نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آيا VPN همان فيلتر شكن است ؟


تاریخ: ۲۰ تير ۱۳۹۲

شبکه خصوصی مجازی یا  Virtual Private Network که به اختصار VPN نامیده می شود، امکانی است برای انتقال ترافیک خصوصی بر روی شبکه عمومی.معمولا  از VPN برای اتصال دو شبکه خصوصی، از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت استفاده می شود. پیاده سازی VPN معمولا اتصال دو یا چند شبکه خصوصی از طریق یک تونل رمزشده انجام می شود. در واقع به این وسیله اطلاعات در حال تبادل بر روی شبکه عمومی از دید سایر کاربران محفوظ می ماند.

به گزارش رجانیوز، VPN برای كاربران تجاری یك ضرورتی است كه راهی مطمئن، امن و در عین حال ارزان برای دسترسی به فایل‌هایشان در شبكه محل كار خود (وقتی كه آن‌ها در مسافرت، خانه و یا در راه هستند) در اختیار می‌گذارد.

اگر یک شرکت از نظر جغرافیایی و در فضای کوچک متمرکز باشد، ارتباطات بین بخش‌های مختلف آن‌را می‌توان با یک شبکه‏‏ی محلی برقرار کرد. اما برای یک شرکت بزرگ که دارای فضای گسترده جغرافیایی وشعب مختلف در نقاط مختلف یک کشور و یا در نقاط مختلف دنیا است واین بخشها یا شعب نیاز دارند که با هم ارتباطاتِ اطلاعاتیِ امن داشته‏ باشند، بایستی یک شبکه‏‏ی گسترده خصوصی بین نقاط آن ایجاد گردد كه فقط خود شعب با هم در ارتباط باشند و ديگران به اطلاعات رد و بدل شده دسترسي نداشته باشند.

شبکه‌های شخصی مجازی یا وی‌پی‌ان‌ها برای حل اینگونه مشکلات مناسب هستند. وی‌پی‌ان يك شبكه خصوصي است كه  به کمک رمزگذاری روی داده‌ها، درون اینترنت یک شبکه کوچک می‌سازد و تنها کسانی که آدرس‌های لازم و رمز عبور را در اختیار داشته باشد می‌توانند به این شبکه وارد شوند.

شركت هاي تجاري و بانك ها براي انتقال اطلاعات خود و براي انكه از ديد ديگران مخفي باشند و در بستري امن به تبادل اطلاعات بپردازند وارد اين شبكه هاي خصوصي شده و به انجام كارهاي خود مشغول مي شوند. به عنوان مثال سفارتخانه هاي داخل ايران، شركت هاي تجارت بين الملل ، سازمان هاي بين المللي و بانك هايي كه شعبه هاي بين المللي دارند معمولا از VPNبراي تبادل اطلاعات داخل و خارج استفاده مي كنند.

 همانطور كه اشاره شد Vpn  يك شبكه مجازي خصوصي (مثلا يك سرور) با يك IPمشخص است. دو كاربر در دوجاي مختلف جهان به جاي اينكه با يكديگر ارتباط مستقيم برقرار كنند براي بالا رفتن امنيت ، از طريق سرور مذكور درخواست هاي خود را ارسال مي كنند . Vpn در اين تعريف يك بستر امن تبادل اطلاعات است . اما برخي كاربران كه از vpnبه عنوان فيلتر شكن استفاده مي كنند به جاي اينكه پس از ورود به اين شبكه مجازي به انجام كارهاي تجاري بپردازند به ديدن سايت مشغول مي شوند . يعني به جاي اينكه به سرور VPNدرخواست تبادل اطلاعات با كاربر ديگري بدهند درخواست مي كنند كه فلان IPو فلان سايت را به او نشان دهد .

در حقيقت به دليل اينكه يك سايت در ايران فيلتر است ، وقتي يك كاربر در ايران از طريق سرويس دهنده خود درخواست بازديد از يك سايت خارجي فيلتر شده را مي دهد ، IPسايت خارجي به شركت زير ساخت كه GateWay  را در اختيار دارد ارسال ميشود . به دليل فيلتر بودن، درخواست از گيت وي رد نمي شود . براي همين به جاي درخواست IPسايت فيلتر شده ، IP  شبكه مجازي خصوصي داده مي شود و به همين دليل فيلترينگ به اصطلاح دور زده مي شود .

اخيرا با دستور شورايعالي فضاي مجازي، شركت ارتباطات زيرساخت مسئول ارائه VPNقانوني به افراد حقيقي وحقوقي شده است . در واقع  افرادي كه از VPNاستفاده مي كنند به شركت زير ساخت اعلام مي كنند از چه وي پي اني با چه IPاستفاده مي كنند. (همان آي پي كه در خارج از كشور وجود دارد و سايتها را بدون فيلتر مي بيند) تا استفاده از VPNبه طور قانوني انجام پذيرد .

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9674&tab=rooz