نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
وزیر ارتباطات: مخابرات درآمدزا نیست/ هزینه مکالمه موبایل و تلفن ثابت داخل استانی کاهش یافت


تاریخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس محمدحسن نامی در حاشیه برگزاری جشنواره فاوا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال عملی شدن وعده کاهش تعرفه‌ها اظهار داشت: در رابطه با وعده کاهش تعرفه‌ها، یکسان شدن نرخ اپراتورهای تلفن‌همراه و هم‌کدی در استان‌ها را انجام داده‌ایم.

وی همچنین گفت: هم‌کدی در استان‌ها حدود 3 تا 4 ماه زمان خواهد برد و در خصوص تامین هزینه‌های اجرای این طرح قرار شده بخشی را ما کمک کنیم، زیرا شرکت مخابرات ایران درآمدزا نیست. درآمد مخابرات از محل همراه اول است. برای مثال هزینه ثبت‌نام یک خط تلفن ثابت 50 هزار تومان است، اما قیمت تمام شده این خط برای مخابرات 450 تا 500 هزار تومان است.

وی گفت: فعلا مردم هزینه‌ای بابت هم‌کدی نمی‌پردازند.

نامی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص هزینه‌کرد درآمدهای حوزه ارتباطات در بخش‌های غیر از ارتباطات گفت: در دنیا مرسوم است که درآمدهایی که از ICT حاصل می‌شود مستقیم در زیرساخت هزینه می‌شود،اما تصمیم دولت و مجلس این چنین بوده اما مقرر شده امسال 25 درصد از این درآمدها را در زیرساخت‌ هزینه کنیم.

نامی همچنین درباره راه‌اندازی گوگل ارث اسلامی گفت: راه‌اندازی سایتی شبیه سایت گوگل با 2500 ترابایت ظرفیت به 250 هزار نفر نیاز دارد.

وی ادامه داد: اقدامات مربوط به گوگل ارث اسلامی آغاز شده و برای ایجاد چنین سایتی که در آخر به 100 تا 200 ترابایت ظرفیت خواهد رسید، نیاز به 7 تا 8 هزار نفر است و کار آسانی نیست.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9417&tab=rooz