرفته شود.
آيت الله جنتي در ادامه سخنانش با بيان اينكه در سفره هاي افطاري ريخت و پاش هايي انجام مي شود، متذكر شد: اسراف مطلقا حرام است به خصوص در شرايط فعلي، در عروسي ها ريخت و پاش مي شود، بايد به اين مسائل توجه شود، البته امر به معروف و نهي از منكر نيز در كنار همه اين موضوعات بايستي مدنظر قرار گيرد.
«وقتي گراني ها در كشور وجود داشته باشد، بايد مصرف كاهش يابد، برخي در چنين شرايطي خودشان را گم مي كنند و زود به سمت ذخيره سازي مي روند، اگر بگويم ذخيره سازي در چنين شرايطي گناه است، مبالغه نكرده ام، ذخيره سازي از كارهاي غلط است و بايد حتما از آن پرهيز شود.»
وي توجه و رسيدگي به قشر محروم جامعه را از ديگر مسائلي دانست كه در شرايط فعلي بايد مدنظر قرار گيرد و خاطر نشان كرد: افراد آبرومندي در جامعه ما هستند كه حاضرند گرسنگي را تحمل كنند اما روزه خواري نكنند، استفاده از توليدات داخلي نيز بايد در اين شرايط لحاظ شود و ما هر چه مي توانيم بايد از توليدات داخلي استفاده كنيم تا سرمايه ها و نيروهاي انساني ما به كار بيفتد و همه چيز بايد در اين شرايط بسيج شود تا از اين بحران خارج شويم.
امام جمعه ديروز تهران در ادامه سخنانش ضمن تبريك 17 مرداد و روز خبرنگار، به خبرنگاران توصيه كرد كه در اخباري كه ارائه مي دهند توجه داشته باشند كه اثر آن در جامعه چيست، ممكن است برخي اخبار جالب باشد و تيتر رسانه هاي مختلف شود ولي انتشار آن در جامعه موج بدي ايجاد كرده و شايعه سازي كند و موجب بدبين شدن مردم نسبت به نظام و مسئولين شود، اين خبر را ندهيد، خبرنگاران اخباري را اعلام كنند كه به درد مردم مي خورد و مردم خوشحال و اميدوار مي شوند و موجب تقويت روحيه ملت و گرايش آنان به ارزش ها مي شود.
آيت الله احمد جنتي در خاتمه با اشاره به مسئله سوريه، گفت: اين هم يك مصيبتي است كه درست شده و همه بسيج شدند تا اين كشور را از پاي درآورند، آمريكا، اسرائيل، تركيه، عربستان و قطر، همه دست به دست يكديگر دادند، بنده نمي دانم دخالت بيگانگان در امور داخلي كشورها يعني چه؟ دروغ هايي كه گفتيد يعني چه؟! چه كسي نمي داند كه شما در حال دخالت مستقيم و مسلحانه در امور داخلي سوريه هستيد؟ مقامات برخي از اين كشورها اعلام كردند كه مسئله نه «سوريه» است و نه «بشار اسد»، بلكه مسئله «اسرائيل» و «مقاومت» است، جنگ بر سر اين موضوع است نه بر سر «سوريه» يا «بشاراسد»، ممكن است ما هم با سوريه و بشاراسد مشكل داشته باشيم، ولي مسئله «مقاومت» است.
آيت الله احمد جنتي همچنين در خطبه اول نماز عبادي سياسي جمعه تهران ضمن گراميداشت ماه مبارك رمضان به برخي از مناسبت هاي اين ماه اشاره كرد و اظهار داشت: از دعاهايي همچون دعاي افتتاح در اين ماه رمضان بايد استفاده كرد.
امام جمعه موقت تهران با بيان اينكه پيامبر اكرم(ص) به حضرت علي(ع) در جواب اين سوال كه افضل اعمال در ماه رمضان چيست، تصريح كرد: پيامبر اكرم(ص) فرمودند من بر اين تاكيد جدي دارم كه بالاترين و مهمترين اعمال در اين ماه پرهيز از گناه است.
خاطرنشان مي شود در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران حجت الاسلام والمسلمين سيدجمال الدين دين پرور رياست بنياد نهج البلاغه، دكتر مرتضي حيدري و حسين انواري سرپرست كميته امداد امام خميني به سخنراني پرداختند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=8856&tab=rooz