نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
نخستين واکنش اوباما به پيروزي حسن روحاني در انتخابات ايران


تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۲
به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري رويترز، باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا و ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه درباره پيروزي "حسن روحاني" خوش بيني از خود نشان دادند. 
 
اوباما پس از ديدار با پوتين که در حاشيه نشست گروه هشت در ايرلند شمالي برگزار شد به خبرنگاران گفت: در مورد ايران ابراز خوش بيني کرديم که با اين انتخابات جديد که در آن برگزار شد بتوانيم پيشرفتي در گفتگوها داشته باشيم که اجازه دهد مشکلات مربوط به برنامه هسته اي ايران را حل کنيم.  
 
اين اولين بار است که اوباما به صورت علني درباره نتايج انتخابات ايران واکنش نشان مي دهد.  
 
پوتين نيز گفت: اميدوارم پس از اين انتخاباتي که در ايران برگزار شد فرصت جديدي براي حل موضوع هسته اي ايران وجود داشته باشد ، ما تلاش خواهيم کرد در چارچوب مذاکرات بين المللي و به صورت دوجانبه اين موضوع را حل کنيم.
  
درحالي اوباما و پوتين درباره ايران به توافق خود اشاره مي کنند كه دو طرف درباره بحران در سوريه اختلاف نظر دارند.  
 
طرفين پس از گفتگويي دو ساعته با شرکت در يک کنفرانس مطبوعاتي اذعان کردند که درباره مسائل سوريه داراي اختلاف نظرهاي شديدي هستند اما با تلاش براي برگزاري کنفرانس صلح ژنو در سوئيس، موافقند.
 
پوتين گفت: مواضع ما کاملا با هم منطبق نيست اما در زمينه پايان دادن به خشونت ها در سوريه، جلوگيري از کشتار و حل و فصل مشکلات در گفتگوهاي ژنو  اتفاق نظر داريم.
 
وي در ادامه خاطرنشان کرد: ما توافق کرديم که براي برگزاري روند مذاکرات صلح تلاش کنيم و طرف هاي درگير را ترغيب کنيم پشت ميز مذاکره بنشينند و در نهايت راه را براي گفتگوهاي ژنو هموار کنيم.
 
باراک اوباما نيز گفت: ما درخصوص مسئله سوريه داراي ديدگاههاي متفاوتي هستيم  اما در زمينه کاهش خشونت ها و اطمينان خاطر از بکار نبردن سلاح هاي شيميايي هم عقيده هستيم.
 
اوباما گفت: سران دو کشور به هيئت هاي خود دستور داده اند درباره کنفرانس صلح سوريه در ژنو کار کنند.
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9575&tab=rooz