نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
آیت الله جاودان: امر به معروف و نهی از منکر؛ ریاضت شرعی برای رفع عیوب آمر


تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، ششمین نشست از سلسله نشست های «امربه معروف و نهی ازمنکر؛ بزرگ ترین و مظلوم ترین واجب فراموش شده» عصر یک شنبه به همت مؤسسه رهپویان معروف در محل قرارگاه فرهنگی ولی امر برگزار شد.


آیت الله جاودان، استاد اخلاق حوزه علمیه تهران در این نشست به تبیین اهمیت و ضرورت امر به معروف و نهی از منکر و تأثیرات فردی و اجتماعی این واجب فراموش شده پرداخت.

 

وی با اشاره به جایگاه امربه معروف ونهی از منکر در آیات و روایات، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر برای خود فرد بسیار مفید و خوب است؛ آنقدر برای خود آمر به معروف اثر دارد که حتی می شود از اثرات اجتماعی آن چشم پوشی کرد.

 

این استاد اخلاق با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر یک ریاضت شرعی برای برطرف کردن عیوب خود است، افزود: هرقدمی که برای امر به معروف و نهی از منکر برداریم یک قدم برای اصلاح نفس خود برداشته ایم و می توانیم عیوب اساسی وجود خودمان را درمان کنیم.

 

آیت الله جاودان با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر صفات و خصلت‌های نیکویی در انسان پدید می آورد، تصریح کرد: هرچه انسان زمان بیشتری برای امر به معروف و نهی از منکر بگذارد و دفعات بیشتری این کار را انجام دهد، با توجه به این که هر مورد سختی‌های جدیدی برای انسان دارد، سبب ریاضت نفس و خودسازی فرد می شود.

 

وی با بیان این که به جز اهل اعراف، همه ما درگیر احوال عظیم قیامت خواهیم بود، گفت: در آنجا شخصیت حقیقی ما نمایان می شود، امر به معروف و نهی از منکر ثمره بسیار زیادی برای ساختن شخصیت ما دارد. در امت های گذشته هم گاهی یک نفر فریاد می زده و بلا از شهر دور می شده است، اگر صد نفر فریاد بزنند صدبرابر بلا از کل شهر دور می شود.

 

این استاد حوزه علمیه تهران در ادامه ضمن پاسخ به پرسش های حاضران تأکید کرد:  امر به معروف و نهی از منکر، مانند نماز جزو وظایف مسلمانی هر فرد است و به هیچ وجه اختصاص به گروه خاصی ندارد. استادان ما می فرمودند همه امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهند تا شرایط آن هرچه بیشتر فراهم شود.

 

آیت الله جاودان خاطرنشان کرد: دشمن ما از همه راه های ممکن برای ضربه زدن استفاده کرده است ما هم برای مقابله باید از همه راه ها استفاده کنیم. این که زودرنج باشیم و تحمل سخن و رفتار ناپسند دیگران را نداشته باشیم خیلی بد است و صفتی جهنمی است.

 

 گفتنی است، این سلسله نشست ها که از فروردین ماه امسال به همت مؤسسه فرهنگی رهپویان معروف آغاز شده است، به صورت ماهانه با حضور فعالان و نخبگان فرهنگی اجتماعی مشهد برگزار می‌شود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9765&tab=rooz