نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
گزارشی کامل از آنچه روی جلد دفتر مشق بچه‎های ما می‏گذرد + تصاویر


تاریخ: ۱۷ شهريور ۱۳۹۲

سال گذشته هنگامی که «دفتر مطالعات جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی» همراه با چند موسسه‌ی خصوصی دیگر مثل موسسه‌ی «خیبر» طی یک اقدام خودجوش اقدام به عرضه‌ی دفاتر با طرح‌های ایرانی اسلامی نمود و استقبال شدیدی از این دفاتر صورت گرفت، می‌شد حدس زد که مطابق معمول به مدد اقدامات عده‌ای از نیروهای غیردولتی علاقه‌مند به انقلاب اسلامی، موج جدیدی در این حوزه صورت گیرد و آنچه را که می‌توان نامش را «اتفاق» گذاشت، رخ دهد. جالب آنکه سهم دستگاه‌های متعدد مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی در این اقدام انقلابی مثل همیشه بسیار اندک بود.

به گزارش رجانیوز، اما امسال بالاخره برخی از دستگاه‌های فرهنگی جمهوری اسلامی از خواب زمستانی خود بیدار شدند و با ورود برندهای دولتی همچون «شکرستان» (حوزه‌ی هنری) و «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» به بازار لوازم‌التحریر، در کنار موسسات غیردولتی همچون «ایام»، «روشنا»، «قاصدک» و «پویا»، اندکی از بازار عظیم حدود 150 میلیون نسخه‌ای دفتر مشق به دفاتر با طرح‌های ایرانی اسلامی اختصاص یافت. سهمی که در بهترین حالت به چیزی حدود 4 یا 5 میلیون نسخه از این 150 میلیون نسخه خواهد رسید.

این در حالی است که در کنار این دفاتر که هنوز در توزیع مشکل دارند، توزیع‌کنندگان دفاتر با طرح‌های شدیداً غیراخلاقی و برگرفته از فرهنگ غربی، تجارت خود را در میان غفلت نهادهای دولتی مسئول همچون وزارت بازرگانی، تا دولتی‌ترین مراکز و فروشگاه‌های لوازم‌التحریر هم گسترش داده‌اند تا تحریک‌کننده‌ترین و شرم‌آورترین طرح‌ها روی دفاتر مشق فرزندان این آب و خاک نقش ببندد.

جالب آن است که در میانه بی‏تفاوتی مسئولان به طرح‏های غیراخلاقی داخل بازار، رسانه‏های غربی با هوشیاری مثال زدنی نسبت به حضور به قول خودشان حزب اللهی‏ها در حوزه‏ی تولید لوازم التحریر فوراً واکنش نشان داده و سعی در تخریب این اقدام کرده‏اند. چنانچه دویچه‏.له فارسی در گزارشی با رویکردی تخریبی به این موضوع پرداخته است.

از همین رو، در میانه‌ی این رقابت نابرابر، بر آن شدیم تا با انتشار چند نمونه ااز طرح‌ جلد‌های ایرانی اسلامی برندهای مذکور در کنار تصاویر غیراخلاقی اسکن‌شده‌ی نقش بسته بر روی برخی دفاتر موجود در بازار، مقایسه را به شما مخاطبان گرامی واگذار کنیم تا خود انتخاب کنید که کدام یک از این طرح‌ها و دفترها شایسته‌ی کودکان ایرانی است. پیشاپیش به دلیل غیراخلاقی بودن برخی از این تصاویر موجود در خبر، از مخاطبان خود عذرخواهی می‌کنیم؛ باشد که برخی نهادهای نظارتی از خواب غفلت بیدار شوند. ضمناً برای مشاهده تمام طرح‏های ایرانی اسلامی موجود در بازار و مراکز توزیع آنها، می‏توانید به سایت ایران‏نوشت به آدرس www.irannevesht.ir مراجعه کنید.

 

تصاویر برخی از طرح‏های روی جلد دفاتر خارجی موجود در بازار

 

 

 

 

طرح جلد دفاتر ایام (دفتر مطالعات جبهه‏ی فرهنگی انقلاب اسلامی)

 


 

طرح جلد دفاتر روشنا

 

 

 

طرح جلد دفاتر شکرستان (حوزه هنری)

 


 

طرح جلد دفاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 

 

طرج جلد دفاتر قاصدک

 

 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9822&tab=rooz