نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
مشروح آخرین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک


تاریخ: ۱ خرداد ۱۳۹۲

به گزارش خبرنگار قضایی فارس امروز ششمین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده قضات کهریزک آغاز شد

یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده قضات تعلیق شده کهریزک لحظاتی قبل در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد.

دادگاه به ریاست قاضی مدیر خراسانی و هیات مستشاران و همچنین با حضور مرتضوی و وکیل حیدری فر و جمعی از شکات برگزار شد.

کهریزک غیرقانونی نبود/برای دفاع حداقل به دو جلسه زمان نیاز دارم

علی‌اکبر حیدری‌فر پیش از ورود به یازدهمین جلسه دادگاه کهریزک اظهارداشت: امروز دفاعیات مرتضوی تمام می‌شود و من در قالب لایحه‌ای دفاعیات خود را آغاز می‌کنم.

وی افزود: تاکنون تصمیم قاضی بر این بوده که شهود من به دادگاه احضار نشود.

حیدری‌فرد در خصوص مدت زمان لازم برای دفاع، گفت: من حداقل به دو جلسه زمان نیاز دارم.

متهم پرونده کهریزک در ادامه درخصوص پرونده‌ای که قاضی مدیر خراسانی به دلیل مصاحبه وی با یکی از خبرگزاری‌ها تشکیل داده، گفت: پرونده به دادسرا رفته اما مصاحبه من در پاسخ به صحبتهای پدر کامرانی بود چرا که علیرغم اینکه دادگاه تذکر داده بود مفاد جلسه را بیان نکنیم وی علاوه بر صحبت، اقدام به نشر اکاذیب کرد.

حیدری‌فر افزود: کامرانی گفته که کهریزک غیرقانونی بوده در صورتیکه اینگونه نبود بلکه سلیمانی گفته بود قانونی است اما نظارتی بر این زندان صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: ما با قاضی مدیر خراسانی توافق کردیم که اگر طرف مقابل مصاحبه کرد ما نیز ظرف 5 دقیقه بعد در دفاع از مطالبی که آنها ارائه می‌کنند مصاحبه می‌کنیم.

ارائه لایحه دفاعی مرتضوی در 37 صفحه/ احتمال برگزاری دادگاه در جلسه بعد

محمد اصلانی وکیل قاضی حداد در جمع خبرنگاران گفت: از ساعت 9 تا 9:30 امروز دفاع من از قاضی حداد بود و پس از آن مرتضوی دفاعیات خود را آغاز کرد.

وی افزود: لایحه دفاعی مرتضوی 37 صفحه و لایحه دفاعی موکل من 12 صفحه بود و خوشبختانه تاکنون دادگاه روند خوبی را طی کرده است.

وکیل قاضی حداد با درخواست مرتضوی و حیدری‌فر برای احضار شهود در دادگاه گفت: مرتضوی و حیدری‌فر خواهان حضور افرادی با عنوان گواه و مطلع در دادگاه بودند که تا امروز قاضی با این موضوع مخالفت کرده است.

وی افزود: در حال حاضر دادگاه تنفس اعلام کرده اما احتمال دارد به دلیل طولانی شدن دفاعیات جلسه دیگری نیز برگزار شود.

اصلانی تأکید کرد: برای هر سه نفر عنوان اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی صادر شده و برای مرتضوی در پرونده کامرانی اتهام معاونت در قتل نیز است.

تنفس دوباره در دادگاه کهریزک/جلسه عصر ساعت 14:15 آغاز می‌شود

قاضی مدیر خراسانی برای دومین بار در یازدهمین جلسه دادگاه کهریزک اعلام تنفس کرد.

وی خطاب به شکات و متهمان اعلام کرد که جلسه بعد از ظهر در ساعت 14:15 دقیقه آغاز خواهد شد.

همچنین مقرر شد این جلسه آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده باشد و در نوبت عصر حیدری فر به دفاع از خود بپردازد.

خاتمه رسیدگی به پرونده کهریزک

قاضی مدیر خراسانی رئیس شعبه 76 دادگاه کیفری خاتمه رسیدگی به پرونده کهریزک را اعلام کرد.

رسیدگی به پرونده قضات تعلیق شده کهریزک به مدت یازده جلسه ادامه داشت و امروز در 2 نوبت صبح و عصر برگزار شد.

پیش بینی می‌شود قاضی مدیر خراسانی ظرف مدت 7 تا 10 روز احکام متهمان را صادر کند.

اعلام بخشش ما بر اساس برخی مصالح و شرایط موجود کشور بود

برادر جوادی‌فر یکی از قربانیان کهریزک پس از پایان یازدهمین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا پس از 10 جلسه و اصرار بر گرفتن حق خود ناگهان رضایت دادید، گفت: ما اعلام بخشش کردیم اما اعلام رضایت نکردیم و بحثی که مطرح بوده بحث بخشش بوده است.

وی افزود: دفاعیات مرتضوی در داخل دادگاه و یکسری مصالح و دلایلی که در دادگاه غیرعلنی بوده و الان نمی‌توانم در مورد آن صحبت کنم ما را به این جمع‌بندی رساند که با توجه به شرایط موجود کشور نسبت به ایشان اعلام رضایت کنیم.

جوادی‌فر تصریح کرد: ما نسبت به حیدری‌فر تا آخرین لحظه پیگیر هستیم و امیدواریم دادگاه مجازات وی را مشخص کند.

تأخیر 38 ساعته در انتقال بازداشت‌شدگان از کهریزک علت اصلی فوت بود

محمد صالح نیکبخت پس از پایان یازدهمین جلسه دادگاه قضات تعلیقی کهریزک با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خصوص معاونت در قتل، جوادی‌فر در دادسرا شکایت کرد نه دادگاه بنابراین اعلام رضایت او به این دادگاه که شکایت در آن مطرح نشده ارتباطی ندارد.

وی افزود: در مورد اتهام معاونت در گزارش خلاف واقع و مشارکت در بازداشت غیرقانونی حتی در صورت گذشت شاکی خصوصی موضوع مختومه نمی‌شود.

نیکبخت با اشاره به عمومی بودن جنبه جرم گفت: در مورد معاونت در قتل که موکل من اعلام کرده قانع شده که سعید مرتضوی در این ماجرا مداخله ندارد من به عنوان یک وکیل هر چه جلسات دادگاه ادامه پیدا کرد بیشتر به این نتیجه رسیدم که اتهام در قتل نامبرده ثابت شده است.

وکیل خانواده جوادی‌فر در بیان علت استدلال خود گفت: مرتضوی می‌گوید روز شنبه 20 و یکشنبه 21 تیر ماه 88 در مرخصی بوده اما قبول کرده که یک‌شنبه شب در جلسه کمیته سیاسی یا هر جلسه دیگری که در وزارت اطلاعات برگزار شده به عنوان یکی از اعضا و یا یکی از مسئولیت حضور داشته است.

وی تصریح کرد: در این جلسه دستور انتقال بازداشت‌شدگان کهریزک توسط وزیر وقت اطلاعات ابلاغ شد بنابراین اگر فکر کنید که این جلسه به طور متوسط 3 ساعت ادامه داشته بنابراین مرتضوی موظف بوده از یک‌شنبه شب 21 تیر ماه 88 بازداشت‌شدگان را به جایی خارج از کهریزک مثل اوین منتقل کند.

صالح نیکبخت در ادامه خاطر نشان کرد: مرتضوی قبول کرده صبح اول وقت روز دوشنبه 22 تیرماه هم دبیر شورای عالی امنیت ملی بر این امر یعنی انتقال بازداشت‌شدگان تأکید کرده اما با این حال بازداشت‌شدگان روز جمعه، تا ساعت 11 و 12 روز سه‌شنبه 23 تیر 88 در کهریزک مانده‌اند و در این ساعت به اوین منتقل شدند.

نیکبخت تأکید کرد: اجرای آن دستور از عصر یکشنبه به مدت 38 ساعت به تأخیر افتاده و 7 نفر از پزشکان برجسته قانونی کشور در اظهارنظر مندرج در صفحه 2251 جلد 11 پرونده دادسرای نظامی تهران نظر دادند که علت تامه قتل یا فوت هر سه مقتول ضربات وارده به نسوج نرم بدن آنها در طول 72 ساعت قبل از فوت بوده است.

صالح نیکبخت تأخیر در انتقال بازداشت‌شدگان را علت اصلی فوت آنها دانست و گفت: اگر در اعزام آنها در آن 38 ساعت تأخیر صورت نمی‌گرفت و مقتولان از تیررس ضاربان خارج می‌شدند قطعا قتلی واقع نمی‌شد.

وی تأکید کرد: با توجه به این استنتاج تأخیر 38 ساعته در خارج کردن متوفیان از کهریزک از موجبات قتل است و این نظر وکالتی من در مورد معاونت در قتل است.

وکیل خانواده جوادی‌فر با اشاره به ماده 612 قانون مجازات اسلامی گفت: بر اساس قانون ارتکاب قتل عمد و مشارکت و معاونت آن مشمول این ماده است و با رضایت شاکی خصوصی جنبه عمومی جرم از بین نمی‌رود.

صالح نیکبخت در پایان خاطر نشان کرد: دادگاه ختم جلسه را اعلام کرده اما ختم دادرسی هنوز اعلام نشده و معمولا یک هفته پس از پایان وقت دادرسی رأی نهایی صادر می‌شود.

حق دفاع از من سلب شد/اگر شاهدانم احضار نشوند بسیاری از زوایای پرونده مبهم می‌ماند

علی‌اکبر حیدری‌فر پس از خروج از دادگاه با حضور در جمع خبرنگاران اظهارداشت: متاسفانه در این جلسه فرصت آخرین دفاع را به ما ندادند و در جلسه قبل هم روح‌الامینی یک تا یک و نیم ساعت فرصت داشت و هر موضوع مربوط و نامربوطی را به ما نسبت داد و در پرونده مطرح کرد.

وی افزود: ما در مقابل روح‌الامینی به محض اینکه می‌خواستیم در چهارچوب قانون از خود دفاع کنیم اجازه نمی‌دادند و در طول دادرسی فرصت حق دفاع از ما سلب شد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما 21 شاهد از وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات ناجا به دادگاه معرفی کردیم که لزوماً باید از آنها شهادت گرفته می‌شد تا معلوم شود و بسیاری از جزئیات ناگفته معلوم شود.

حیدری‌فر با اشاره به شهودی که در جلسات قبل در دادگاه حاضر شده ‌بودند گفت: همه 5 شاهدی که علیه ما شهادت دادند جزء متهمین کهریزک بودند چراکه من خودم آنها را به زندان فرستادم، آنها بعد از آزادی از من شکایت کردند و من تبرئه شدم.

متهم ردیف دوم پرونده با اشاره به آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده کهریزک گفت: در این دادگاه بخاطر اتفاقی که برای مرحوم محمد کامرانی افتاد(چون سن وی کم بود اما طفل محسوب نمی‌شد) اظهار پشیمانی و تاسف کردم، البته من از روز اول با خانواده کامرانی در تماس بودم و بحث عذرخواهی هم مطرح نبود.

وی افزود: مرتضوی از همان وقتی که محمد کامرانی فوت کرد ناراحت شد و مرا مورد اتهام قرار داد که چرا وی را به کهریزک فرستادم.

حیدری فر در ادامه تصریح کرد: امروز مجدداً با ذکر این موضوع از خانواده کامرانی عذرخواهی کردم.

وی در خصوص ادامه روند دادگاه گفت: قاعدتاً باید دادگاه برگزار شود زیرا اگر 21 شاهدی که من معرفی کردم به دادگاه احضار نشوند بسیاری از زوایای پرونده مبهم باقی می‌ماند اما معتقدیم در نظامی که ولی فقیه دارد به کسی ظلم نمی‌شود.

اظهار پشیمانی و ندامت متهمان پس از 11 جلسه/اعلام رای دادگاه تا 10 روز دیگر

کامرانی پدر یکی از قربانیان کهریزک پس از خروج از دادگاه اظهار داشت: در آخرین جلسه رسیدگی به پرونده قضات تعلیقی کهریزک اتفاق جدیدی افتاد؛ مرتضوی و حیدری‌فر پس از گذشت 11 جلسه اظهار پشیمانی و ندامت کردند بخصوص که این اظهار ندامت نسبت به محمد من پررنگ‌تر بود.

وی افزود: کاش این روند را در جلسات قبل انجام می‌دادند و امیدواریم باز هم نسبت به تصمیمات خود اظهار ندامت و پشیمانی بیشتری داشته باشند چراکه ما جز این چیزی نمی‌خواهیم.

کامرانی با اشاره به ختم جلسه دادگاه گفت: براساس قانون 7 تا 10 روز دیگر رأی نهایی صادر می‌شود.

شاکی پرونده کهریزک در ادامه با اشاره به عدم حضور روح‌الامینی گفت: وی در این جلسه همچون جلسه قبل حضور پیدا نکرد و موکل وی به نیابت از او در دادگاه حاضر شد.

کامرانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه شما قبلاً گفته بودید که اگر پشیمانی را در چهره متهمان پرونده مشاهده کنید، از شکایت خود صرف‌نظر خواهید کرد، گفت: این موضوع مستلزم روند بعدی است که باید ببینیم چه خواهد شد و در حال حاضر نمی‌توانم در مورد آن اظهارنظر کنم.

هیأت قضایی ختم دادرسی را اعلام می‌کند

طاهری وکیل خانواده روح‌الامینی در پایان یازدهمین جلسه رسیدگی به پرونده قضات تعلیقی کهریزک با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرار بر این شده برخی از متهمان لوایح خود را به دادگاه ارائه دهد.

وی افزود: امروز آخرین دفاعیات گرفته شد و بعید است جلسه دیگری برگزار شود. البته بعد از اینکه لوایح از سوی متهمان و شکات و وکلایشان به دادگاه ارائه شد دادگاه تصمیم می‌گیرد ختم دادرسی را اعلام کند که در این مورد هیئت قضات نظر می‌دهد.

طاهری خاطر نشان کرد: آخرین دفاع متعلق به شاکی نیست و او چیزی به عنوان آخرین دفاع ندارد و فقط متهم دفاع آخر را انجام می‌دهد.

وکیل خانواده روح‌الامینی تصریح کرد: اگر لوایح افراد آماده شود ما نیز احتمالا لایحه‌ای را در پاسخ به آنها مجددا به دادگاه ارائه خواهیم کرد هر چند که دفاعیات ما کامل و جامع بود و ما تمام مطالب را در طول دفاعیات خود بیان کرده‌ایم.

در ادامه کمالی وکیل خانواده کامرانی در خصوص نارضایتی متهم ردیف دوم از روند رسیدگی گفت: نه چنین چیزی نبوده و به اندازه کافی به حیدری‌فر فرصت برای دفاع داده شد.

وی افزود: فرصتی که متهمان پرونده کهریزک برای دفاع داده شد در مقایسه با هر محاکمه‌ کیفری دیگری کم‌نظیر بود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9430&tab=rooz