نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
بارش تگرگ ‌تخم‌ مرغی در اردبیل‌


تاریخ: ۹ خرداد ۱۳۹۲

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در تغییر ناگهانی هوا که عصر امروز به عینه مشاهده شد به یکباره تگرگ آن هم با وزن سنگین در کمتر از سه چهار دقیقه ساکنان اردبیل را متعجب کرد به طوریکه فرو ریختن این تگرگ روی خانه‌های شیروانی و خودروهای گذری و پارک شده صدای عجیبی را تولید کرد که برخی از هموطنان را آشفته و سراسیمه کرده بود.

با حال به حال شدن هوا در اردبیل و شهرهای مختلف بارش باران سیل‌آسا در شمال استان اردبیل خساراتی را به مزارع و کشتزارها وارد کرد.

بارش باران که همراه با جاری شدن سیل بود در لاهرود به 500 هکتار مزارع گندم‌خیز خسارت وارد کرده و در معابر عمومی مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورد.

جاری شدن سیل در لاهرود که به اراضی خسارت زده سبب نگرانی برخی از باغداران نیز شده است چرا که با شروع بارش‌های تگرگ پیش‌بینی می‌شود به باغات این شهر خسارت وارد شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، اما وقوع سیلاب سبب طغیان رودخانه‌های قره‌سو و دره‌رود مشگین‌شهر شد.

سیلاب سبب وارد آمدن خسارات قابل توجهی به تأسیسات زیربنایی، مزارع و باغات واقع شده در حریم این رودخانه‌ها شده است.

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر گفت: بارش شدید تگرگ نیز در برخی از مناطق علاوه بر وارد کردن خسارت به مزارع و محصولات سردرختی، سبب اختلال در تردد خودروها در جاده‌های مواصلاتی شده است.

سید حمید عباداللهی افزود: هنوز میزان دقیق خسارت وارد شده اعلام نشده و کارشناسان ستاد مدیریت بحران در حال برآورد میزان خسارت وارده هستند.

اما در منطقه اصلاندوز نیز جاری شدن سیل و بالا آمدن رود ارس مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

کارشناس هواشناسی استان اردبیل در مورد تغییرات جوی تصریح کرد: بارش باران در مناطق مختلف استان از امشب قطع شده و از فردا شاهد ورود یک سامانه با ثبات در منطقه می‌باشیم.

علی کوثری‌مهر خاطر نشان کرد: هم اکنون در برخی از مناطق بارش باران، رعد و برق و تگرگ ادامه دارد و در شمال استان ناپایداری‌ها بیشتر از سایر مناطق است.

وی اضافه کرد:‌ در این مدت اردبیل با 17 میلی‌متر و نمین با 10 میلی‌متر بیشترین بارندگی را داشتند و با ورود یک سامانه با ثبات از فردا شاهد گرم شدن دمای هوا در استان اردبیل و کاهش ناپایداری‌ها می‌باشیم که این سامانه تا اواسط هفته ادامه می‌یابد.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9450&tab=rooz