نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
شريعتمداري انتشار «کیهان کاریکاتور» را متوقف كرد


تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۱

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز)، سرپرست مؤسسه کیهان در اطلاعیه ای، ضمن ارائه  توضیحاتی درباره انتشار یک کاریکاتور تامل برانگیز در دوماهنامه «کیهان کاریکاتور» از توقف انتشار این نشریه تا زمان بهبودی و بازگشت مدیرمسئول جانباز آن خبر داد. متن اطلاعیه حسین شریعتمداری به شرح ذیل است:

 در آخرین شماره دو ماهنامه کیهان کاریکاتور که با مدیر مسئولی کاریکاتوریست برجسته و طراز اول کشورمان، برادر متعهد و جانباز آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی منتشر می‌شود، کاریکاتوری به چاپ رسیده که هرچند موضوع آن انتقاد به «مدگرایی» و دور شدن جوامع از داشته‌های سنتی و ملی خود بوده است ولی کج‌سلیقگی در انتخاب سوژه آن به گونه‌ای است که بعید نیست در برخی از برداشت‌ها، حضور حضرت یوسف علیه‌السلام را در محفلی که زلیخا با شرکت زنان مصر ترتیب داده بود، به ذهن متبادر کند. در این کاریکاتور هیچ نام یا اشاره‌ای به آن پیامبر بزرگوار نشده است و پوشش زنان نیز برگرفته از پوشش سنتی و متداول دوران قاجاریه، یعنی سرآغاز ورود مدرنیته به کشورمان است. اما، از آنجا که احتمال برداشت سوء یاد شده نیز وجود دارد، مؤسسه کیهان ضمن پوزش از این خطای ناخواسته، آمادگی خود را برای پذیرش هر نوع برخورد قانونی از سوی مراکز و مراجع ذیربط اعلام داشته و تأکید می‌کند که اینگونه نظارت‌ها را برای حفظ فضای رسانه‌ای میهن اسلامی ضروری و در خور استقبال نیز می‌داند.

در خاتمه اشاره به این نکته نیز ضروری است که برادر عزیزم آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مسئول کیهان کاریکاتور یک جانباز شیمیایی جنگ تحمیلی است که در پی آثار باقیمانده از آسیب‌های شیمیایی هر از چند گاه برای مداوا در بیمارستان بستری می‌شود و اکنون نیز چند ماهی است که در یکی از بیمارستان‌های تهران تحت مراقبت ویژه و با قید ممنوعیت ملاقات بستری است. بی‌تردید در صورت حضور ایشان که یکی از کاریکاتوریست‌‌های متعهد و شناخته شده در سطح بین‌المللی است، کج سلیقگی و خطای یاد شده صورت نمی‌پذیرفت.

توضیح بیشتر آنان که انتشار کیهان کاریکاتور تا بهبودی کامل آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی و بازگشت ایشان به مدیریت این دو ماهنامه، متوقف شده است.

                                                  حسین شریعتمداری

                                           سرپرست مؤسسه کیهان

 

 

این کاریکاتور که با عنوان «زلیخا فشن شو» در صفحه ۴۹ دو ماهنامه کیهان کاریکاتور در شماره ۲۴۵-۲۴۶ (مرداد و شهریور ۱۳۹۱) درج گردیده در آن حضرت یوسف به شکل یک مانکن عریان در جمع زنان اشراف زاده مصری که دستان خود را از زیبایی او بریده اند به نمایش در آمده است؛ با توجه به اینکه حضرت یوسف یکی از انبیا الهی است و در قرآن روایات متعددی در ارتباط با وی موجود است شایسته بود ملاحظه بیشتری صورت میپذیرفت

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9018&tab=rooz