نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
المنار: آيا احمدي‌نژاد براي سفر به لبنان بايد ويزاي آمريكا بگيرد؟


تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۸۹

به گزارش فارس، پايگاه خبري شبكه تلويزيوني المنار لبنان در گزارشي به ابراز نگراني وزارت امور خارجه آمريكا و رژيم صهيونيستي درباره سفر قريب‌الوقوع محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهوري ايران پرداخت و اين ابراز نگراني را دخالت در امور داخلي لبنان اعلام كرد.
المنار با بيان اينكه "نمي‌دانستيم كه سفر به لبنان و بازديد از جنوب آن به اجازه و موافقت آمريكا، اسرائيل و بقاياي جريان 14مارس لبنان [جريان حامي غرب] نياز دارد " نوشت، شايد اين سه به مثابه وزارت امور خارجه لبنان باشند.
المنار با انتقاد شديد از اين دخالت تصريح كرد: نمي‌دانستيم كه اگر كسي بخواهد به لبنان سفر كند بايد ويزاي آمريكا يا اسرائيل يا ويزايي "فارس سعيد " [از نيروهاي 14 مارس و حامي غرب] و دوستان او را بگيرد.
اين پايگاه خبري افزود: ما خوب مي‌فهميم كه سفر احمدي‌نژاد براي آمريكا تحريك‌آميز است ولي اين امر از اين حيث است كه آمريكا از ديد متكبرانه خود مي‌نگرد و از آنجا كه خود را وصي‌ و قيم همه دنيا مي‌داند، بنابراين بديهي است كه در امور همه كشورهاي دنيا بويژه همسايه نا‌زپروده لبنان، يعني اسرائيل دخالت كند و ابراز نگراني نمايد.
بنا بر اين گزارش، دشمني ميان آمريكا و جمهوري اسلامي ديگر علتي است كه سبب مي‌شود آمريكا به سفر احمدي‌نژاد به لبنان معترض باشد. اصلا مگر آمريكا از ياد برده است كه در همين روزهاي اخير در نيويورك ميزبان احمدي‌نژاد بود؛ كسي كه در خاك آمريكا به واشنگتن حمله كرد ولي كسي از آمريكايي‌ها به سفر او اعتراض نكرد بلكه به سخنان وي اعتراض داشتند ولي حال چه شده است كه به سفر وي به لبنان اعتراض مي‌كنند.
در همين ارتباط، آمريكا روز سه‌شنبه نگراني خود از سفر برنامه‌ريزي شده "محمود احمدي‌نژاد " به لبنان را ابراز كرد.
"فيليپ كرولي " سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا گفت كه برنامه‌ سفر احمدي‌نژاد به لبنان در حالي است كه "هيلاري كلينتون " وزير امور خارجه آمريكا در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل با "ميشل سليمان " رئيس جمهور لبنان ديدار كرد.
وي افزود: ما نگراني خود را درباره اين (سفر احمدي‌نژاد به لبنان) ابراز داشتيم و اعلام كرديم كه ايران با اتحاد خود با گروه‌هايي نظير حزب‌الله حق حاكميت لبنان را تضعيف مي‌كند.
المنار در ادامه تاكيد كرد: اين سفر، پيام بسيار محكم و قدرتمندي براي رژيم صهيونيستي خواهد داشت و اين سفر بسيار تاريخي و بي‌سابقه خواهد بود.
اين پايگاه خبري با بيان اينكه سفر محمود احمدي نژاد بر خلاف سفر ديگر سران كشورهاي مختلف به اين كشور است، نوشت كه اين سفر به يك امر دلالت مي‌كند و آن اين است كه اين سفر تاريخي و بي‌نظير است.
قرار است احمدي‌نژاد در سفري رسمي در تاريخ 13 و 14 اكتبر به لبنان برود و با سران اين كشور ديدار و علاوه بر اين از مناطق جنگ زده جنوب نيز بازديد كند.
المنار با كنايه به برخي كشورهاي عرب تصريح كرد كه پيام سفر رئيس جمهوري ايران همچنين براي برخي سران عرب نيز خواهد بود و اين پيام "مرادنگي " اعراب ميانه‌رو و گروه‌هاي "ميانه‌رو " داخلي عرب را خدشه‌دار مي‌كند.
گفته مي‌شود احمدي‌نژاد در سفر به لبنان قصد دارد به مناطق مرزي جنوبي بنت‌جبيل و مارون‌الرأس نيز سفر كند.
المنار افزود: سفر احمدي‌نژاد به لبنان به مثابه يك بمب غيرمتعارف در مقابل دشمنان خواهد بود حال اين دشمنان هر كجا كه مي‌خواهند باشند.
المنار با اشاره به تهديدهاي رژيم صهيونيستي درباره ترور احمدي‌نژاد افزود: يك امر ديگر مهم است و آن، اين است كه احمدي‌نژاد به حرف اين سياستمدار و آن سياستمدار گوش نمي‌كند زيرا وي پيش از آنكه رئيس جمهوري باشد فردي است كه براي اين حرف اعتبار قائل است كه مي‌گويد "هر سگي كه بيشتر پارس كرد، حمله نمي‌كند ".
در روزهاي اخير محافل صهيونيستي جنجال بسياري درباره سفر احمدي‌نژاد به لبنان به راه انداختند كه بسياري از كارشناسان آن را با هدف ممانعت از سفر وي به اين كشور ارزيابي كردند.
المنار در اين گزارش، به هراس رژيم صهيونيستي از پيامدهاي اين سفر اشاره كرد و نوشت "ما هراس اسرائيلي‌ها را درك مي‌كنيم. ما درك مي‌كنيم اين سفر احمدي‌نژاد براي اسرائيلي كه در هراس خود دست و پا مي‌زند و دائما همه را تهديد مي‌كند، چقدر تحريك‌آميز است ".
المنار افزود: هر گاه يك نوزاد عربي به دنيا مي‌آيد اسرائيل اعتراض مي‌كند... اگر سوريه سلاح بخرد اعتراض مي‌كند... اگر كسي به لبنان بيايد اعتراض مي‌كند... اين امر نشان از ترس و هراس شديد رژيم صهيونيستي پس از شكست‌هايي دارد كه رزمندگان مقاومت با حمايت جمهوري اسلامي در دوره اخير به اسرائيل تحميل كردند.
به نوشته المنار، احمدي‌نژاد رئيس جمهوري كشوري است كه با حمايت از مقاومت اسرائيل را شكست داده است و منطقي و طبيعي است كه به سفر احمدي‌نژاد به مكاني كه در آن شكست خورده است، اعتراض كند. اين از يك جهت است و از جهت ديگر اينكه رژيم صهيونيستي از زمان شكل‌گيري انقلاب اسلامي ايران دشمن ايران است.
المنار افزود: رژيم صهيونيستي پيامي به لبنان فرستاد كه محتواي آن اين بود كه سفر احمدي‌نژاد به لبنان ممكن است به تشديد وضعيت در منطقه منجر شود. اين پيام به لبنان منتقل شد و از طريق آمريكا، فرانسه، بان كي مون دبيركل سازمان ملل به سعد الحريري نخست وزير و ميشل سليمان رئيس جمهوري لبنان رسيد و اسرائيل در اين پيام از دولت لبنان خواست تا اجازه سفر به احمدي‌نژاد داده نشود.
بنا بر اين گزارش، در خبرها اعلام شد كه "آويگدور ليبرمن " وزير خارجه اسرائيل هفته گذشته سفر احمدي‌نژاد به لبنان را با بان‌كي‌مون بررسي كرده است و در خبرها همچنين اعلام شد كه وي در اين ديدار اعلام كرده است كه اسرائيل بشدت از اين سفر نگران است.
ليبرمن در ديدار خود با بان‌كي مون تصريح كرده است كه "سفر احمدي‌نژاد اقدامي كاملا تحريك‌آميز است. "
المنار تصريح كرد كه دستگاه‌هاي امنيتي اسرائيل بشدت آماده شدن لبنان براي سفر احمدي‌نژاد به لبنان بويژه سفر به روستاهاي مرزي در جنوب اين كشور را دنبال مي‌كنند.
به گزارش المنار، رژيم صهيونيستي معتقد است كه اگر پاي احمدي‌نژاد به روستاي مرزي "بنت جبيل "، جايي كه حزب‌الله آنجا را نماد مقاومت رزمندگان لبناني مي‌داند، برسد، اين امر فضا را براي بهره‌برداري شديد رسانه‌اي و سياسي فراهم مي‌كند.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=972&tab=rooz