نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
مشروح نشست خبری رئیس جمهور در نیویورک


تاریخ: ۵ مهر ۱۳۹۲
رئیس‌جمهور گفت: لحن سخن سران اروپایی و اوباما را باید یک گام مثبت در جهت حل مسائل فی‌‌مابین بدانیم.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه‌های جمعی در پایان سفر به نیویورک، با اشاره به دیدارها و همچنین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: من ساعاتی قبل در افتتاحیه اجلاس وزرای عدم تعهد سخنرانی کردم و هر کدام از این سخنرانی‌ها تحت موضوعات مختلف، نشان‌دهنده شوق و اشتیاق این مقامات برای تعامل با ملت ایران است.
 
* دیدارهای هیئت ایرانی مثبت بود
 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مثبت بودن این دیدارها گفت: در این دیدارها در زمینه مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو داشتیم. از جمله ملاقات‌های من دیدار با رؤسای جمهور فرانسه، اتریش، نخست‌وزیر پاکستان، تونس، رئیس‌جمهور ترکیه، لبنان، سریلانکا، کفیل ریاست جمهوری عراق همچنین دبیر کل سازمان ملل و نخست‌وزیران ایتالیا و اسپانیا و وزیر امور خارجه آلمان، رئیس IMF دبیر کل OIC، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در سوریه و همچنین دیدار جمعی با اعضای هیئت‌های شرکت‌کننده در مجمع عمومی سازمان ملل بود.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به دیدار خود با ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: من شاهد یک دیدار بسیار صمیمی و پرشور با ایرانیان مقیم آمریکا بودم که امیدوارم همه آن‌ها سفیران کشور ایران در این سرزمین باشند و بتوانند نظرات مردم آمریکا را به مردم ایران منتقل کنند.
 
روحانی گفت: همچنین جلسات گفت‌و شنودی در این چند روز برگزار شد که شامل دیدار با رهبران جامعه اسلامی آمریکا و شخصیت‌های برجسته رسانه‌های آمریکا می‌شد. این فرصت نیز فراهم شد تا با شخصیت‌های معروف و فرهیخته از اندیشکده‌های آمریکا دیدار و گفت‌وگو داشته باشیم و امروز هم در اجتماع بسیار باشکوه که اعضای جامعه آسیایی و آمریکا بودند سخنرانی داشتم.
 
* درخواست‌های زیاد برای گفتگوی تلویزیونی با رییس جمهور ایران
 
رییس جمهور ادامه داد: علیرغم اینکه درخواست‌های بسیار مکرری برای مصاحبه‌های اختصاصی با شبکه‌های تلویزیونی به دست من رسید به دلیل ضیق وقت تنها توانستم با شبکه تلویزیونی CNN‌و PBS و روزنامه واشنگتن‌پست گفت‌وگو داشته باشم. البته در جریان این سفر آقای دکتر ظریف که مسئولیت مذاکره با 1+5 را دولت من به ایشان واگذار کرده است علاوه بر گفت‌وگو با همتایان خود در جلسه 1+5 حضور پیدا کرد که خودشان نتیجه جلسه را اعلام کردند.
 
رئیس‌جمهور اسلامی ایران ادامه داد: جلسات در فضای مثبت و امیدوارکننده برگزار شد و امیدواریم این جلسه در یک زمان کوتاه به نتیجه برسد.
 
روحانی گفت: همچنین یکی از همراهان من به عنوان رئیس بازرگانی ایران که ریاست دفتر رئیس‌جمهور را برعهده دارد و معاون رئیس‌جمهور در امور گردشگری و همچنین دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که همراه من بودند از جمله نماینده مردم شیراز و نماینده کلیمیان دیدارهایی داشتم که آن دیدارها نیز دیدارهای مفیدی بوده است.
 
* سخنرانی اوباما یک گام مثبت بود
 
وی از تمام اعضای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و همچنین سایر افرادی که در این سفر تلاش‌هایی داشتند تشکر کرد و افزود: باید بر این نکته تأکید کنم که لحن سخنرانی برخی از مقامات عالیرتبه اروپایی و همچنین سخنرانی آقای اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که لحنی متفاوت با گذشته داشت را باید به عنوان قدم مثبت برای حل و فصل مسائل فیمابین ایران و دنیای غرب ارزیابی کنیم.
 
رئیس‌جمهور اسلامی ایران ادامه داد: من از شما اصحاب رسانه که نقش بی‌بدیلی برای تنویر افکار عمومی دارید انتظار دارم به عنوان پیام‌رسانانی دقیق و صادق بتوانید حقایق را بی‌کم و کاست به مردم جهان منعکس کنید.
 
* مشکلی برای دیدار با رییس جمهور آمریکا نداشتیم اما فرصت نبود
 
رئیس‌جمهور در ادامه، خبرنگار آسوشیتدپرس از روحانی پرسید که «شما به لحن متفاوت اوباما اشاره کردید ولی از این موقعیت استفاده نکردید تا او را ببینید، شاید این موضوع یکسری از کارها را سریع‌تر پیش برد، به نظر شما چه گام‌هایی باید برداشته شود تا این نشست دوجانبه بین روسای جمهور ایران و آمریکا برگزار شود»
 
روحانی در پاسخ به این پرسش گفت: برنامه مقدماتی برای این کار فراهم شده بود که بین بنده و اوباما دیداری انجام شود و طرف آمریکایی هم برای این دیدار اظهار تمایل کرده بود و ما هم برای این دیدار مشکلی نداشتیم.
 
وی افزود: اما در برنامه‌ریزی برای نحوه این دیدار به خصوص نتایج دیدار اول، فرصت و زمان کافی نبود و دو طرف قانع بودند که این زمان برای برنامه‌ریزی دیدار دو رئیس‌جمهور شاید کافی نباشد، برای ما نتیجه این گونه دیدارها مهم است.
 
روحانی ادامه داد: پس از گذشت 35 سال تنش‌های فراوان بین ایران و آمریکا و مسائل بسیار زیادی که بین این دو کشور وجود دارد، ملاقات در سطح دو رئیس‌جمهور آن هم برای اولین بار خود به خود با پیچیدگی‌هایی همراه است.
 
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: دو طرف می‌خواستند دیدار کاملا موفق و موثری داشته باشند اما در عین حال به نظرم فضایی که امروز به وجود آمده کاملا با گذشته متفاوت است و البته کسانی که این فضا را به وجود آوردند، در واقع صدای رسای ملت ایران در انتخابات 24 خرداد بود.
 
روحانی تصریح کرد: این انتخابات بسیار شکوهمند، فضای نویی را در داخل ایران و در سطح جهان ایجاد کرده است، تقریبا همه مسئولان و مقامات عالیرتبه غربی که در این سفر حضور داشتند، بر این نکته تاکید داشتند که انتخابات 24 خرداد ایران، نقطه عطفی بود و فضای جدیدی را ایجاد کرد و زمینه را برای رابطه بهتر آماده کرده است.
 
* باید قدم‌ها را بسیار حساب‌شده و دقیق برداریم
 
وی تصریح کرد: به نظرم اولین قدم در این سفر برداشته شد و آن قدم اجلاس دیروز 1+5 بود که در سطح وزرای امور خارجه برگزار شد، بنابراین در حد فرصت این چند روزه و برنامه‌ای که در طول دو هفته قبل طراحی شده بود، بنده از نتیجه آن راضی هستم، ما قدم‌ها را باید بسیار حساب‌شده و دقیق برداریم.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: هدف ما منافع مشترک دو ملت است، هدف ما حل و فصل مشکلات است، هدف ما قدم به قدم ایجاد بنای اعتماد بین دو دولت و دو ملت خواهد بود.
 
روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یک روزنامه ایتالیایی درباره دیدار امروز وی با نخست‌وزیر ایتالیا و نقش احتمالی ایتالیا در حل و فصل مسئله هسته‌ای و گسترش روابط دوجانبه گفت: دیدار با نخست‌وزیر ایتالیا دیدار بسیار مفیدی بود و ما فرصت پیدا کردیم تا نسبت به مسائل مورد علاقه دو طرف گفت‌وگو کنیم. هر کشوری که کمک کند برای حل و فصل سریعتر مسائل هسته‌ای از تلاشش استقبال می‌کنیم.
 
 
 
وی افزود: موضوع این نبود که ایتالیا در 1+5 شرکت بکند و چنین پیشنهادی مطرح نشد. بحث این بود که ایتالیا به عنوان یک کشور مهم در اتحادیه اروپا در این اتحادیه تلاش کند تا مسئله هسته‌ای ایران با سرعت بیشتری حل شود.
 
 
 
رئیس‌جمهور ادامه داد: به هر حال خود کشورهای حاضر در این اجلاس می‌‌گویند که جمع 3 + 3 است و ما نمی خوا‌هیم این جمع تبدیل به 3+4 شود.
 
* رقابت تسلیحات کشتار جمعی در منطقه ما بسیار خطرناک است
 
رئیس‌جمهور اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر درباره نقش جنبش عدم تعهد و تلاش در راستای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌ هسته‌ای که از سوی وی در سازمان ملل مطرح شد، گفت: خاورمیانه منطقه بسیار حساسی است و وجود سلاح کشتار جمعی بسیار خطرناک است. حداقل در دو نوبت تاکنون و طبق برخی از اخبار در سه نوبت در منطقه ما سلاح‌های غیرمجاز و کشتار جمعی به کار رفته است.
 
وی افزود: یک مورد آن حمله شیمیایی عراق به ایران است که مجروحین و کشته‌های بسیاری به بار آورد که عده‌ای از مجروحین همچنان از آن رنج می‌کشند.
 
رئیس‌جمهور ادامه داد: مورد دوم کاربرد سلاح‌های شیمیای در سوریه بود و مورد سوم برخی از اخبار درباره به کار برده شدن سلاح‌های غیرمجاز در جریان آزادسازی کویت است که تنها در اخبار مطرح شد.
 
روحانی تصریح کرد: ‌در مجموع تاکنون سه بار در منطقه ما از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده شده است. رقابت تسلیحاتی در منطقه ما در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. ما سال‌هاست این طرح را پیشنهاد کرده‌ایم و هم‌اکنون نیز به دنبال این مسئله هستیم. در زمانی که با سه کشور اروپایی مذاکره می‌کردیم یکی از بندهای مورد توافق این بود که اروپا کمک کند تا ما به خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای برسیم.
 
وی افزود: در سخنرانی خلع سلاح نیز ما بر این پیشنهاد تاکید کردیم که می‌خواهیم خاورمیانه جزو مناطقی باشد که عاری از سلاح هسته‌ای است.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اسرائیل تنها رژیمی است که دارای سلاح‌های هسته‌ای است، گفت: ما باید همگی تلاش کنیم که سلاح‌های کشتار جمعی و سلاح‌های هسته‌ای از منطقه زدوده شود علاوه بر این برخی از اطلاعات می‌گوید که برخی از کشورهای دارای نیروی نظامی در منطقه، از سلاح‌های ممنوعه برخوردارند که در صورت عاری شدن منطقه از سلاح هسته‌ای حضور اینگونه کشتی‌‌ها در منطقه ممنوع خواهد شد. ما همچنان از این طرح حمایت می‌کنیم و همچنان از ظرفیت خود برای اجرای این طرح استفاده خواهیم کرد.
 
* راه برای اعتمادسازی تسهیل شده است
 
روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما فرمودید که محیط و فضا در ایران متفاوت شده است، آیا احساس می‌کنید که مقامات اروپایی و آمریکایی متقاعد شده باشد که ایران برای حل و فصل مشکلات آمده است که مذاکره کند، گفت: در جلسه 1+5 بحث‌های مهمی پیرامون مسئله هسته‌ای ایران شد و اینکه چگونه ملت ایران از انرژی هسته‌ای استفاده کند و در کنار آن اعتماد لازم نیز ایجاد شود.
 
وی در ادامه افزود: در ملاقاتی که با مقامات غربی داشتم، آنها فضای به وجود آمده در ایران را کاملا متفاوت با گذشته ارزیابی می‌کردند و شرایط به گونه‌ای است که راه برای بنای اعتماد بسیار تسهیل شده است و امیدارم با اراده دو طرف در کوتاه مدت مشکل به وجود آمده برطرف شود.
 
رئیس‌جمهور گفت: من معتقد هستم در زمان نه چندان زیادی مسائل هسته‌ای برطرف می‌شود و بنای بنده به توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی مخصوصا روابط فرهنگی با غرب است.
 
* مذاکره بدون اجماع داخلی در ایران انجام نمی‌شود
 
روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار راشاتودی مبنی بر اینکه آیا در ایران حمایت لازم را برای پیگیری قضیه هسته‌ای دارید، گفت: من قبلا هم در یک مصاحبه اعلام کردم که دولت اختیار کافی را برای اینکه پای میز مذاکره به نتیجه برسد را دارد و من هم برای این موضوع وزیر خارجه‌ام را انتخاب کرده‌ام و هر نتیجه‌ای که داشته باشد از پشتوانه قوا و مردم خواهد داشت و اساسا مذاکره بدون اجماع داخلی انجام نمی‌شود و دولت در این زمینه اختیار کامل دارد.
 
* موضوع سوریه برای ما مهم است
 
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار المیادین بیروت مبنی بر اینکه آیا در نشست ژنو 2 که درباره سوریه است حضور خواهید داشت و سیاستتان در برابر حماس و لبنان و سوریه چیست، تصریح کرد: مسائل منطقه برای ما بسیار مهم است به ویژه مسئله سوریه زیرا سوریه در یک جنگ خطرناک داخلی گرفتار شده است که باید سعی کنیم جنگ متوقف شود تا مردم سوریه در یک فضای امن بتوانند تصمیم درستی را اتخاذ کنند.
 
رئیس‌جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: رابطه ما با کشورهای منطقه نافی رابطه با کشورهای غربی نیست، ما دارای یکسری اصول در روابطمان هستیم و بر اساس منافع مشترک روابطمان را تنظیم می‌کنیم و در منطقه مخالف دخالت خارجی و حضور نیروهای بیگانه و جنگ هستیم و معتقدیم که روابط باید دوستانه باشد.
 
* در نشست ژنو2 شرکت می کنیم
 
روحانی با اشاره با بیان اینکه ما درباره مسئله سوریه با کشورهای همسایه سوریه به ویژه عراق و ترکیه در حال مذاکره هستیم، گفت: در نشست ژنو 2 و در هر فعالیت بین‌المللی دیگری که از ما دعوت شود حضور فعالی خواهیم داشت و در این نشست نیز برای دفاع از مردم سوریه قطعا حضور می‌یابیم.
 
* راه‌حل سوریه «جنگ» نیست
 
وی افزود: در مذاکرات ژنو 2 ایران طرح خود را برای راه‌حل سوریه مطرح می‌کند. قطعا راه‌حل سوریه جنگ نیست و کاربرد سلاح‌های شیمیایی را در سوریه قویا ممنوع اعلام می‌کنیم ولی اطلاعاتی داریم که برخی کشورهایی که نیروی نظامی در منطقه دارند از سلاح‌های کشتار جمعی برخوردارند و معتقدیم گروه‌های تروریستی باید سوریه را ترک کنند.
 
* طرح ایران در نشست آتی 5+1 اعلام می‌شود
 
رئیس‌جمهور در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیون ژاپن که پرسید آقای رئیس، دیدگاه شما نسبت به مذاکرات هسته‌ای در ژنو مثبت است یا نه، گفت:‌ به هر حال مذاکرات 1+5 در دولت جدید از روز گذشته آغاز شد و این موضوع قدم مهمی بود که مکان نشست بعدی 1+5 و مذاکرات مشخص شد و زمان تقریبی آن هم مورد بحث قرار گرفت که این نکته مثبتی بود. 
 
وی افزود: در این جلسه، در بحث‌های کلی که 1+5 یعنی مجموعا هفت وزیر مطرح کردند، فضای مثبتی بود و در این صحبت‌ها، نقاط مشترک فراوانی هم وجود داشت، موضوع بعدی توافق شده اینکه در اجلاس بعدی در ژنو، ایران، طرحش را ارائه دهد، جمهوری اسلامی ایران آن زمان طرح خود را آماده و در ژنو ارائه خواهد کرد، امیدواریم قدم مثبت‌تری در اجلاس ژنو برداشته شود.
 
* باید کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه متوقف شود
 
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره انگلیسی که پرسید شما ابراز تمایل کردید که حتی بین دولت بشار اسد و معارضان میانجی باشید، با توجه به روابط خوبی که ایران با دولت بشار اسد دارد چه پیشنهاداتی دارید، توضیح داد: در مورد سوریه، اساس بر این است که باید در نهایت بین دولت سوریه و گروه‌های معارض توافق حاصل شود.
 
وی ادامه داد:‌ در زمینه سوریه از یک طرف دولت قرار دارد، از سوی دیگر گروه‌های معارض هستند که اختلاف‌نظراتی هم با یکدیگر دارند و از سوی دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه فعال هستند.
 
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما معتقدیم همه باید کمک به گروه‌های تروریستی را متوقف کنند، متذکر شد: گروه‌های تروریستی باید سوریه را ترک کنند، این گروه‌های تروریستی از کشورهای مختلف منطقه در آنجا اجتماع کردند و باید آنجا را ترک کنند و اساسا جامعه جهانی باید روی این گروه‌های تروریستی به ویژه القاعده حساس باشد.
 
وی با تاکید بر اینکه اساسا تروریسم یک خطر بزرگ برای منطقه ما و حتی برای امنیت جهانی است، گفت: بنده در نطقم در سازمان ملل طرحی را پیشنهاد کردم، معتقدم ما همه باید با افراطی‌گری، خشونت و تروریسم، مبارزه کنیم؛ در این مبارزه هیچ کشوری به تنهایی قادر نیست این مسئله را حل کند.
 
* تروریست‌ها مانند میکروب از نقطه‌ای به نقطه دیگر حرکت می‌کنند
 
رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه تروریست‌ها همانند میکروبی هستند که از نقطه‌ای به نقطه دیگر در حال حرکتند، گفت: باید همه توانمان را به کار گیریم که جامعه را از این میکروب خطرناک دور کنیم و بدانیم تروریسم اساسا می‌تواند برای صلح و امنیت جهانی خطرناک باشد.
 
وی ادامه داد: بنابراین در مسئله سوریه یک موضوع، مسئله تروریسم است که همه باید حساسیت به خرج دهند و یک موضوع هم معارضین سوری و دولت هستند که باید پای میز مذاکره بنشینند، مسئله نهایی اینکه در سوریه همه باید بپذیریم بایستی فضای امنی تشکیل شود و مردم پای صندوق‌های رای در فضای امن بیایند و انتخاب مردم سوریه باید انتخاب همه باشد و همه باید از انتخاب مردم پشتیبانی کنند، آینده سوریه متعلق به مردم سوریه خواهد بود.
 
* دولت من متعهد است که آمار و ارقام به صورت شفاف اعلام شود
 
روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار وال‌استریت ژورنال درباره ارزیابی از اقتصاد ایران گفت: ‌اقتصاد ایران پیش از این کاستی‌هایی را کم و بیش داشت البته من پیش از ریاست جمهوری مسئولیت یک مرکز تحقیقاتی را برعهده داشتم و علی‌القاعده از بسیاری آمارها و ارقام بی‌خبر نبودم. خود من و رقبای انتخاباتی‌ام یکی از مسائلی که بر آن تأکید و راه‌حل‌های مشکلات اقتصادی تأکید داشتیم راه‌حل‌های موجود برای رفع مسائل اقتصادی بود.
 
وی در ادامه سخنان خود، با اشاره به اینکه پیش از انتخابات ریاست یک مرکز تحقیقاتی را برعهده داشت، افزود: آمار اقتصادی کم و بیش به دستم می‌رسید و این آشنایی کم و بیش ادامه دارد. من به مردم خود قول دادم تا بعد از 100 روز گزارشی از وضعیت اقتصادی را به مردم خود ارائه دهم و امیدوارم بتوانیم همه ابعاد مسائل مختلف اقتصادی و در کنار آن سایر مسائل را به مردم ارائه کنیم.
 
رئیس جمهور افزود: دولت من متعهد است که همه آمار و ارقام به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد و من آن را برای اطمینان بین دولت و مردم و برای اینکه اقتصاددانان و سایر مسئولین در بخش‌‌های دیگر بتوانند در آینده برنامه‌ریزی کنند. لازم می‌دانم به همین دلیل به سخنگوی دولت دستور داده شده است تا اطلاعات لازم که دولت با آن مواجه است را با مردم در میان بگذارد.
 
روحانی گفت: شخص رئیس جمهور نیز مؤظف است در هر فرصت لازم گزارشی را به خود مردم ارائه کند و امیدوارم فاصله زمانی بین این گزارش‌ها طولانی نباشد. همه مسائل و مشکلات قابل حل است امید است که مردم ایران از این مسئله حمایت کنند و با حمایت مردم می‌توانیم این مشکل را حل کنیم. امید به مراتب بیش از مشکلات است و حمایت مردم از دولت هم بیش از حد انتظار است و ما امیدواریم مردم در رفاه راحتی بیشتری زندگی کنند.
 
* می‌خواهیم از فناوری هسته‌ای برخوردار باشیم
 
رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگری از شبکه خبری آمریکایی پی‌بی‌اس درباره اینکه آیا شما تعهداتی همانند تعهداتی که در مذاکرات قبلی ارائه کردید باز هم می‌توانید با طرف‌های اروپایی و آمریکایی خود همکاری همانند سال 2003 داشته باشید، ادامه داد: هر کاری که در آن دوره انجام گرفت بر مبنای توافقات دو طرف بود ما هیچ وقت به شرکای اروپایی نگفته بودیم که اصفهان را تکمیل نمی‌کنیم اصفهان از روز اول تأسیس، تحت نظارت آژانس بود و حتی قبل از آنکه ساختمان آن ساخته شود ماهها قبل به آژانس اطلاع داده شد.
 
وی گفت: من در هیچ برهه‌ای به اروپایی‌ها قول نداده بودم که اصفهان تکمیل نخواهد شد و یا راه‌اندازی نمی‌شود. بلکه به صراحت بر این نکته تأکید کرده بودم.
 
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث تزریق اورانیوم به سانتریفیوژها گفت: ما هیچگاه راه فرعی را انتخاب نکرده‌ایم ما شفاف حرف زدیم و شفاف عمل کردیم و هم‌اکنون آنچه می‌گویم به آن  متعهد خواهیم بود شما هیچ موردی را شاهد نخواهید بود که اگر با طرف خارجی یا با مردم خود صحبت می‌کنم به آن عمل نکند ما به صراحت می‌گوییم می‌خواهیم از فناوری هسته‌ای برخوردار باشیم.
 
وی افزود: ما به صراحت می‌گوییم که به معاهدات آژانس و پادمان متعهدیم، ما به صراحت می‌گوییم که شفاف می‌گوییم، ما به صراحت می‌گوییم که دنبال بمب نیستیم ما به صراحت می‌گوییم که با ساخت بمب مخالفیم، ما به صراحت می گوییم که در دکترین ما چیزی به عنوان سلاح کشتار جمعی وجود ندارد، ما به معاهده منع سلاح کشتار پیوسته‌ایم و هیچگاه برخلاف معاهدات خود عمل نکرده‌ایم و در مذاکرات 1+5 به دنیا تعهد می‌دهیم که فعالیت‌های هسته‌ای ما صلح‌آمیز خواهد ماند و آنها نیز به ما اطمینان می‌دهند که مانعی در برابر توسعه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران برنخواهند داشت. این اعتماد دو طرفه خواهد بود در این مذاکرات هر دو به طرفین اعتماد خواهیم کرد و امیدواریم این مذاکرات خیلی طولانی نشود و در زمان لازم به نتیجه برسد.
 
روحانی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال خبرنگار CNN که پرسید در جلسه‌ای که با شما داشتیم، اظهارات مشابه زیادی از سوی شما گفته شده، نیویورک شهری است که همه صحبت و مذاکره می‌کنند و همه راجع به شما اظهار نظر می‌کنند، نظر شما درباره روابط ایران با آمریکا به عنوان چهره جدیدی از ایران چیست، تصریح کرد:‌ در واقع این تفاوت، تفاوت انتخاب مردم است، مردم در انتخابات، با توجه به گفتمان‌های متفاوت، که این گفتمان‌ها در بعضی از موارد کاملا متفاوت بود و با توجه به مناظرات تلویزیونی، به گفتمان اعتدال رای دادند.
 
وی افزود: مردم در 24 خرداد و با انتخابشان اعلام کردند که با افراطی‌گری مخالفند و نمی‌خواهند که افراط‌گران به راهشان ادامه دهند، مردم در این انتخابات در واقع به برنامه‌های این دولت رای دادند، برنامه‌های این دولت روشن است، همان موقع منتشر شده بود، تفاوت‌ها کاملا در برنامه این دولت آشکار و روشن است و دولت به همان وعده‌‌های انتخاباتی خود وفادار و متعهد می‌ماند و آنها را دنبال می‌کند.
 
رئیس‌جمهور تاکید کرد: در مدت کوتاهی که دولت فعالیت خودش را آغاز کرده است، قدم‌های مهمی در راستای اجرای آن برنامه‌ها برداشته است، دولت در زمینه اقتصاد بر حمایت بیشتر بر بخش خصوصی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار، ایجاد امکانات لازم برای تولید و اشتغال تاکید دارد و این موضوعات جزء اولویت‌های برنامه دولت بوده است.
 
* یکی از اولویت‌های ایران ایجاد روابط بهتر با همسایگان است
 
وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا که سؤال کرد شما در سیاست خارجی بر بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای عربی تاکید داشتید، آیا در دیدارهایی که در نیویورک داشتید، درباره این موضوع  صحبت‌هایی انجام دادید یا نه، گفت: یکی از اولویت‌های دولت من، ایجاد روابط مناسب‌تر و بهتر با همسایگان است، دولت اهمیت ویژه‌ای برای همسایگان قائل است چه آنانی که جزء کشورهای عربی هستند و چه آنانی که جزء کشورهای عربی نیستند.
 
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بنده در این ایام یعنی در دولت جدید، با بسیاری از رهبران کشورهای همسایه‌مان مانند روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان و کشورهایی که از منطقه مانند لبنان، تاجیکستان، قزاقستان که البته برخی از این کشورها مانند قزاقستان همسایه ایران است، دیدار داشتم. در این چند روز در نیویورک هم با تعدادی از مقامات کشورهای عربی و شمال آفریقا دیدارهایی داشتم که در آنها به مناسبت‌هایی راجع به روابط ایران با کشورهای همسایه طرح بحث شد.
 
وی تاکید کرد: اساس برنامه ما ایجاد اعتماد بیشتر بین ایران و همسایگان است، حل و فصل مسائل احتمالی بین دو کشور، توسعه روابط اقتصادی، توسعه روابط فرهنگی و موضوع توریسم، از مسائلی هستند که این دولت به آنها توجه دارد.
 
رئیس‌جمهور بر همین اساس یادآور شد: ما در سطح وسیعی با عربستان، عراق و برخی دیگر از کشورهای منطقه مانند بحرین، عمان و دیگران، روابط توریستی خوبی داریم، البته نسبت به عربستان و عراق این میزان بسیار بالاست، موضوع چند میلیون نفر در سال است، یکی از اهداف این دولت ایجاد روابط صمیمانه‌تر با همسایگان است و دولت این هدف را دنبال خواهد کرد، به همین دلیل ملاقات‌هایی نسبت به کل همسایگان جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است.
 
* افغانستان در سال آینده ممکن است با مسائل جدیدی روبه‌رو شود
 
حسن روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار CCTV چین مبنی براینکه برای افزایش ثبات در افغانستان و پاکستان چه برنامه‌ای دارید، گفت: افغانستان در سال آینده ممکن است با مسائل جدیدی روبه‌رو شود و کسانی که در منطقه تأثیرگذار هستند باید بیشتر به فکر افغانستان باشند.
 
وی افزود:‌ من تا حالا دو بار با آقای کرزای دیدار داشتم خود آقای کرزای نیز برای آینده افغانستان نگران هستند و هر گروهی که بخواهد پای میز مذاکره بیاید باید در چارچوب مشخصی باشد تا مذاکرات مفید واقع شود.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه برخی گروه‌ها که عملیات تروریستی انجام می‌دهند آیا می‌خواهند آن را کنار بگذارند و به عنوان یک فعال سیاسی و شهروند فعالیت کنند یا نه، گفت: اگر گفت‌وگوها باعث این شود که طالبان اعلام کند که سلاحش را کنار می‌گذارد و دولت را به عنوان مسئول برقراری امنیت کشور قبول کند و به عنوان یک فعال سیاسی و شهروند فعالیت کند این مسئله می‌تواند بسیار مفید باشد.
 
روحانی تصریح کرد: طالبان سختی‌های فراوانی برای مردم افغانستان به وجود آورده و افکار افراطی از سوی آنها وجود دارد و این افکار در دنیای امروز قابل قبول نیست و نباید این اعتقاد را داشت که زنان از اجتماع به دور باشند در صورتی که زنان باید در کنار مردان فعالیت کنند و طالبان باید تکثرهای فرهنگی را قبول داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه صلح بر مبنای خواست ملت افغانستان می‌تواند مفید باشد زیرا جنگ ویرانگر است و مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌اند، گفت: تروریسم باعث شده است که فعالیت‌های اقتصادی مناسبی در این کشور شکل نگیرد.
 
* اولین گام برای رابطه بهتر بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا فراهم شد
 
رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار نیویورک تایمز مبنی بر اینکه نتیجه حضورتان در نیویورک را برای مردم ایران چگونه ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد:‌ ما در طول حضور در نیویورک به دنبال آشنا شدن با نظرات طرف مقابل بودیم و به دنبال این بودیم که بهترین مسیر و شیوه را برای تبیین جایگاه منطقه‌ای و جهانی ایران ترسیم کنیم و بیان مواضع خودمان را داشته باشیم و در این زمینه دستاوردهای خوبی نیز داشتیم.
 
روحانی خاطرنشان کرد: در همه دیدارهایی که با مقامات کشورهای مخلتف داشتم در زمینه دیدار و مذاکرات با کشورهای اروپایی بحث‌های بسیار خوبی شد که زمینه برای فعالیت‌های اقتصادی با کشورهای مهم فراهم شد که می‌تواند زمینه را برای توسعه روابط در آینده نه چندان دور فراهم کند و تلاشم براین بود که در مورد مسائل منطقه و مخصوصاً‌ تحریم‌های علیه ایران را با کشورهای غربی بحث کنم که به نظرم در این زمینه نیز موفق شدیم.
 
وی با اشاره به اینکه در زمینه هسته‌ای مواضع خودمان را برای کشورهای مختلف بیان کردیم، گفت: سخت است که بگویم به همه اهدافی که برنامه‌ریزی کردیم دست یافتم اما آنچه در این مدت به دست آوردیم بسیار موفقیت‌آمیز بود و اولین گام برای رابطه بهتر بین دو ملت بزرگ ایران و ملت بزرگ آمریکا فراهم شد.
 
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ایجاد رابطه ایران و آمریکا افزود:‌ ما باید بتوانیم شناخت خود را نسبت به کشورهای‌مان افزایش و تنش‌ها را کاهش دهیم و در مقابل زمینه را برای دستیابی به منافع مشترک افزایش دهیم.
 
روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار ان‌بی‌‌سی نیوز مبنی بر اینکه  ایران چه انتظاراتی از 1+5 برای کاهش تحریم‌ها دارد، گفت:‌ اگر همه کشورها بتوانیم بر روی یکسری از اصول به توافق برسیم می‌توانیم به یک طرح و نقشه راه مشترک دست پیدا کنیم مثلاً در مورد سوریه ما معتقدیم که سوریه نباید تجزیه شود و این امر خطرناک است و تروریست‌ها باید کشور سوریه را ترک کنند و معتقدیم نباید جنگی بر سوریه تحمیل شود و راه‌ سوریه راه حلی سیاسی است.
 
رئیس جمهور در همین رابطه گفت: ما در هر نشستی که فکر کنیم مفید هستیم حضور خواهیم یافت و شرکت ما در هر اجلاسی بدون پیش‌شرط خواهد بود.
http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=9851&tab=rooz