نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
رضا برجی با انتقاد از سیاسی کاری های مدیران خانه سینما: اکنون انتخابات تمام شده و دولت قانونی مستقر شده


تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۸۹

رضا برجی؛ فیلم ساز در گفتگو با خبرنگار جهان درباره اختلافات میان خانه سینما و معاونت سینمای وزارت ارشاد گفت: معتقدم این اختلافات ریشه سیاسی دارد، زیرا برخی از دوستان و مدیران خانه سینما اختلاف سیاسی با دولت و یا بهتر بگویم مدیران فعلی سینما در معاونت سینمایی دارند. 

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر جهان، وی با بیان اینکه این اختلاف ها طبیعی است، افزود: در دوره های قبل نیز اختلاف هایی وجود داشت و مدیران کنونی خانه سینما در هیئت دولت مسؤولیت هایی را داشتند و گروهی که امروز در رأس معاونت سینمایی هستند با عملکرد آنها مخالف بودند، اما هیچ گاه کارشان به چوب لای چرخ گذاشتن نکشید و نیامدند 8 سالی را که به دوره اصلاحات معروف است با یک سال گذشته مقایسه کنند.

این مستندساز با تاکید بر اینکه اختلاف سیاسی همیشه وجود داشته است، ادامه داد: آیا منتقدان سیاست های سینما در دوره اصلاحات، دست به غبار آلود کردن فضا و ایجاد تشنج زدند و یا مانند دوستان خانه سینمای ما طرف مقابلشان را مورد هجمه قرار دادند؟ 

مدیران خانه سینما وجدان خود را قاضی کنند
به گفته برجی مدیران خانه سینما رسانه ها را عرصه یکه تازی خود قرار دادند تا مثلاً رقیب را تخریب کنند، اما بنده از این دوستان می خواهم در خلوت خود وجدانشان را قاضی کنند. درست است که به فرد دیگری رأی داده اند و این حق شان بوده، اما اکنون دیگر انتخابات تمام شده و دولت قانونی مستقر شده است. 

وی خطاب به مدیران خانه سینما ادامه داد: چرا اجازه ندادید نتیجه سیاست های معاونت سینمای فعلی مشخص شود آنگاه برای تخریب آنها آستین های خود را بالا بزنید؟ آیا این کار جوانمردانه است که هنوز حاصل تلاش های مدیران فعلی به ثمر ننشسته، توپخانه خود را راه انداخته اید؟ آن هم تنها به دلیل این که اعتقادات سیاسی شما با مدیران فعلی معاونت سینمایی مغایرت دارد؟ 

این فیلم ساز با تأکید بر اینکه چرخه سینما باید در هر شرایطی بچرخد اظهارکرد: در یک سال گذشته معاونت سینمایی تلاش بسیاری برای از کار نیفتادن و یا روان تر شدن سینما کردند.

برجی با بیان اینکه اوضاع سینما خوب نیست، تصریح کرد: همه می دانند که اوضاع سینما مناسب نیست، به همین دلیل باید با همکاری یکدیگر برای بهتر شدن شرایط تلاش کنیم. هر چند قصد ندارم وارد بحث هایی مانند اینکه نتایج کدام سیاست ها و در چه دوره هایی این بلاها را بر سر سینما آورد و یا رویکرد های کدام مدیران، فیلم های موسوم به دختر و پسری یا کمدی های مبتذل را رواج داد. 

کارگردان "سواحل اشک و زیتون" در این باره ادامه داد: مطرح کردن این بحث ها نیاز به زمان بیشتری دارد و با آمار و ارقام می توان ثابت کرد کدام سیاست ها بساط فیلم های فرهنگی و ارزشمند را به نام ایجاد فضای باز از سینمای ایران جمع کرد. 

این مستند ساز با بیان اینکه اینکه معاونت سینمایی در ابتدای کارش حسن نیت خود را ثابت کرد، گفت: معاونت سینمایی با حسن نیت فیلم های توقیف شده را آزاد کرد و اعلام کرد به امنیت سینماگران اهمیت می دهد و شرایطی را ایجاد خواهد کرد تا اهالی سینما بی دغدغه در فضای امن به فعالیت خود ادامه دهند. 

وی ادامه داد: بهتر است به معاونت سینمایی فرصت دهیم تا شرایط را متعالی کرده و سینما به دوران طلایی خود بازگردد؛ دورانی که کارگردان هایی همچون "حاتمی کیا" سالی دو فیلم ماندگار می ساختند.
 
ریشه یابی علل تنش های ایجاد شده از سوی خانه سینما مشکلات را حل خواهد کرد 

برجی با درخواست از مدیران خانه سینما برای ریشه یابی علل تنش های به وجود آمده گفت: ریشه یابی علل تنش هایی که متولیان خانه سینما در یک سال گذشته به وجود آورده اند، مشکلات را حل خواهد کرد زیرا بی شک تخریب ها و کارشکنی ها راه به جایی نخواهد برد. 

وی بیان کرد: آیندگان قضاوت خواهند کرد که چه افرادی سیاسی کاری کردند و برای رسیدن به اغراض سیاسی شان منافع جمعی سینما را فدا کردند. 

کارگردان "مادران سربرنیتسا" با بیان اینکه نباید از سیاست دور شد افزود: معتقدم نباید از سیاست دور شد، اما سیاسی کاری آفت فعالیت های صنفی و کار جمعی است و از آنجا که ما همه با یکدیگر سوار بر کشتی سینمای ایران هستیم، اگر افراد به هر دلیلی مانند دعوای سیاسی و یا شخصی این کشتی را سوراخ کنند تنها خودشان نیستند که غرق می شوند ... 

بهتر است دست از عناد و لج بازی بردارید
وی در ادامه بیان کرد: بهتر است دست از عناد و لج بازی برداریم و به کمک مسؤولان فعلی بشتابیم که دغدغه سینمای متعالی، ارزشی و متناسب با فرهنگ دینی و ملی ما را دارند. 

وی با تأکید بر اینکه تشنج آفرینی و جنجال رسانه ای کاری از پیش نخواهد برد، گفت: افراط و تندروی به نفع هیچ فردی نیست، بهتر است سرنوشت افراطی ها را برای خود عبرت کنیم، زیرا همان فردی که امروز دوستان آرزوی ساخت فیلم هایش را در مملکت ما دارند، مظهر و مصداق بارز افراط و تندروی است. 

سرنوشت افراطی ها را برای خود عبرت کنیم
وی با بیان اینکه احتمالاً دوستان خانه سینما افراط گری های مخملباف را یادشان است، ادامه داد: یادم هست در همان سال هایی که به تازگی از جبهه بازگشته بودم فیلمی از کارگردان فیلم های "گبه"، "نون و ریحون" در موضع یک حزب اللهی و طرفدار نظام به نمایش گذاشته شد که مخالفین خود را "....." می خواند یادتان هست؟ فیلم "عروسی خوبان" را می گویم.
 
                    

این فعال هنری دراین باره ادامه داد: یک نفر از زن بی حجاب فیلم مذکور عکس گرفت و نقش اول فیلم، رفیقش را "...." نامید. درست است که آن فرد فعل حرام انجام داده بود اما همان موقع نیز حرف ما این بود که چنین برخوردهای افراطی آن هم در عرصه فرهنگ و هنر اشتباه است، حال همان فیلمساز امروز بر علیه نظام و انقلاب دست به هر کاری می زند؛ پاپیون می بندد و دخترش را با سر و وضع آن چنانی در جشنواره ها می برد! 

برجی همچنین عنوان کرد: مخملباف همیشه افراط می کرد و امروز نیز کسوت لیبرالیسم به تن کرده و مدافع آزادی خواهی شده است و افرادی نیز اینجا سنگ او را به سینه می زنند و آرزوی بازگشت اش را دارند، البته بنده با بازگشت او مخالف نیستم بلکه با رواج مرام و مسلک افراطی هایی چون او مشکل دارم. 

وی با اشاره به اینکه خانواده سینمای ایران از تندروی و افراط بیزار است، بیان کرد: خانواده سینما می خواهند به دور از فضاها و هیاهوها فعالیت هنری خود را ادامه دهند، بنابراین امیدوارم رأس خانه سینما منافع جمعی را فدای اغراض خود نکند. 

این مستندساز با اشاره به نامه رئیس خانه سینما به وزیر ارشاد گفت: رئیس خانه سینما طوری وزیر ارشاد را خطاب قرار می دهد که گویی گود زورخانه است و حریف می طلبد! اینکه وی به وزیر گفتند «سوابقت را بیاور، من نیز می آورم» بسیار حرف نابجایی است، زیرا اگر با همین منطق جواب این آقا داده شود به طور حتم سنگ روی یخ خواهد شد. 

برجی در خاتمه این گفتگو تأکید کرد: دست بالای دست بسیار است و بنده توصیه می کنم دوستان سوابق مدیریتی شان را در آرام کردن فضا و خواباندن غبار کینه بکار برند و دست از لجبازی بردارند. 
 

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=983&tab=rooz